Vážení návštěvníci, tento web nyní funguje v úsporném režimu. Může se tedy stát, že některé zde prezentované údaje již nemusí být s postupujícím časem aktuální. Děje se tak v důsledku nedostatku finančních prostředků na údržbu bohaté databáze, přičemž na roční základní provoz by byla potřebná částka přibližně 107 tisíc korun. Pokusíme se v roce 2018 udržet aktuálních co nejvíce dat, jde však nyní o dobrovolnou a časově neurčenou práci. O budoucnosti webu v dalším období budeme informovat. Za možné nedostatky se omlouváme.
MENU

Naši politici v médiích

Peníze.cz: Očima expertů: Zatočili jsme s korupcí! Nebo nám přestala vadit?

29.04.2016 - Michal Voda: "Netroufal bych si tvrdit, že by tak výrazně poklesla míra korupce, žebříček Transparency International sleduje spíše to, jak ji vnímají občané. Dříve média zasypávala lidi výhradně aférami, dnes stále častěji mohou slyšet o policejních raziích a někteří z „nedotknutelných“ stojí před soudy. Skutečný důvod k optimismu bude, až se podaří víc případů dovést k prokázání viny. Stačí několik selhání a pomyslná zmáčknutá pružina se může vymrštit proti aktivním policistům a státním zástupcům. Řadě mocných by velmi vyhovovalo klepnout vyšetřovatele přes prsty, ale nejde jen o ně. Nervozita se dost šíří i mezi politiky, kteří se žádných machinací úmyslně neúčastní. Například počty stíhaných zastupitelů vzrostly ve srovnání s předchozími lety o stovky procent. V takové situaci může pár nezvládnutých případů nebo skutečně neoprávněných stíhání odstartovat důrazný protitlak. (...)"

Peníze.cz: Očima expertů: Zatočili jsme s korupcí! Nebo nám přestala vadit? -

Souhrn mediálního pokrytí v roce 2015

31.12.2015 - Vážení čtenáři, přestože to z předešlých příspěvků v rubrice může působit, že jsme se o prezentaci Našich politiků v médiích přestali zajímat, opak je pravdou. V dubnu právě proběhlého roku jsme spustili unikátní projekt s názvem Centrum nezávislé investigace (CNI). Mnozí z Vás jej jistě zaregistrovali. Jedná se nezávislou platformu zaměřenou na investigativní žurnalistiku a veškeré články a analytické výstupy jsme proto přemístili právě na CNI. Mediální zásah našich textů se tak v čase znásobil a pod obrázkem najdete odkaz na stránky CNI se souhrnem těch nejzajímavějších mediálních zásahů.

Souhrn mediálního pokrytí v roce 2015 -

Deník.cz: Senátoři předběhli Babiše. Chtějí dozor

11.03.2015 - "(...) Odkazuje přitom na analýzu sdružení Naši politici, které zkoumalo data 122 členů dozorčích rad státních podniků Lesy ČR, Letiště Praha, MERO, ČEPRO a DIAMO v letech 2006–2013. Z jejich závěrů vyplývá, že neexistuje žádná systematická veřejná kontrola toho, kdo v radách zasedá 
a na základě čeho je nominován, do dozorčích rad přichází jen malé procento osob s manažerskou zkušeností získanou ve velkých společnostech a že v dozorčích radách je z hlediska dosažené praxe nejpočetněji zastoupena kategorie ministerských úředníků."

Deník.cz: Senátoři předběhli Babiše. Chtějí dozor -

Aktuálně.cz: Devět věrných. Tak získal Babiš vliv ve státních firmách

10.02.2015 - "(...) ,Pro Andreje Babiše to nejsou neznámé tváře. Třeba Pavel Krtek, současný šéf Českých drah, působil v minulosti spolu s dnešním ministrem životního prostředí Richardem Brabcem v dozorčí radě Babišovy Agrobohemie. A Richard Brabec pro změnu figuroval ve Spolaně spolu se Stanislavem Brunou, novopečeným předsedou představenstva společnosti MERO,' uvedl analytik organizace Naši politici Michal Voda první příklady."

Aktuálně.cz: Devět věrných. Tak získal Babiš vliv ve státních firmách -

Aktuálně.cz: Rekord Sobotkovy vlády. Ve firmách vyměňovala víc než Nečas

09.02.2015 - "(...) Kabinet premiéra Bohuslava Sobotky provedl během prvního roku vládnutí rekordní počet personálních výměn v osmi strategických státních a polostátních firmách. Tedy alespoň v porovnání s prvními dvanácti měsíci vládnutí dvou předchozích vlád Petra Nečase a Jiřího Rusnoka. Vyplývá to z čerstvých dat, která u příležitosti výročí vládnutí Bohuslava Sobotky a jeho ministrů zpracovala nezisková protikorupční organizace Naši politici."

Aktuálně.cz: Rekord Sobotkovy vlády. Ve firmách vyměňovala víc než Nečas -

HN.cz: Hotel na severu

07.01.2015 - "(...) Při pátrání po severočeských hotelech za evropské peníze není možné přehlédnout, jakou vazbu měli někteří úspěšní žadatelé o dotaci na místní politiku. Hlavně tedy na ČSSD a ODS, jejichž zástupci seděli ve výboru ROP, aby rozdělování dotací hlídali. ,Dotační podporu získávali velmi často podnikatelé úzce napojení na regionální politiky. Drahé hotely se přitom mnohdy nedaří zaplnit, pro běžné turisty nejsou dostupné,' vysvětluje Michal Voda ze sdružení Naši politici, které na svých stránkách zveřejňuje přehledy vyplacených dotací a upozornilo na několik sporných investic."

HN.cz: Hotel na severu -

Aktuálně.cz: Zafungoval příklad Babiš. Nejbohatší primátoři jsou z ANO

12.12.2014 - ",Majetek může v některých případech být motivem, že člověk se už nepotřebuje zaopatřovat. Jeho ekonomické aktivity však mohou znamenat také střet zájmů ve chvíli, kdy to podnikání pokračuje nebo je převedeno na nejbližší příbuzné,' říká Michal Voda, analytik neziskové protikorupční organizace Naši politici, která aktivity politiků podrobně sleduje.

Aktuálně.cz: Zafungoval příklad Babiš. Nejbohatší primátoři jsou z ANO -

iHNed.cz: Byznysmen z Rathovy kauzy musí vrátit část evropské dotace na luxusní hotel

27.11.2014 - "(...) Michal Voda ze sdružení Naši politici, které provozuje stránky Fondyeu.eu, webový vyhledávač evropských dotací, si ale není jistý, jestli se takhle má podporovat soukromý byznys. ,Na totéž jsme upozorňovali u některých dotací do hotelů v severních Čechách. A nakonec i tam se musely dotace vracet,' řekl Voda."

iHNed.cz: Byznysmen z Rathovy kauzy musí vrátit část evropské dotace na luxusní hotel -

ČT24.cz: V Chomutově i Bílině se budou opakovat obecní volby, rozhodl soud

19.11.2014 - "(...) Iniciativa Naši politici využila na zdokumentování manipulace voleb v Bílině místní lidi. ,Využili jsme figuranty, kteří si nechali vyplatit peníze za hlasy od jednoho obchodníka. Lístky potom samozřejmě do uren nevhodili,' řekl už dříve Michal Voda z iniciativy."

ČT24.cz: V Chomutově i Bílině se budou opakovat obecní volby, rozhodl soud -

Aktuálně.cz: Platy úředníků má spravovat firma s vazbou na Rittigova muže

04.11.2014 - "(...) Elanor navíc nepracuje jen pro ministerstvo dopravy. Podle neziskové organizace Naši politici Elanor zpracovával mzdy ještě pro pražský dopravní podnik a z veřejně dostupných registrů vyplývá, že získal zakázky i od Generálního ředitelství cel, České národní banky nebo Univerzity Karlovy."

Aktuálně.cz: Platy úředníků má spravovat firma s vazbou na Rittigova muže -

ekonom.cz: Babiš jede, ODS žije, Piráti hacknuli radnici a Klaus bude mít radost

12.10.2014 - (...) "I letos se prokazatelně kupčilo s hlasy, jak jednoznačně prokazují záběry protikorupčních organizací Oživení, Naši politici a Transparency International. Dobrá práce. Budeme sledovat, jak s tím naloží policie a soudy. Je málo nebezpečnějších věcí pro demokracii než falšování voleb a jejich manipulace."

ekonom.cz: Babiš jede, ODS žije, Piráti hacknuli radnici a Klaus bude mít radost -

ČT24.cz: Kolik získala vaše radnice z fondů EU? Odpoví aplikace ČT24

03.10.2014 - "Na internetu lze najít i řadu dalších vyhledávačů, které jsou většinou výsledkem práce nevládních organizací. Zaměřují se na různá témata – od rozpočtů obcí až po financování politických stran. Projekt občanského sdružení Naši Politici nabízí vlastní databázi příjemců podpory ze strukturálních fondů EU na adrese www.fondyeu.eu."

