Vážení návštěvníci, tento web nyní funguje v úsporném režimu. Může se tedy stát, že některé zde prezentované údaje již nemusí být s postupujícím časem aktuální. Děje se tak v důsledku nedostatku finančních prostředků na údržbu bohaté databáze, přičemž na roční základní provoz by byla potřebná částka přibližně 107 tisíc korun. Pokusíme se v roce 2018 udržet aktuálních co nejvíce dat, jde však nyní o dobrovolnou a časově neurčenou práci. O budoucnosti webu v dalším období budeme informovat. Za možné nedostatky se omlouváme.
MENU

Z našich projektů

Zpět na naše projekty

TZ CNI: ÚOOZ zajistil sporné pražské parcely za miliardy. Nová stopa vede k lidem ze Syneru

04.05.2015 -

Praha,  04.05.2015 - CNI: Policie v březnu nechala zaplombovat více než 36 hektarů pozemků v Praze a okolí v hodnotě miliard korun. Většina zajištěných pozemků skončila po nestandardní restituci u firmy, ve které figuruje bývalý liberecký zastupitel za ODS Jaroslav Mejstřík a další lidé úzce spojení se stavební společností Syner.

Podle zjištění Centra nezávislé investigace (CNI)(1) nechal policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) na počátku března zaplombovat pozemky o rozloze více než 36 hektarů v Praze a Středočeském kraji. Jde o parcely, které prošly nestandardní restitucí pozůstalosti pražského velkostatkáře Julia Bečváře.

U části pozemků v Krči o rozloze sedmi hektarů přistoupila policie kvůli obavám z možného přesunu vlastnictví přímo k jejich zajištění, aby jejich vlastníci nemohli s pozemky nakládat.

Jak vyplývá z policejního dokumentu, na jehož základě k zablokování pozemků došlo, existuje podezření, že zablokované pozemky jsou výnosem z trestné činnosti. „V současné době je z dosud získaných informací zřejmé, že tyto nemovitosti neměly být vůbec jejich současnému vlastníkovi převedeny,“ uvádí se ve zmíněném usnesení detektivů ÚOOZ, do kterého měli redaktoři CNI možnost nahlédnout.

Podle odhadu Státního pozemkového úřadu, jenž se do vyšetřování přihlásil jakožto poškozená strana, byla státu způsobena škoda v řádu miliard korun.

Jako podezřelé osoby jsou v dokumentu ÚOOZ, zmiňováni tři bývalí zaměstnanci Pozemkového fondu: bývalá ředitelka úřadu Eva Benešová, její nástupce Petr Chmelík a právník Jakub Horák, kteří svými podpisy v minulosti převod pozemků stvrdili.

CNI dále přináší nová zjištění o koncovém vlastníku zablokovaných pozemků. V drtivě většině je vlastníkem firma Bečvářova a.s. a její dceřiné společnosti. Její majitelé byli původně skryti za kyperskou offshore společností.

Jak CNI zjistilo, v roce 2013 byl jedním z akcionářů firmy Bečvářova bývalý liberecký zastupitel za ODS Jaroslav Mejstřík. Dodnes se k vlastnictví akcií hlásí a zasedá v dozorčí radě této společnosti. Mejstřík dříve působil v řídících orgánech liberecké společnosti Syner a jejích dceřinek.

S holdingem Syner je spojen také další tehdejší akcionář a současný člen představenstva společnosti vlastníci zaplombované pozemky Vítězslav Štumpf. Působí jako hlavní právník libereckého Syneru S-group Holding. V dceřiných společnostech firmy Bečvářova pro změnu figuruje bývalý ředitel pro zahraniční záležitosti Syner group Igor Horník.

Více informací a podrobnou analýzu k celé kauze naleznete na webu CNI www.cninp.cz Článek k tomuto tématu naleznete také na stránkách Hospodářských novin, kterým jsme informace k této kauze exkluzivně poskytli

Sledovat nás můžete na facebookovém profilu: https://www.facebook.com/CNINP a na Twitteru: https://twitter.com/CNI_np

V případě potřeby rádi zodpovíme Vaše dotazy,

Michal Voda
Ředitel CNI, předseda Naši Politici o.s.
Voda@nasipolitici.cz
Tel.: 777 022 577
E-mail: voda@nasipolitici.cz

Eliška Bártová
Šéfredaktorka CNI
E-mail: bartova@nasipolitici.cz


(1) Centrum nezávislé investigace - CNI je nová platforma protikorupční organizace Naši politici, kterou založila investigativní novinářka Eliška Bártová v rámci projektu Rok jinak Nadace Vodafone. Cílem CNI je věnovat se důkladné pátrací žurnalistice a přípravě kvalitních hloubkových analýz. Na webu CNI www.cninp.cz budou publikována nová odhalení, kauzy a analýzy.

(2) Tato skupina skoupila téměř 63 procent všech pozemků restituovaných po pražském velkostatkáři Bečvářovi. Získali tak bezmála 72 hektarů pozemků v Praze. Více než polovinu z nich policie zaplombovala.

Diskuse