Vážení návštěvníci, tento web nyní funguje v úsporném režimu. Může se tedy stát, že některé zde prezentované údaje již nemusí být s postupujícím časem aktuální. Děje se tak v důsledku nedostatku finančních prostředků na údržbu bohaté databáze, přičemž na roční základní provoz by byla potřebná částka přibližně 107 tisíc korun. Pokusíme se v roce 2018 udržet aktuálních co nejvíce dat, jde však nyní o dobrovolnou a časově neurčenou práci. O budoucnosti webu v dalším období budeme informovat. Za možné nedostatky se omlouváme.
MENU

Z našich projektů

Srovnání hospodaření krajských rad v posledních letech -

Srovnání hospodaření krajských rad v posledních letech

05.10.2016 -

Praha - Dluhy všech krajů v ČR dosahují 51 miliard korun. Pro srovnání, zhruba stejnou částku dostávají každoročně od státu v rámci rozpočtového určení daní. Některým krajským radám se daří dluhy výrazně snižovat, často je to však na úkor investic v kraji. Spolek Naši politici porovnal výdaje všech třinácti krajů za současného vedení a nabízí výsledky srovnání v různých oblastech.

Snižování dluhu na úkor investic?

Pardubický a Středočeský kraj získaly v součtu nejvíce bodů ve srovnání provozních nákladů úřadů, investic v kraji a vývoje zadlužení. A to i přesto, že jsou investice středočeských radních v přepočtu na obyvatele druhé nejmenší v republice. V letech 2013–2015 však dokázali možná právě proto snížit o 24 procent zadlužení kraje a na hlavu mají také nejnižší náklady na provozování úřadu.

„Čísla, která nám po prozkoumání závěrečných účtů zůstala, nešlo často kvůli rozdílným velikostem krajů prostě jen porovnat mezi sebou, a proto jsme se rozhodli je přepočítávat na počet krajských obyvatel,“ upřesňuje metodiku rozboru předseda spolku Naši politici Tomáš Trenkler.

Na opačné straně tabulky najdeme kraj Jihomoravský. Přestože jsou v přepočtu na obyvatele druzí nejefektivnější ve správě úřadu, dluh pod Haškovou vládou narostl o 37 procent, což je v daném období nejrychleji se zadlužující region. Tempu zadlužování navíc neodpovídala míra investic, ve kterých se kraj ocitl až na 11. místě.

Mzdové náklady odpovídají velikosti krajů

Tři největší kraje co do počtu obyvatel podle údajů ČSÚ vynaložily v roce 2015 na mzdové a s nimi související výdaje zdaleka nejvyšší částky. Nejméně je to nepřekvapivě u kraje Karlovarského. Při přepočtu na jednoho obyvatele územního celku se však pořadí zcela obrátí a upozorní na sebe Kraj Vysočina.

„Vysočina je třetí nejméně lidnatý kraj, přesto má až šesté nejnižší mzdové náklady. V těchto stamilionových částkách nejde o zásadní rozdíly, přesto budou neveřejné platy politiků a vysokých úředníků budit vždy silné emoce,“ doplňuje Trenkler.

Za banky a telefony se platí rozdílně

Srovnání výdajů krajů na služby peněžních ústavů včetně komerčního pojištění v roce 2015 ukazuje obrovské rozdíly ve vynaložených částkách. Zatímco v Moravskoslezském kraji vyplatili za služby přes 36 milionů korun, na Vysočině zaslali bankám za jejich služby jen necelých 900 tisíc korun. Nutno však poznamenat, že část pojištění tvoří např. u Moravskoslezského kraje více než 99 procent celkové částky.

Účetní analytik spolku Naši politici Kamil Dvořák výsledky srovnání komentuje: „Velká nevyrovnanost (nejen) v této položce svědčí o tom, že mnohé kraje mají, diplomaticky řečeno, velké rezervy v hospodaření s veřejnými penězi. V této položce přitom nejsou započítány náklady na splátky úvěrů ani na platby úroků“

Podobné rozdíly nalezneme u krajů také například v nákladech na telekomunikace a radiokomunikace. Ty se dlouhodobě snižují, na Vysočině však za tyto služby zaplatili v roce 2015 přes pět milionů korun. Z celkové částky 23 milionů v součtu všech krajů v témže roce jde jednoznačně o nejvyšší sumu.