ČT24.cz: Kolik získala vaše radnice z fondů EU? Odpoví aplikace ČT24 -

iDNES.cz: Neprodávejte u voleb své hlasy, přesvědčovali aktivisté Romy v Krupce

29.09.2014 - (...) "Nemáme ambice, že bychom je přesvědčili, ale je třeba s nimi mluvit a jednou se s tím začít musí," říká Michal Voda ze společnosti Naši politici, která spolu s organizací Transparency International besedu pro Romy uspořádala. "Chceme jim jasně říct, že když budou souhlasit s úplatky za hlasy, obrátí se to proti nim. Budou o nich rozhodovat lidé, kteří to s nimi nemyslí upřímně. Přitom by voliči měli rozhodovat sami o sobě," dodal Voda.

iDNES.cz: Neprodávejte u voleb své hlasy, přesvědčovali aktivisté Romy v Krupce -

Aktuálně.cz: Politici tají dluhy, nikdo je nekontroluje a netrestá

24.09.2014 - (...) "Nikdo v této zemi systematicky nekontroluje, jestli jsou formuláře majetkových přiznání obsahově v pořádku," potvrzuje pro Aktuálně.cz Michal Voda, analytik sdružení Naši politici. Chyby se objevují i v dokumentech současných komunálních politiků, jak si deník Aktuálně.cz ověřil i při svém nedávném zkoumání, při němž před blížícími se volbami nahlédl do přiznání primátorů a náměstků 25 největších českých měst.

Aktuálně.cz: Politici tají dluhy, nikdo je nekontroluje a netrestá -

iHNed.cz: Nevládní organizace: Kampaně stojí víc, než strany tvrdí. Navíc se bude kupčit s hlasy

24.09.2014 - "Skupina čtyř nevládních organizací včetně Transparency Internacional navíc upozorňuje na to, že má jasné indicie o tom, že v blížících se volbách bude docházet ke kupčení s hlasy a účelovému stěhování voličů. Ve středu to oznámily jako výsledek jejich zkoumání manipulací v komunálních a senátních voleb. Společného projektu se účastní Nadační fond proti korupci, Oživení, Transparency International a Našipolitici.cz."

iHNed.cz: Nevládní organizace: Kampaně stojí víc, než strany tvrdí. Navíc se bude kupčit s hlasy -

EuroZprávy.cz: Babiš chce odvolat svého člověka z vládního výboru. Co ta změna?

16.09.2014 - "Podle serveru Echo24, který Babiš před pár dny ostře napadl, ale předseda ANO svůj názor přehodnotil a vláda se má na příštím jednání zabývat odvoláním Nováčka. Důvodem je informace serveru Naši politici, který přišel s tvrzením, že Nováček je napojen na bývalého ředitele sekce Strukturálních fondů na ministerstvu průmyslu Miroslava Elfmarka. Ten je spojován s pochybnou zakázkou CzechInvestu za víc jak čtvrt miliardy korun."

EuroZprávy.cz: Babiš chce odvolat svého člověka z vládního výboru. Co ta změna? -

Respekt: Rady za půl bilionu

03.08.2014 - ",Výběr lidí do dozorčích rad by měl být řízen zákonem, což je na západ od nás běžné,' tvrdí analýza nevládní iniciativy Rekonstrukce státu, které ještě před volbami slíbilo skoro sto padesát současných poslanců, včetně premiéra Sobotky či ministra financí Andreje Babiše, že ákon připraví."

Respekt: Rady za půl bilionu -

iHNed.cz: Vláda neplní své sliby. Do dozorčích rad dál míří politici i lidé s "pochybnou" minulostí

22.07.2014 - "(...) Upozorňuje na to analýza občanského sdružení Naši politici a tým právníků Frank Bold, který stojí i za hnutím Rekonstrukce státu. Právě nominační výbor měl přitom zabránit tomu, aby se do dozorčích rad dostávali lidé s pochybnou minulostí nebo ti, kteří byli například spojeni se špatným hospodařením na jiných místech."

iHNed.cz: Vláda neplní své sliby. Do dozorčích rad dál míří politici i lidé s "pochybnou" minulostí -

ECONNECT: Analýza: Vládní výbor pro nominace dozorčích rad problém nebezpečných trafik nevyřešil

21.07.2014 - ",Zápisy z jednání výboru jsou sice veřejné, ale jsou natolik formální a nekonkrétní, že nemají téměř žádnou informační hodnotu,' říká Michal Voda z organizace Naši politici. ,Chybí především jakékoliv konkrétní informace o profesní způsobilosti kandidátů. V řadě případů výbor nijak nezmínil, zda se zabýval pochybnostmi o kandidátově působení v minulosti, nebo jaké padly proti nominaci námitky.'"

ECONNECT: Analýza: Vládní výbor pro nominace dozorčích rad problém nebezpečných trafik nevyřešil -

EuroZprávy.cz: Fischer si vylobboval odměnu, vrací se do Evropské banky

04.06.2014 - "(...) ,Fischerův ministr financí Eduard Janota pak začal šetřit, když všechna takzvaná protikrizová opatření zrušil a ještě mírně zvýšil daně. Na tom je právě vidět kouzlo Fischerovy vlády. Mohl by utrácet a zvyšovat sociální dávky či slevy pro podnikatele. Už jenom to, že takové kroky nedělá, vede k dobrým výsledkům a on přitom ještě přidává něco navíc,' domníval se Holub. Další profilující informace o Janu Fischerovi zveřejnil server nasipolitici.cz."

EuroZprávy.cz: Fischer si vylobboval odměnu, vrací se do Evropské banky -

Lidovky.cz: Firmy na Kypru, tučné odměny či podezřelé nákupy. Eurokandidáty dohání minulost

22.05.2014 - Působili ve společnostech s nejasnou majetkovou strukturou, podíleli se na podezřelých veřejných zakázkách nebo spolupracovali s lidmi v blízkosti podsvětí. Část kandidátů do Evropského parlamentu má problematickou minulost. Ve své analýze to uvádí občanské sdružení Naši politici, které zkoumalo ekonomické vazby části kandidátů.

Lidovky.cz: Firmy na Kypru, tučné odměny či podezřelé nákupy. Eurokandidáty dohání minulost -

iHNed.cz: Česko nestihlo vyčerpat 50 miliard evropských dotací na dopravní stavby. Evropa ztrácí trpělivost

22.05.2014 - "(...) Menší instituce nicméně nejsou typickým cílem evropských dotací. Ty míří primárně k velkým zadavatelům typu ŘSD a SŽDC. ,Není překvapivé, že dotace z evropských strukturálních fondů hrají významnou roli v investicích do tuzemské infrastruktury,' komentuje dotace Michal Voda ze sdružení Naši politici, které dotace monitoruje. ,Dotace jsou koncentrovány do velkých investičních celků, podpora tak míří pouze do 15,4 % zadaných projektů, avšak tvoří 54,9 % veškerých uvedených investic.'"

iHNed.cz: Česko nestihlo vyčerpat 50 miliard evropských dotací na dopravní stavby. Evropa ztrácí trpělivost -

iDNES.cz: Deset let proudí do kraje miliardy z EU. Někdy ale na pochybné projekty

28.04.2014 - "(...) Evropské peníze a peníze daňových poplatníků ale v kraji plynuly i na zcela soukromé akce. Příkladem za všechny je podle Jiřího Fialy ze sdružení Naši politici, jež se zabývá kontroverzními případy čerpání evropských dotací, stavba relaxačního komplexu Hotel Antonie ve Frýdlantu."

iDNES.cz: Deset let proudí do kraje miliardy z EU. Někdy ale na pochybné projekty -

České noviny: Čechy k eurovolbám láká fiktivní reportáž o ztrátě moře pro ČR

24.04.2014 - (...) K dispozici budou také informace, zda některý z kandidátů v předvolebních debatách používal nepravdivé výroky nebo byl napojen na firmy, které získaly některou z veřejných zakázek. Stránky připravila nadace ve spolupráci s organizacemi KohoVolit.eu, Naši Politici či Demagog.cz.

České noviny: Čechy k eurovolbám láká fiktivní reportáž o ztrátě moře pro ČR -

Lidovky.cz: Zástupce státu bude kádrovat i poradce kontroverzního úředníka

24.03.2014 - "(...) Občanské sdružení Naši politici upozornilo na blízké vztahy třetího člena komise Jiřího Nováčka s někdejším ředitelem sekce Strukturálních fondů na ministerstvu průmyslu Miroslavem Elfmarkem."

