Vážení návštěvníci, tento web nyní funguje v úsporném režimu. Může se tedy stát, že některé zde prezentované údaje již nemusí být s postupujícím časem aktuální. Děje se tak v důsledku nedostatku finančních prostředků na údržbu bohaté databáze, přičemž na roční základní provoz by byla potřebná částka přibližně 107 tisíc korun. Pokusíme se v roce 2018 udržet aktuálních co nejvíce dat, jde však nyní o dobrovolnou a časově neurčenou práci. O budoucnosti webu v dalším období budeme informovat. Za možné nedostatky se omlouváme.
MENU

obchod s bídou


Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

O projektu...

Obchod s bídou je partnerským projektem organizací Naši politici o.s. a Transparency International – Česká republika, o.p.s. Projekt je financován z programu Fond pro nestátní neziskové organizace (FNNO). „Obchod s bídou“ chce poukázat na problém začarovaného kruhu, který v řadě regionů spojuje sociálně vyloučené lokality, zneužívání tíživé situace ekonomicky slabých občanů, volební korupci a vyvádění veřejných prostředků. Cílem je nejenom detailně ukázat mechanismus tohoto významného problému, který zatěžuje řadu regionů, ale rovněž nabídnout a aktivně prosazovat účinná řešení.

Co je to vlastně „Obchod s bídou“?

Řada regionů v ČR čelí velkým problémům s „kupováním“ voličských hlasů, ke kterým dochází tam, kde je možné zneužít tísnivé postavení obyvatel v sociálně vyloučených komunitách. Organizované skupiny levně „koupených“ voličů jsou díky všeobecné nízké volební účasti schopné reálně ovlivnit obsazení zastupitelstev a radnic. Cílem organizátorů korupce je ovládnutí finančních toků místních municipalit – rozpočtových příjmů od státu, obecní firmy a majetky, veřejné zakázky, evropské dotace mířící do regionu. Logika povolebního vývoje je neúprosná: Nedávná minulost ukázala, že politická reprezentace vzešlá z voleb ovlivněných korupčním nakupováním hlasů v mnoha zdokumentovaných příkladech závažně selhala při výkonu svých povinností souvisejících se správou obecního majetku, zneužíváním či korupčním plýtváním veřejnými penězi na pochybné investiční a sociální projekty. Politici spojování s organizováním volebních podvodů se navíc v následujících letech nebyli ochotni seriózně zabývat palčivými problémy v podobě korupce a klientelismu, lichvy spojené s fungováním soukromých “sociálních ubytoven”, bujením hazardu, exekučního byznysu zacíleného na sociálně slabé. Tím se kruh uzavírá, z tohoto stavu následně za další čtyři roky opět profitují korupční struktury ovlivňující volby.


 -

Projektové aktuality

Vojtěch Srnka: V Kadani znal dopředu vítěze voleb i místní taxikář

Praha/Kadaň, 07.01.2015 – Minulý týden jsme s kolegou Eiblem z Transparency International jeli do Kadaně podat na policii vysvětlení o dění při místních komunálních volbách, kde jsme monitorova...


 -

Náš projekt v médiích

Blesk: Opakované volby kvůli kupčení s hlasy! V Bílině vyhráli komunisté

NEDĚLE, 01.02.2015 "Především sociálně slabí voliči dostávali podle protikorupčních organizací před řádným hlasováním v říjnu předem vyplněné volební lístky, na kterých byli zaškrtnutí BSD...


 -

Obchod s bídou - dokumenty, videozáznamy

Související dokumenty:

TZ-Masová-manipulace-u-voleb-potvrzena.pdf - Čtyři nevládní organizace přicházejí se závažnými informacemi prokazující manipulaci u letošních voleb. Manipulace probíhaly především v Severních Čechách a na Severní Moravě. Ve všech těchto oblastech jsme měli své zástupce a intenzivně jsme dění monitorovali. Navrhujeme i konkrétní legislativní opatření, která by toto nezákonné jednání měla znemožnit.
První chráněná dílna.pdf - První chráněná dílna – práce všeho druhu. Nový zákon skončí zneužívání postižených pro kšeftování se zakázkami a křivení trhu
Případ Kamencové jezero.pdf - Centrum nezávislé investigace (CNI) provozované sdružením Naši Politici o.s. podrobně zmapovalo vazby oficiálního nájemce Kamencového jezera k odsouzenému exsenátorovi Alexandru Novákovi. Společně s novými objevy Reportérů ČT vrhají nové světlo na Novákovu roli ve slavné kauze.
Regulace hazardu na chomutovský způsob.pdf - Regulace hazardu nebo likvidace provozoven nespojených s podnikáním expolitika?
Skryté vazby v Royal Hotels.pdf - Jednotlivé hotely sdružených pod Royal Hotels vlastní pět různých firem, které při bližším zkoumání tvoří propojenou síť vztahů významných představitelů ústecké ODS.Dva hotely v Chomutově patří Alexandrovi Novákovi. Jsou to jediné hotely, které z dané sítě dotaci nezískaly. Naopak Hotel a Apartmány 99 Ahmeda Raada (ODS) inkasovaly z evropských fondů dotaci hned nadvakrát – v roce 2008 a 2011. Celkem tak do nich přiteklo téměř 97 milionů korun.
Ukryté miliony odsouzeného kmotra Nováka.pdf - Zatímco ještě letos na jaře se bývalý senátor ODS Alexandr Novák označovaný za severočeského kmotra probouzel v cele se zamřížovanými okny, dnes je opět na plno zpátky v byznysu. Pouhé čtyři měsíce po návratu z vězení, kde si Novák odpykával čtyřletý trest za přijetí 40 milionového úplatku, získal s manželkou podle zjištění CNI dva hotely v centru Chomutova. Nemovitosti vlastní ještě s bývalým politikem ODS Danielem Ježkem a jeho ženou.


Video 1: Jak se dělá korupce. Podívejte se, jak také vypadalo dění mimo plenty volebních místností v při komunálních volbách Bílině.

 
 
 

Video 2: Jak se platí korupce. Letošní taxa za voličských hlas v Bílině? 300 Korun...

 

 

 

 

Video 3: Volby začaly, shání se "voliči" Rychlá schůzka
na náměstí a stroj na manipulaci voleb se může pomalu rozjet...

 

 


Tento projekt je realizován díky podpoře:

fond pro NNO, NROS, nadace Partnerství, EEA Grants