Cestovné krajů za 60 milionů ročně

Nejvíce peněz na tuzemské i zahraniční cestovné vyplatil Jihomoravský kraj (8,5 milionu korun), nejméně pak kraj Liberecký (bezmála 2,3 miliony korun). Za rok 2015 stály daňové poplatníky všechny takové „krajské výlety“ přes 60 milionů korun.

„V celkové částce nenajdeme meziročně velké rozdíly,“ komentuje čísla Trenkler. „U konkrétních regionů však zaujme navýšení výdajů Středočeského kraje mezi roky 2014 a 2015 o více než 70 procent, a naopak jejich snížení ve Zlínském kraji mezi roky 2013 a 2015 o dvě třetiny,“ upřesňuje výsledky.

Projekt byl podpořen Velvyslanectvím Spojených států amerických a data byla čerpána z Monitoru Státní poklady a ČSÚ. Prezentace srovnání položek byla vybrána náhodně a v budoucnu je v plánu zveřejnit další údaje. „Máme z čeho vybírat, dat je opravdu velké množství. Cílem srovnání není ani tak ukazovat, kdo za co platí více a kdo méně, ale probudit v občanech zájem tázat se, proč tomu tak je,“ dodává Trenkler závěrem.

Více informací včetně grafů a tabulek na: http://www.nasipolitici.cz/cs/projekty/krajske-rozpocty.

Tomáš Trenkler, Kamil Dvořák

Diskuse

TZ: Svlékání firem do naha musí být veřejné -

TZ: Svlékání firem do naha musí být veřejné

14.07.2015 - Nově schválená evropská směrnice konečně přinutila české úřady řešit neprůhlednost příjemců veřejných prostředků. Ministerstvo financí připravilo návrh zákona, na základě kterého bude zaveden „rejstřík konečných vlastníků“. Každá společnost...

Diskuse

CNI: Podezřelé bydlení ministra Mládka: byt 5+kk od firmy z daňového ráje -

CNI: Podezřelé bydlení ministra Mládka: byt 5+kk od firmy z daňového ráje

29.06.2015 - Praha, 29.06.2015 - V době, kdy Sobotkova vláda schválila zákon o prokazování původu majetku, vychází na základě zjištění CNI najevo, že jeden z klíčových ministrů a premiérův stranický kolega Jan Mládek (ČSSD) koupil v minulosti luxusní byt...

Diskuse

Většina radních má vysokoškolské vzdělání, žen je však v radách jen pětina -

Většina radních má vysokoškolské vzdělání, žen je však v radách jen pětina

09.06.2015 - Praha, 09.06.2015 – V rámci projektu Transparentní radnice, jehož výsledky jsme Vám přinesli v květnu letošního roku, jsme zpracovali 157 podrobných profilů radních krajských měst a starostů MČ v Praze. S takto získanými údaji jsme však ještě...

Diskuse

TZ: Transparenstní radnice - šest měsíců poté -

TZ: Transparenstní radnice - šest měsíců poté

27.05.2015 - Praha, 27.05.2015 - Nové komunální koalice mají za sebou prvních šest měsíců fungování. Sdružení Naši Politici o.s. za podpory Nadačního fondu proti korupci monitorovalo proměny na klíčových radnicích v České republice a první kroky jejich...

Diskuse

CNI: V Dánsku byla zneužita identita Češky k získání vládních dotací

21.05.2015 - Praha/Kodaň, 21.05.2015 – Když osmadvacetiletá Aneta P. začala před dvěma lety studovat na České zemědělské univerzitě v Praze, netušila, že v té samé době v Dánsku vypisuje soukromá firma její jméno a rodné číslo do formuláře pro získání státní...

Diskuse

TZ CNI: ÚOOZ zajistil sporné pražské parcely za miliardy. Nová stopa vede k lidem ze Syneru

04.05.2015 - Praha,  04.05.2015 - CNI: Policie v březnu nechala zaplombovat více než 36 hektarů pozemků v Praze a okolí v hodnotě miliard korun. Většina zajištěných pozemků skončila po nestandardní restituci u firmy, ve které figuruje bývalý liberecký...

Diskuse

TZ: Založili jsme Centrum nezávislé investigace -

TZ: Založili jsme Centrum nezávislé investigace

30.04.2015 - Praha, 30.04.2015 - Watchdogová organizace Naši Politici společně s investigativní novinářkou Eliškou Bártovou založili nový web „ Centrum nezávislé investigace – CNI “. Portál nabídne výsledky důkladné pátrací žurnalistiky a hloubkových analýz....

Diskuse