Lidovky.cz: Zástupce státu bude kádrovat i poradce kontroverzního úředníka -

Ekonom.cz: Prázdné centrum za půl miliardy

27.02.2014 - "Snaha získat co největší dotaci, chybějící koncepce a možná i zbytečné utrácení veřejných peněz. To jsou základní obrysy příběhu budování Technologického centra Písek. A podobně vypadá zakládání obdobných parků i jinde. Ty mají - na rozdíl od vědeckých center, kde se především bádá - pomáhat uvádět vědecké poznatky do praxe nebo poskytovat zázemí vysokým školám i inovativním firmám."

Ekonom.cz: Prázdné centrum za půl miliardy -

Novinky.cz: Transparency International žaluje radní Prahy 6, měli způsobit škodu za desítky miliónů

20.02.2014 - Nezisková organizace Transparency International (TI) podala na konci minulého týdne trestní oznámení na radní z Prahy 6. Způsobili údajně škodu za skoro 100 miliónů korun. V tiskové zprávě o tom ve čtvrtek informoval analytik TI a předseda Našich politiků Jiří Fiala. Kauza se týká odkupu akcií společnosti Fimos.

Novinky.cz: Transparency International žaluje radní Prahy 6, měli způsobit škodu za desítky miliónů -

Analýzy Budování státu v Otázkách Václava Moravce

16.02.2014 - Vláda čeká na důvěru, program už má. Dokáže jej dodržet? Jak si poradí s rekordní nezaměstnaností? Premiér Bohuslav Sobotka jako host Otázek a naše analýza jako jeden ze zdrojů Václava Moravce.

Analýzy Budování státu v Otázkách Václava Moravce - Politika zaměstnanosti - finální verze.pdf -

Ekonom.cz: Miliardy korun za úřednická klišé

30.01.2014 - (...) Náplň projektů z velké části tvoří různá školení či analýzy, kde je měření skutečných dopadů a přínosu obtížné. "Pokud úřad čerpá dotaci na zvýšení efektivity vlastního fungování, lze se nepochybně ptát, nakolik se pak snížily jeho náklady a kde konkrétně se projevil očekávaný lepší výkon," podotýká Michal Voda ze sdružení Naši politici, které mimo jiné vytvořilo i web detailně mapující čerpání evropských dotací. (...)

Ekonom.cz: Miliardy korun za úřednická klišé -

Technet.cz: Tipy na zajímavé weby: Vlastní puzzle a kam jdou peníze z EU

27.01.2014 - Skládat puzzle ze stovek fotografií či vlastních snímků umožní Dailyjigsawpuzzles.net. Služba Clipular.com umí pořídit screenshot v Chrome a rovnou ho nahrát na server pro jeho sdílení. A Fondyeu.eu vám prozradí, na co se využívají peníze z dotačního fondu EU.

Technet.cz: Tipy na zajímavé weby: Vlastní puzzle a kam jdou peníze z EU -

ČT24.cz: Události, komentáře: Problémové dotace

13.01.2014 - Česko je stále pozadu v čerpání peněz z evropských fondů. Zatím získalo zhruba polovinu peněz současného programovacího období a na zbytek má už jen dva roky. Navíc dvěma operačním programům teď hrozí zastavení. Kromě politiků hostem mj. analytik Transparency International a předseda Našich politiků Jiří Fiala.

ČT24.cz: Události, komentáře: Problémové dotace -

ČT24.cz: Odměna pro manželku Petra Bendla? Za nevyužitý areál dostala miliony

08.01.2014 - Na parcele však do dnešních dnů nebylo postaveno vůbec nic a zůstává ve stavu jako v roce 2008. Rovněž částka, kterou městská část za areál zaplatila, vzbuzuje velké emoce. "Obě strany k částce dospěly dohodou. Nebyl použit nějaký nezávislý znalecký posudek, který by odůvodnil, jaká má být cena akcií společnosti Fimos," řekl Jiří Fiala z Transparency International.

ČT24.cz: Odměna pro manželku Petra Bendla? Za nevyužitý areál dostala miliony -

ROOT.cz: Na nejlepší využití vašich dat přijde někdo jiný

02.12.2013 - "Na prvním místě se v soutěžní kategorii pro veřejnost umístila aplikace Fondyeu.eu z dílny Naši politici. Díky tomuto projektu je poprvé možné jednoduše vyhledat vztahy mezi příjemci dotací, vlastnickou a personální strukturou příjemců, veřejnými zakázkami a politiky i lobbisty. Jiří Fiala z občanského sdružení Naši politici říká: ,V nové verzi je výrazně rozšířen okruh informací o příjemcích dotací. Veřejnost se tak dozví o hospodářských výsledcích i registrovaných oborech podnikání příjemců dotací. Parametrické vyhledávání například umožňuje filtrování příjemců dotací podle toho, zda se jedná o polostátní, státní či soukromé firmy. Nově lze i stahovat vybraná data v otevřeném datovém formátu csv. '"

ROOT.cz: Na nejlepší využití vašich dat přijde někdo jiný -

EuroZprávy.cz: Všudypřítomná korupce bude mít utrum

02.12.2013 - První ročník soutěže o „Společensky nejpřínosnější aplikace využívající otevřená data“ vyhrál projekt Fondyeu.eu. Projekt byl vytvořen sdružením Naši politici za podpory Nadačního fondu proti korupci.

EuroZprávy.cz: Všudypřítomná korupce bude mít utrum -

Česká pozice.cz: Otevření dat zprůhlednilo evropské peníze

30.11.2013 - "První cenu v kategorii pro veřejnost získal projekt Fondyeu.eu, který mapuje, kam a komu přitékají peníze z evropských fondů. Nutno říct, že aplikace je to skutečně prospěšná. Příjemci evropských dotací – a ostatně i dotace samotné – budí nemalé kontroverze, a jelikož se samotný systém těchto dotací složitostí a neprostupností blíží kanonickému právu, jsou tyto kontroverze spíše posilovány."

Česká pozice.cz: Otevření dat zprůhlednilo evropské peníze -

zet.cz: Vyhledávač FondyEu umožní odkrýt vztahy mezi firmami a politiky, příjemci dotací

28.11.2013 - "Nejužitečnější aplikací pracující s otevřenými daty je vyhledávač veřejných zakázek FondyEu.eu vytvořený občanským sdružením Naši politici. Aplikace, která umožňuje mimo jiné vyhledat vztahy mezi politiky a firmami, které jsou příjemci dotací, zvítězila v soutěži pořádané Fondem Otakara Motejla, fakultou informatiky a statistiky VŠE a Matematicko-fyzikální fakultou UK."

zet.cz: Vyhledávač FondyEu umožní odkrýt vztahy mezi firmami a politiky, příjemci dotací -

epsiplatform.eu: e-Democracy Day Bratislava 2013

27.11.2013 - Prezentace projektu Transparentní volby 2013 Jiřím Fialou na e-Democracy Day v Bratislavě pořádaného portálem Demagog.sk.

epsiplatform.eu: e-Democracy Day Bratislava 2013 -

Novinky.cz: Podnikatelskou minulost zastřeleného Housky prověřovala policie

20.11.2013 - Podnikatelské aktivity zastřeleného vlivného člena severočeské ČSSD Romana Housky (51) provázela kontroverzní pověst. Začínal již v 90. letech, kdy se podle portálu našipolitici.cz zabýval mimo jiné zastavárenskou činností, obchodem s použitým zbožím a v období od roku 1994 až do roku 1999 také taxislužbou.

Novinky.cz: Podnikatelskou minulost zastřeleného Housky prověřovala policie -

E15.cz: Poslance ANO povede bývalý sociální demokrat a muž z Agrofertu Faltýnek

30.10.2013 - V článku portálu E15 využit medailonek živitopisného profilu Jaroslava Faltýnka (ANO 2011) z webu Naši politici.cz.

E15.cz: Poslance ANO povede bývalý sociální demokrat a muž z Agrofertu Faltýnek -

Lupa.cz: Soutěž aplikací s otevřenými daty vyhrály Fondyeu.eu a Najdi-lekarnu.cz

28.10.2013 - "Kategorii pro veřejnost vyhrál projekt Fondyeu.eu, což je webová aplikace vytvořená sdružením Naši politici. Server umožňuje vyhledávat příjemce evropských dotací, včetně výše příspěvků či operačního programu, ze kterého byly peníze vyplaceny (příklad: kolik peněz z dotací dostal třeba Seznam.cz?). Vyhledávat se dá i podle názvu projektu."

Lupa.cz: Soutěž aplikací s otevřenými daty vyhrály Fondyeu.eu a Najdi-lekarnu.cz -

Projektovat a stavět: Protikorupční festival

18.10.2013 - Jiří Fiala: ZNEUŽÍVÁNÍ DOTACÍ ZE STRUKTURÁLNÍCH FONDŮ EVROPSKÉ UNIE Role veřejných informačních zdrojů při vyhledávání a prevenci zneužívání dotací ze strukturálních fondů Evropské unie. Problémy čerpání strukturálních fondů a možnosti nápravy konkrétních problémů ze strany veřejnosti: práce s veřejnými informačními zdroji a jejich propojování, použití aplikace fondyeu.eu a její budoucí rozvoj.

Projektovat a stavět: Protikorupční festival -

Lidovky.cz: Černý scénář pro ODS: 0 poslanců, dluh 60 milionů, 80 manažerů bez práce

17.10.2013 - Stopka ve volbách by nicméně znamenala i ztrátu lukrativních pozic ve státních firmách. Těžko odhadnout, kolik jich je, nápovědou ale může být nedávná analýza občanského sdružení Naši politici, která se zajímala o vedení pěti strategických státních podniků (Lesy ČR, Letiště Praha, Nero ČR, Čepro, Diamo). "Během sedmi let, kdy byla ODS u moci, se v managementu a dozorčích radách těchto firem vystřídalo 24 straníků, nejvíce ze všech politických stran," přiblížil serveru Lidovky.cz analytik sdružení Michal Voda.

Lidovky.cz: Černý scénář pro ODS: 0 poslanců, dluh 60 milionů, 80 manažerů bez práce -

Ekonom.cz: Peníze z fondů EU jako malá domů

10.10.2013 - "To, že jsou hned tři nemocnice v první desítce největších příjemců dotací mezi veřejnými podniky, je opravdu zvláštní. Napovídá to, že kraj dotace nemocnicím záměrně přihrával," říká Jiří fiala ze sdružení Naši politici. To nedávno zprovoznilo web fondyeu.eu, kde přehledně a v souvislostech zveřejňuje to, kam, odkud a komu v České republice miliardy z evropských peněz jdou.

Ekonom.cz: Peníze z fondů EU jako malá domů -

Aktuálně.cz: Ministr Koníček působil ve firmách se skrytým majitelem

10.10.2013 - Ministr práce a sociálních věcí František Koníček působil těsně před návratem do politiky ve firmách, které mají skrytého majitele. Stopy při pátrání po některých z nich končí v zemích, do nichž se firmy přesouvají buď kvůli nižšímu zdanění, nebo proto, aby bylo lépe utajeno, kdo je skutečný majitel. Jiří Fiala z občanského sdružení Naši politici říká, že ministr Koníček může být za těchto okolností ve střetu zájmů. "Vlastník této strojírenské skupiny se skrývá za kyperskou offshore společností. V orgánech těchto firem přitom stále figurují členové Koníčkovy rodiny, což evokuje podezření z možného střetu zájmů," říká.

Aktuálně.cz: Ministr Koníček působil ve firmách se skrytým majitelem -

Deník Insider: Ministr Koníček působil v anonymních firmách, získaly milionové dotace

09.10.2013 - "Ministr práce a sociálních věcí František Koníček působil těsně před návratem do politiky ve firmách, které mají skrytého majitele."

Deník Insider: Ministr Koníček působil v anonymních firmách, získaly milionové dotace -

Firmy skryté v rájích dostaly zakázky za 153 miliard

08.10.2013 - Obliba daňových rájů mezi českými podnikateli stále roste. Zatímco v roce 2006 mělo sídlo v daňovém ráji necelých 8 tisíc firem, dnes jich je o polovinu více. Nejenže to přináší státu ztráty na daňových výnosech, ale zahraniční adresy často slouží také k zakrytí identity vlastníka.

Firmy skryté v rájích dostaly zakázky za 153 miliard -

Jak strany financují kampaň: Okamura kritiku odmítá, KSČM si dělá legraci

02.10.2013 - Skoro žádné údaje o financování kampaní před sněmovními volbami nezveřejňují Strana práv občanů - zemanovci a hnutí Úsvit senátora Tomia Okamury, tvrdí organizace Transparency International. Nejlépe dopadly v prvním hodnocení průhlednosti placení kampaní mezi devíti posuzovanými uskupeními hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše, ČSSD, TOP 09 a Strana zelených. "To neznamená, že je to nějaké velké štěstí a zázrak," řekl dnes novinářům ředitel TI David Ondráčka. Tyto strany podle něho zveřejňují nejvíce informací, údaje jsou prý nejucelenější.

Jak strany financují kampaň: Okamura kritiku odmítá, KSČM si dělá legraci -

Představení FondyEU ve Zprávách ČT24

18.09.2013 - Barbora Kroužková ve Zprávách: "Seznamy příjemců evropských dotací za více než dvě miliardy jsou podle sdružení Naši politici netransparentní. Společně s NFPK představilo vlastní databázi FondyEU. (...)."

Představení FondyEU ve Zprávách ČT24 -

Stanislav Beránek projektový vedoucí Analytického oddělení, Transparency International ČR - pořad ČT24 Hyde Park 4. 9. 2013

04.09.2013 - "Bla bla nevolím" - to je název nového webu pro ty, kdo nechtějí naletět prázdným předvolebním slibům. Kteří z kandidátů se zavázali k podpoře protikorupčních zákonů? Kdo financuje jejich předvolební kampaň? I to před volbami vyhodnotí iniciativa Rekonstrukce státu, do které je zapojen i dnešní host, Stanislav Beránek z Transparency International, expert na klientelistické sítě a organizovaný zločin, který hovoří mj. i o sdružení Naši politici.

Stanislav Beránek projektový vedoucí Analytického oddělení, Transparency International ČR - pořad ČT24 Hyde Park 4. 9. 2013 -

Ukážou strany své vnitřnosti? Voliči se dozvědí více

15.08.2013 - Další informace by voličům měl přinést neziskový sektor - v této souvislosti totiž organizace Transparency International ve spolupráci s občanským sdružením Naši politici plánuje v nejbližší době spustit monitoring financování sněmovních voleb. Spolu s tím plánují zveřejňovat životopisy některých kandidátů.

Ukážou strany své vnitřnosti? Voliči se dozvědí více -

Organizace budou monitorovat financování kampaní stran i lídry

14.08.2013 - Předčasné volby by se mohly konat na podzim. Jejich termín ještě nepadl, strany už ale spouštějí kampaně. Nemusejí mít transparentní účty, zveřejňovat sponzorské dary či uvádět poradce a spolupracující agentury. Nejen informace o financování, ale i o lidech v jednotlivých stranách chtějí organizace voličům a voličkám nabídnout. "Budeme se snažit mapovat hlavní hráče, hlavní lídry i stratégy kampaní a to, jaká je jejich profesní minulost a s kým jsou spjati," uvedl Jiří Fiala ze sdružení Naši politici. Údaje o penězích, profily kandidátů i informace o případných kontroverzních kauzách se objeví na webech www.transparentnivolby.cz a www.nasipolitici.cz. Podle ředitele TI Davida Ondráčky by nadcházející kampaň mohla představovat "nejvyšší míru hysterie", jakou Česko dosud zažilo.

Organizace budou monitorovat financování kampaní stran i lídry -

Organizace chtějí monitorovat zákulisí předvolební kampaně. Zejména transparentní financování

14.08.2013 - Česko brzy zažije jednu z nejbouřlivějších předvolebních kampaní v historii, upozornil ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka. Společně s dalšími organizacemi se proto chystá nabídnout voličům co nejvíc informací o finančním pozadí volebního boje. V České republice totiž stále neexistuje zákon, který by politické strany zavazoval zveřejňovat údaje o sponzorech nebo spolupracujících agenturách či poradcích. Suplovat tento nedostatek chce také občanské sdružení Naši politici.

Organizace chtějí monitorovat zákulisí předvolební kampaně. Zejména transparentní financování - 12

Fischer a sponzoři? Je tu bezpečnostní riziko pro Česko, míní protikorupční expert

11.07.2013 - PRAHA - Střet zájmů a obrovské bezpečnostní riziko – tak hodnotí zázračné vyrovnání dluhů Jana Fischera předseda sdružení Naši politici Jiří Fiala. Možné vazby vlivových skupin na ministra financí podle něj poškozují reputaci celé nové vlády Jiřího Rusnoka. Šéf společnosti CE Group Ladislav Dráb společně s dalšími sponzory vytáhl nového ministra financí Jana Fischera z dluhů vzniklých během prezidentské kampaně. Server iDNES.cz nyní zjistil, že Dráb bude u současné vlády lobbovat za využívání obřího zásobníku na zemní plyn jako součást strategických zásob státu. „Je to obrovská reputační zátěž, která zatíží celou Rusnokovu vládu a vzbuzuje to četné otázky,“ říká Jiří Fiala, protikorupční analytik a předseda sdružení Naši politici.

Fischer a sponzoři? Je tu bezpečnostní riziko pro Česko, míní protikorupční expert -

Události, komentáře - Fischer bez dluhů

09.07.2013 - Jan Fischer nastoupí na ministerstvo financí bez dluhů z prezidentské kampaně. V posledních dnech mu dárci poslali víc než pět milionů korun. Všechny pohledávky se zavázal splatit právě do dneška. Už zítra jmenuje nový úřednický kabinet prezident. Bude Jan Fischer dobrým správcem státní kasy, když svoji prezidentskou kampaň vedl na dluh? A proč mu přistály na kontě miliony právě v době, kdy byl vybrán na post šéfa resortu financí v Rusnokově vládě? Hostem bude předseda volebního výboru Jana Fischera, lékař Jan Pirk, analytik Transparency International Jiří Fiala, politolog Masarykovy demokratické akademie Lukáš Jelínek a redaktor Respektu Ondřej Kundra.

Události, komentáře - Fischer bez dluhů -

EKONOM: Státní firmy jsou pod dozorem amatérů, naznačuje unikátní analýza

24.06.2013 - Odměňování věrných straníků a blízkých spolupracovníků zajímavými posty ve státní správě či v podnicích se státní účastí není nic nového ani vzácného. Což zároveň znamená, že z veřejných peněz mají příjmy často i amatéři v oboru bez potřebné praxe, vzdělání a zkušeností, jejichž hlavním kvalifikačním kritériem je příslušnost k politické straně. Dokazují to tvrdá data z analýzy organizace Naši politici, již má týdeník Ekonom exkluzivně k dispozici.

EKONOM: Státní firmy jsou pod dozorem amatérů, naznačuje unikátní analýza - Obrázek

Svijany chtěly utnout dotace dTestu, samy čerpají desítky milionů

25.05.2013 - "Na opačné straně barikády je ale situace jiná. Pivovar Svijany se těší dotacím v několikanásobně vyšších částkách. Řadí se totiž mezi nejúspěšnější české podniky, které využívají operačních fondů Evropské unie. Podle údajů z webu FondyEU.eu bylo již pivovaru proplaceno více než 51,3 milionu a to zejména z programů Podnikání a inovace a Lidské zdroje a zaměstnanost. Většina projektů přitom stále běží, takže celková částka může ještě nekolikanásobně vzrůst (viz tabulka)."

Svijany chtěly utnout dotace dTestu, samy čerpají desítky milionů -

Očima expertů: Vyplatilo by se změnit volební systém?

12.04.2013 - Jiří Fiala, předseda občanského sdružení Naši politici: Většina politologů na tuto otázku odpoví, že změna volebního systému přináší jen velmi obtížně odhadnutelné důsledky a jako nástroj významné společenské změny směrem „k lepšímu“ pravděpodobně nenaplní očekávání. Můj osobní názor je takový, že by měl být zachován stávající systém v podobě poměrného volebního systému do Poslanecké sněmovny, s úpravou přepočtu hlasů tak, aby měly srovnatelně početné volební obvody a hlasy voličů všude v České republice stejnou váhu.

Očima expertů: Vyplatilo by se změnit volební systém? - Fiala

iHNed.cz - Šest kroků, jak pokazit veřejnou zakázku. Obec kvůli exstarostovi přišla o roční příjem

02.04.2013 - Bývalý starosta obce Sibřina zaplatil o miliony korun víc za rekonstrukci mateřské školy. Kauza, kterou šetří policie, slouží jako modelový příklad toho, jak se dají i za zády zastupitelů odčerpávat peníze z obecní pokladny. Podívejte se, co všechno je na tendru podezřelé.

iHNed.cz - Šest kroků, jak pokazit veřejnou zakázku. Obec kvůli exstarostovi přišla o roční příjem - Sibřina

Lidovky.cz - Eurodotace se stranickou knížkou: 6 z 12 nejúspěšnějších hoteliérů má politické konexe

22.03.2013 - "Jádro problému spočívá v přílišném vlivu krajských zastupitelů a dalších regionálních politiků na úřednické vedení operačních programů," vysvětluje Jiří Fiala ze sdružení Naši politici, které sestavilo žebříček nejvyšších dotací hotelovým komplexům. "Tento nevhodný způsob rozdělování dotací umožnil vytvoření rozsáhlých klientelistických a korupčních sítí, které ve svém výsledku výrazně omezují efektivitu a přínos evropských dotací," dodává.

Lidovky.cz - Eurodotace se stranickou knížkou: 6 z 12 nejúspěšnějších hoteliérů má politické konexe -

Prague Daily Monitor - New website provides info on EU subsidies, links to politicians

21.03.2013 - A new website with information on institutions drawing EU funds subsidies and their possible links to politicians and lobbyists has just been launched, Jiri Fiala, from the civic association Nasi politici (Our Politicians), said Wednesday.

Prague Daily Monitor - New website provides info on EU subsidies, links to politicians - Monitor

FONDYEU.EU - tisková konference k představení projektu

20.03.2013 - Společná tisková konference o.s. Naši politici a Nadačního fondu proti korupci - 20.3.2013.

FONDYEU.EU - tisková konference k představení projektu -

iHNed.cz - PŘEHLEDNĚ: 10 golfových areálů, které dostaly nejvíc peněz z evropských dotací

20.03.2013 - Do kterých českých firem směřují eurodotace? Která jich dostala nejvíc? Kdo za těmito společnostmi stojí? Nemohl miliony zneužít? Přesně to umí ukázat nová webová aplikace fondyeu.eu, kterou přes Nadační fond proti korupci platí finančník Karel Janeček.

iHNed.cz - PŘEHLEDNĚ: 10 golfových areálů, které dostaly nejvíc peněz z evropských dotací -

iDNES.cz - Rozkrádání evropských dotací hlídá nový portál, stát moc sdílný není

20.03.2013 - Zastavit rozkrádání strukturálních fondů EU a zvýšit transparentnost politické sféry, takový je cíl projektu FondyEu.eu. Podle občanského sdružení Naši politici a Nadačního fondu proti korupci, kteří jsou jeho tvůrci, se o něco podobného měl už dávno postarat stát.

iDNES.cz - Rozkrádání evropských dotací hlídá nový portál, stát moc sdílný není -

Internet portal of the Visegrad Group - New Czech website on EU subsidies, links to politicians launched

20.03.2013 - A new website posting information on institutions drawing EU funds and their possible links to politicians and lobbyists has just been launched, Jiri Fiala, from the civic association Nasi politici (Our Politicians), said on Wednesday. The project proved itself already during its preparation in uncovering a non-transparent spending of subsidies. The project has been co-financed by the Anti-corruption Endowment.

Internet portal of the Visegrad Group - New Czech website on EU subsidies, links to politicians launched -

Aktuálně.cz - Čitelnější čerpání dotací z EU? Zajistit to má nový web

19.03.2013 - Ve středu budou spuštěny internetové stránky, od nichž si sdružení Naši politici a Nadační fond proti korupci slibují, že zvýší transparentnost informací o příjemcích dotací ze strukturálních fondů EU. "Internetový projekt Fondyeu.eu výrazně zvýší transparentnost informací o příjemcích dotací z Evropské unie i souvisejících veřejných zakázkách a zároveň poukáže na případy kontroverzních projektů placených z evropských dotací," uvedl Jiří Fiala ze sdružení Naši politici.

Aktuálně.cz - Čitelnější čerpání dotací z EU? Zajistit to má nový web -

Impuls.cz - David Ondráčka: Kolem pražského dopravního podniku se dál hrají politické hry!

06.03.2013 - Ředitel Transparency International ČR David Ondráčka mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o korupci v Česku.

http://www.impuls.cz/clanek/video-david-ondracka-kolem-prazskeho-dopravniho-podniku-se-dal-hraji-politicke-hry/234817

Týden.cz - Tendry na SMS jízdenky v osmi městech jsou prý provázané

04.03.2013 - Veřejné zakázky na elektronické jízdenky v osmi z devíti krajských měst, kde lze za hromadnou dopravu platit pomocí SMS jízdenek, jsou prý provázané. Z analýzy vypracované sdružením Naši politici za podpory Nadačního fondu proti korupci plyne, že tuto službu v nich zajišťuje některá společnost ze skupiny úzce propojených firem, a to Erika, Crowsnest a Crowsnest net nebo Direct pay, a to za výrazně vyšší marži než konkurence. Výsledky své studie zveřejnil na webu nadační fond.

http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/tendry-na-sms-jizdenky-v-osmi-mestech-jsou-pry-provazane_263028.html

Aktuálně.cz - SMS jízdenky poskytují stejní lidé. Často nevýhodně

04.03.2013 - Za SMS jízdenkami, které pro cestování městskou hromadnou dopravou mohou využít obyvatelé osmi českých měst, stojí až na jedinou výjimku firmy Erika a Crowsnest, které městům nabízejí nevýhodné podmínky. Ukázala to analýza, kterou ve spolupráci s Nadačním fondem proti korupci představilo sdružení Naši politici.

http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=773039

Penize.cz - Kam jdou moje daně?

04.03.2013 - Chcete vědět, jak stát nakládá s penězi, které odvádíte na daních? Peníze.cz pro vás spolupráci s neziskovým projektem Budovanistatu.cz připravily unikátní grafickou kalkulačku, která dokáže na základě veřejně dostupných informací rozklíčovat, kde všude končí vaše peníze a kolik si jednotlivé instituce z odvedených peněz ukousnou.

http://www.penize.cz/kalkulacky/kam-jdou-moje-dane

Denik.cz - Potíž prezidentských kandidátů? Nepřiznané slevy

09.01.2013 - Je to svým způsobem daň za to, jak rychle byl připraven a schválen prováděcí zákon o přímé volbě prezidenta.Transparentní účty, které měly zprůhlednit financování kampaně jednotlivých kandidátů, fungují. Dohledat ale všechny toky, které pomáhaly uchazečům financovat nákup inzerce či spoty, je složité. Narážely na to i nevládní protikorupční organizace Transparency International (TI) a Naši politici, které monitorovaly financování kampaně.

http://www.denik.cz/z_domova/potiz-prezidentskych-kandidatu-nepriznane-slevy-20130108.html

Lidovky.cz - Tajnosti kolem kampaně? Nejvíce jich má Bobošíková se Zemanem

08.01.2013 - Vůbec nezveřejňuje náklady na prezidentskou kampaň a tají i to, s kým spolupracuje. To jsou jedny z hlavních důvodů, proč Jana Bobošíková dopadla v žebříčku otevřenosti kampaní jednoznačně nejhůře ze všech kandidátů. O něco lépe skončil Miloš Zeman. I on má však ve srovnání s ostatními co dohánět. Pořadí prezidentských kandidátů podle otevřenosti jejich kampaně sestavila protikorupční organizace Transparency International a Naši politici. Jedná se o poslední hodnocení před volbami.

Lidovky.cz - Tajnosti kolem kampaně? Nejvíce jich má Bobošíková se Zemanem -

Tomáš Hanák YT - Vážený pane Zemane!

07.01.2013 -

http://www.youtube.com/watch?v=sR4m9tzHidU

Rozhlas.cz - Měsíc do volby prezidenta. S výběrem pomáhají veřejnoprávní média, ale i webové projekty

10.12.2012 - Do přímé prezidentské volby zbývá přesně měsíc. Projektů, které tvrdí, že se nám s výběrem snaží pomoct, se objevila celá řada.

http://www.rozhlas.cz/radio_cesko/exkluzivne/_zprava/mesic-do-volby-prezidenta-s-vyberem-pomahaji-verejnopravni-media-ale-i-webove-projekty--1147950

Tn.cz- Transparency International: Okamura má nejméně průhlednou kampaň

04.12.2012 - Na webu Transparentní volby zveřejnila nezisková organizace Transparency International žebříček průhlednosti kampaní prezidentských kandidátů. Nejhorší hodnocení z jedenácti kandidátů obdržel podnikatel Tomio Okamura. Podívejte se, jak dopadli další. Nezisková organizace Transparency International ČR se zaměřilo na průhlednost kampaní jednotlivých prezidentských kandidátů. V rámci projektu bude Transparency International průběžně zpracovávat odhady skutečných nákladů na pořádání volebních akcí, na inzerci v médiích a na billboardech...

Tn.cz- Transparency International: Okamura má nejméně průhlednou kampaň - Volby 2013

Finmag.cz - Jiří Fiala: Sledovat pozadí prezidentských kampaní je naše povinnost

24.11.2012 - Ve druhé části rozhovoru s předsedou sdružení Naši politici bude řeč například o tom, proč jsou lidé zklamaní z polistopadového vývoje. Zaměříme se však také na prezidentské volby a transparentnost kampaní jednotlivých kandidátů na Hrad.

http://www.finmag.cz/cs/finmag/kaleidoskop/jiri-fiala-sledovat-pozadi-prezidentskych-kampani-je-nase-povinnost/

Penize.cz - Jiří Fiala: Věřím, že Rath byl jen začátek

17.11.2012 - Jak se dá také bojovat proti korupci, ukazuje občanské sdružení Naši politici, které vytváří podrobnou databázi s medailonky stovek českých politiků. Pokud vás zajímá, v kterých firmách kdo působí a jaké kauzy jsou s ním spojovány, může vám stačit jen pár kliků na internetu.

http://www.penize.cz/spotrebitel/245612-jiri-fiala-verim-ze-rath-byl-jen-zacatek

Aktualne.cz - Ohlídáme peníze v prezidentské kampani, říká organizace

01.11.2012 - Prezidentské kampaně a průhlednost jejich financování budou probíhat pod drobnohledem Transparency International (TI). Své poznatky chce organizace zaměřená na boj s korupcí zveřejňovat ještě před volbami v průběhu kampaně, může tedy do první přímé volby hlavy státu promluvit.

http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=762073

Tyden.cz - Mocní s vykřičníkem: neziskovky na webu ukazují aféry politiků

13.09.2012 - Na spojení s korupčními kauzami a kontroverzní minulost některých kandidátů v nadcházejících krajských a senátních volbách má upozornit nový internetový portál. Občanská sdružení Naši politici a Vyměňte politiky tímto krokem hodlají voličům usnadnit orientaci.

http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/mocni-s-vykricnikem-neziskovky-na-webu-ukazuji-afery-politiku_245838.html

CT24.cz - DPP za Dvořáka ovládala zločinecká struktura, tvrdí Láska

20.08.2012 - Nepřehledná situace v pražském dopravním podniku graduje. Poté, co byl minulý týden sesazen generální ředitel Vladimír Lich, oznámilo dnes představenstvo vypsání výběrového řízení na nového ředitele. Zřetelně se tak protiví postojům pražského primátora Bohuslava Svobody, který s Lichovým koncem vyslovil nesouhlas. Šéf DPP byl odvolán poté, co podal trestní oznámení na své předchůdce ve vedení společnosti vč. někdejšího šéfa Martina Dvořáka. Podle dnešního vyjádření advokáta Václava Lásky přitom v době Dvořákova působení ovládala DPP zločinecká struktura, která hlavní pražskou příspěvkovou organizaci de facto tunelovala. Dvořák uvedl, že Láskova slova jsou "šílená" a hodlá podat trestní oznámení.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/192613-dpp-za-dvoraka-ovladala-zlocinecka-struktura-tvrdi-laska/

IHned.cz - Pražský dopravní podnik uzavřel smlouvy za miliardy. Nelze je vypovědět

20.08.2012 - Celkem sedm smluv, které uzavřelo bývalé vedení pražského dopravního podniku, nelze vypovědět. Mezi nimi je i kontrakt na SMS jízdenky. Dalších téměř devadesát smluv lze ukončit jen vzájemnou dohodou. Vyplývá to z analýzy, jejíž část mají HN k dispozici.

http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-57088690-miliardy-za-smlouvy-ktere-nelze-vypovedet

IHned.cz - Členovi severočeské ODS kvete hotelový byznys. A to i díky evropským dotacím

25.07.2012 - Okolnosti investic člena severočeské ODS Ahmada Raada přiživují podezření, že se úspěchy tohoto hoteliéra dostavily hlavně díky jeho politickému vlivu. A dobrým kontaktům na politiky, kteří jeho byznysu otevírali dveře.

http://zpravy.ihned.cz/politika-konta-x/c1-56720960-clenovi-severoceske-ods-kvete-hotelovy-byznys-a-to-i-diky-evropskym-dotacim

IHned.cz - Tři hotely pro člena ODS. Z eurodotací

25.07.2012 - Stačilo pár let a Ahmad Raad se stal díky štědrým eurodotacím majitelem tří luxusních severočeských hotelů. O podrobnostech se ale tenhle politik z ODS nechce bavit. "Víte, teď se tady na severu dějí různé věci," naznačuje Raad bez dalšího upřesňování. Nejspíš tím myslí odsouzení Petra Kušnierze, ředitele ústeckého dotačního úřadu, na 7,5 roku za korupci při rozdělování evropských peněz. A také čtyři roky z minulého týdne pro Raadova obchodního i stranického kolegu, chomutovského exprimátora Alexandra Nováka - rovněž za úplatek, tentokrát dokonce 42milionový.

http://hn.ihned.cz/c1-56726030-tri-hotely-pro-clena-ods-z-eurodotaci

Rozhlas.cz - Sdružení Naši politici upozorňuje v rámci kauzy Rath na osoby rozdělující evropské dotace

16.05.2012 - V příštích dnech se uvidí, jak daleko sahá korupční síť kolem poslance a středočeského hejtmana Davida Ratha. Sdružení Naši politici teď vytvořilo seznam podrobných profilů lidí spojených s rozdělováním dotací z Evropské unie ve Středočeském kraji a aktuální korupční kauzou pod názvem Případ Rath: Lidé, o kterých možná uslyšíte. Seznam obsahuje zatím jen jediné jméno, které figuruje i mezi zatčenými. Jedná se o ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou. Zbylé osoby jsou politici a vysocí manažeři řídící krajské nemocnice a rozdělování evropských dotací. „To znamená, že jsou to lidé, u kterých se potkává pravomoc o tom, komu a v jaké výši budou přiděleny evropské dotace, a zároveň jsou to lidé, kteří mají za úkol spravovat správní chod a řídit de facto i investice v těchto krajských nemocnicích,“ říká analytik sdružení Naši politici Jiří Fiala.

http://www.rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/sdruzeni-nasi-politici-upozornuje-v-ramci-kauzy-rath-na-osoby-rozdelujici-evropske-dotace--1060242

Lidovky.cz: Véčkař Chaloupka - Já a úplatek? Absolutně absurdní

23.04.2012 - Otto Chaloupka Poslanec PČR (VV), podnikatel. Studoval VUT v Brně, ale studia nedokončil. Po absolvování základní vojenské služby emigroval v roce 1985 do Rakouska, o rok později do USA. Vrátil se po revoluci a založil firmu FAMCO v.o.s. Kvůli politické situaci opět odcestoval do USA. V ČR žije trvale od roku 2007 a pokračuje v podnikání v autoopravárenství. V roce 2009 vstoupil do strany Věcí veřejných, za kterou předsedá Klubu Hodonín. Poslancem Parlamentu ČR byl zvolen v roce 2010 z 3. místa kandidátky VV v Jihomoravském kraji. Je ženatý, má dvě dcery. Zdroj: nasipolitici.cz

Lidovky.cz: Véčkař Chaloupka - Já a úplatek? Absolutně absurdní -

ERA21 - Evropské fondy v české realitě

15.04.2012 - Že jsou evropské dotace velkým lákadlem, je v česku v posledních letech známá věc. Finanční toky z Bruselu do ČR dosahují stovek miliard korun. Jak ale roste výše čerpání finančních prostředků, množí se také závažné problémy. Těmi nejpalčivějšími jsou všudypřítomné zprávy o korupci, předražených či málo transparentních veřejných zakázkách i o kontroverzních projektech. ...

ERA21 - Evropské fondy v české realitě -

Aktualne.cz - Víme, kam jdou vaše daně. Spočítejte si, na co platíte

08.04.2012 - Jak stát naloží s penězi, které odvádíte na daních a pojistném? Orientační představu si můžete udělat z grafické kalkulačky, připravené ve spolupráci s neziskovým projektem Budovanistatu.cz.

http://aktualne.centrum.cz/finance/penize/dane/clanek.phtml?id=740391

EKONOM: Kde končí daně?

29.03.2012 - Češi se dočkali toho, že si díky jednoduché internetové aplikaci mohou detailně prohlédnout, kde končí peníze, které denně, měsíčně a ročně odvedou na daních. Člověk s měsíčním hrubým příjmem 24 319 korun, tedy s průměrným platem v České republice, se asi bude divit. Na daních každý den zaplatí 388 korun, měsíčně 11 808 korun a ročně 141 701 Kč. To, co odvede státu, totiž zdaleka nezahrnuje pouhou daň z příjmu či sociální a zdravotní pojištění, ale i další široké spektrum odvodů od DPH po spotřební daně, které platí státu z každého snědeného rohlíku, vypitého piva či projetého litru benzinu. Co může znít jako banální sdělení, je zásadní informace. O to užitečnější proto je, že díky nové internetové aplikaci "Kam jdou moje daně", kterou nedávno zprovoznilo občanské sdružení Naši politici, se nyní každý může podívat na to, kde jeho peníze, jež v nejrůznější podobě odvádí státu, končí. ...

EKONOM: Kde končí daně? -

Deník Referendum: Za miliardovou pískovnou je podivná smlouva politiků s investorem

17.02.2012 - "Obyvatelé Věrovan na Olomoucku odmítají ve své obci výstavbu pískovny. Podle nich by se z obce stalo tranzitní místo. Obávají se přitom, že zastupitelé stavbu povolí. V opačném případě obci hrozí finanční ztráty, které jsou důsledkem podivné smlouvy."

Deník Referendum: Za miliardovou pískovnou je podivná smlouva politiků s investorem -

Ceskenoviny.cz - Platforma NášStát.cz má lidem pomoci v boji s korupcí

17.02.2012 - Praha - Lépe se zorientovat ve státním rozpočtu, činnosti politiků a lokálních problémech má lidem pomoci nově spuštěná internetová platforma NášStát.cz. Novinářům to dnes sdělil Jakub Mareček z Fondu Otakara Motejla, který webovou stránku provozuje. Zakladatelé podle něj doufají, že tak občany vyburcují k většímu zájmu o chod státu a umožní jim odhalovat případy korupce.

http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/platforma-nasstat-cz-ma-lidem-pomoci-v-boji-s-korupci/756170

Aha! - Kolik peněz z výplaty vám sebere stát? A jak moc doplácíte na »práci« poslanců?

28.01.2012 - Tohle snad radši nevědět! Že nám z platu, na který se musíme celý měsíc dřít, sežerou podstatnou část daně, s tím jsme smířeni. Když ale vidíme konkrétně, kolik korun a kam posíláme z našich často těžce vydělaných korun, bere jednoho vztek!

Aha! - Kolik peněz z výplaty vám sebere stát? A jak moc doplácíte na »práci« poslanců? -

Lupa.cz: Česko má první verzi vlastního rozklikávacího rozpočtu

27.01.2012 - Dvě občanská sdružení, NašiPolitici.cz a KohoVolit.eu, představila na tiskové konferenci v Americkém centru v Praze webaplikaci BudovaniStatu.cz, která uživatelům umožní zjistit, jaká část z jejich daní jde na kterou státní instituci a také rozklikávat a vcelku přehledně zobrazovat jednotlivé kapitoly státního rozpočet ČR.

Lupa.cz: Česko má první verzi vlastního rozklikávacího rozpočtu -

Lidovky.cz: Nový projekt si posvítí na politiky, lobbisty a veřejné zakázky

20.01.2012 - PRAHA - Na politiky, lobbisty a veřejné zakázky se zaměří nový projekt Konexe, s nímž přišlo sdružení Naši politici a Centrum aplikované ekonomie.

Lidovky.cz: Nový projekt si posvítí na politiky, lobbisty a veřejné zakázky -

iDNES.cz: Sdružení si došláplo na politiky. Má databázi jejich vazeb na zakázky

20.01.2012 - Sdružení Naši politici došla trpělivost se způsobem přidělování veřejných zakázek. Vytváří databázi vazeb mezi 1 700 veřejnými zakázkami a více než tisícovkou politiků a lobbistů. "Zpočátku jsme se víc zaměřili na více než stovku pražských politiků," řekl Jiří Fiala ze sdružení Naši politici.

iDNES.cz: Sdružení si došláplo na politiky. Má databázi jejich vazeb na zakázky -

Ceskenoviny.cz: Protikorupční nadace zaplatí analýzu vazeb mezi úřady a firmami

18.08.2011 - Nadační fond proti korupci (NFPK) podpořil projekt občanských sdružení Centrum aplikované ekonomie a Naši politici, který se bude zabývat vyhledáváním a analýzou personálních vazeb mezi státními institucemi a firmami, které od nich dostávají zakázky. Je to první podobný grant, který protikorupční nadační fond, který je spojený se jménem podnikatele Karla Janečka, poskytl. V pilotní fázi se projekt zaměří především na Prahu.

Ceskenoviny.cz: Protikorupční nadace zaplatí analýzu vazeb mezi úřady a firmami -

Deník Referendum: Fond proti korupci zaplatí vznik databáze veřejných zakázek

17.08.2011 - Rozbor personálních vazeb mezi státními institucemi a subjekty, které od nich dostávají zakázky, bude předmětem projektu občanských sdružení Centrum aplikované ekonomie a Naši politici. V pilotní fázi se protikorupční projekt zaměří hlavně na Prahu.

Deník Referendum: Fond proti korupci zaplatí vznik databáze veřejných zakázek -

iREGIONY: Protikorupční nadace zaplatí analýzu vazeb mezi úřady a firmami

16.08.2011 - Vyhledáváním a analýzou personálních vazeb mezi státními institucemi a firmami, které od nich dostávají zakázky, se bude zabývat projekt občanských sdružení Centrum aplikované ekonomie a Naši politici. Těmto sdružením věnoval Nadační fond proti korupci Karla Janečka frmou grantu 251.400 korun, informovala ČTK ředitelka fondu Monika Vondráková.

iREGIONY: Protikorupční nadace zaplatí analýzu vazeb mezi úřady a firmami -

Týden 12 Události: Zlatá golfová horečka

15.08.2011 - Dotační džungle provází nejen golfové investice na Moravě. Jak ukázaly policejní razie v Ústí nad Labem a Českých Budějovicích, může se spletenec vztahů vyskytovat v každém kraji. Všimlo si toho také občanské sdružení Naši politici. Spolu s Transparency International rozjíždí projekt, v němž chce zmapovat, kam a komu evropské peníze tečou. Jde prý o 381 miliard. „Je to obrovský penězovod, který se vymyká kontrole,“ zlobí se analytik Transparency International Stanislav Beránek, který předpokládá, že brzy budou padat i trestní oznámení.

Týden 12 Události: Zlatá golfová horečka -

Lidovky.cz: Aktivisté sepsali politikům kodex. A žádají je o podpis

06.10.2010 - "Občané mají mít možnost kontrolovat politiky neustále, nejen v době voleb, míní občanské iniciativy. Před komunálními volbami spojily čtyři z nich svoje síly."

Lidovky.cz: Aktivisté sepsali politikům kodex. A žádají je o podpis -

Mediafax: Občanské iniciativy vyzvaly politiky, aby podepsali závazek proti korupci na radnicích

05.10.2010 - "Občanské iniciativy vyzvaly politiky, aby podepsali závazek proti korupci na radnicích"

Mediafax: Občanské iniciativy vyzvaly politiky, aby podepsali závazek proti korupci na radnicích -

ČT1 / ČT24 - Volby: Sdružení vyzývají politiky k dodržování protikorupčních opatření

05.10.2010 - "Občanská sdružení chtějí přimět kandidáty do zastupitelstev, aby se zavázali, že po zvolení budou dodržovat určitá protikorupční opatření. Mezi nimi například veřejná výběrová řízení či hmotnou odpovědnost za škody způsobené radnici."

ČT1 / ČT24 - Volby: Sdružení vyzývají politiky k dodržování protikorupčních opatření -

iDnes.cz: Ať lidé mohou odvolat politiky i dřív než ve volbách, žádají sdružení

05.10.2010 - "Občanská sdružení chtějí dostat politiky pod tlak i tím, že budou na internetu mapovat počínání každého z nich. Sdružení Koho volit.eu na svém webu nabízí přehled hlasování současných pražských zastupitelů o konkrétních problémech či názorovou kalkulačku, která po zodpovězení několika otázek člověku poradí, ke které straně má názorově nejblíže. Sdružení Naši politici zase na svých internetových stránkách nabízí životopisy klíčových politiků a přehled kauz, které se jich týkají."

iDnes.cz: Ať lidé mohou odvolat politiky i dřív než ve volbách, žádají sdružení -

PrvníZprávy.cz, Mediafax: Téměř stovka politiků podepsala etický kodex

01.10.2010 - "Neslibovat nesplnitelné, odmítání privilegií nebo poskytovat informace o své činnosti jsou závazky, ke kterým zavazuje Etický kodex politika navrženého sdružením Naši politici."

PrvníZprávy.cz, Mediafax: Téměř stovka politiků podepsala etický kodex -

Aktuálně.cz - Volební deník: Kalouska na triko? To nikdy, říká kampaň

30.09.2010 - "Fenomén tzv. kroužkování, tedy ovlivňování pořadí kandidátů prostřednictvím preferenčních hlasů, zajímavě zamával s výsledky květnových voleb do sněmovny. Sdružení, která kroužkování propagovala, teď volají do boje i pro volby komunální a senátní. Aktivisté z Vymente politiky.cz, Zmenpolitiku.cz, Nasipolitici.cz a Kohovolit.eu dnes ohlásili, že spojí své síly."

Aktuálně.cz - Volební deník: Kalouska na triko? To nikdy, říká kampaň -

Týden.cz - Počet politiků, kteří se připojili k etickému kodexu sdružení Naši politici a Změňpolitiku.cz, postupně roste

25.06.2010 - "Politici se v kodexu zavazují například k tomu, že nebudou dávat nesplnitelné sliby, nebudou dehonestovat představitele jiných uskupení, nebudou ve střetu zájmů, vyvarují se korupce, nebudou využívat imunitu a "nepřeběhnou" k jiné straně."

Týden.cz - Počet politiků, kteří se připojili k etickému kodexu sdružení Naši politici a Změňpolitiku.cz, postupně roste -

ČTK/TISCALI/Radio Impuls/Lidovky.cz - Klaus jmenoval čtyři desítky nových soudců včetně exposlankyně

26.05.2010 - ... "Internetová stránka Poslanecké sněmovny dnes dopoledne už Šedivou mezi poslanci neuváděla. Podle životopisu dostupného na webu www.nasipolitici.cz získala Šedivá titul JUDr. v roce 1986. Koncem osmdesátých let pracovala jako podnikový právník JZD Rozvoj Sedlnice a JZD Moravan Petřvald. Do roku 1989 byla členkou KSČ." ...

ČTK/TISCALI/Radio Impuls/Lidovky.cz - Klaus jmenoval čtyři desítky nových soudců včetně exposlankyně -

ČESKÉ NOVINY - Sdružení-Roste počet politiků, kteří se hlásí k etickému kodexu

25.05.2010 - "Počet politiků, kteří se připojili k etickému kodexu sdružení Naši politici a Změňpolitiku.cz, postupně roste. Zatímco v polovině května jich bylo 38, nyní se k němu hlásí 56 politiků. Kodex podle Jiřího Fialy ze sdružení Naši politici odliší lidi, kteří se hlásí k osobní zodpovědnosti za své jednání." ...

ČESKÉ NOVINY - Sdružení-Roste počet politiků, kteří se hlásí k etickému kodexu -

První zprávy.cz/Deník.cz/Eurozprávy.cz - Lidé na webu zjistí, ke které straně mají nejblíže

12.05.2010 - "Nový projekt ke sněmovním volbám spustilo občanské sdružení Naši politici na stejnojmenném webu. Cílem je zpracovat profily 350 až 400 lidí kandidujících do sněmovny. Přidanou hodnotou jsou podle tvůrců údaje o propojení sledovaných politiků s firmami, v nichž působili v minulosti, nebo působí do současnosti. U vizitek politiků jsou popsány rovněž případné kauzy, v nichž figurovali."...

http://www.denik.cz/z_domova/lide-na-webu-zjisti-20100512.html

MEDIAFAX: Voliči mohou internetovým testem zjistit, která strana je nejlépe zastupuje

12.05.2010 - "Projekt "Parlamentní volby 2010" připravilo sdružení Naši politici ve spolupráci KohoVolit.eu. V rámci projektu sdružení Naši politici na předvolebním serveru www.nasipolitici.cz představuje také profily jednotlivých politiků. Cílem je podle předsedy sdružení Jiřího Fialy zpracovat na 400 profilů politiků kandidujících do Poslanecké sněmovny."...

http://www.mediafax.cz/politika/3039429-Volici-mohou-internetovym-testem-zjistit-ktera-strana-je-nejlepe-zastupuje

ČT 24 - Noční události - "Tisková konference Parlamentní volby 2010"

12.05.2010 - "Tisková konference Parlamentní volby 2010"

ČT 24 - Noční události - "Tisková konference Parlamentní volby 2010" -

iDNES (Technet.cz) Volíte ČSSD, ODS, ...? Možná hlasují proti vám, ověřte si to on-line

29.04.2010 - "...Sesterský projekt NašiPolitici.cz jde cestou monitoringu tisku a dalších veřejných údajů a shromažďuje informace o politicích i kandidátech. Před volbami například umožňuje voličům vyzkoušet si, komu by dali preferenční hlas, a komu dávají preferenční hlas ostatní voliči." ...

iDNES (Technet.cz) Volíte ČSSD, ODS, ...? Možná hlasují proti vám, ověřte si to on-line -

Lidové noviny: Etický kodex politika podepsali první lídři stran

19.04.2010 - "Etický kodex politika, který připravilo občanské sdružení Naši politici k letošním volbám do Poslanecké sněmovny, podepsalo za první týden 25 z 200 oslovených kandidátů na poslance." ...

http://www.lidovky.cz/eticky-kodex-politika-podepsali-prvni-lidri-stran-fwc-/ln_noviny.asp?c=A100419_000031_ln_noviny_sko&klic=236540&mes=100419_0

ČTK - Etický kodex politika podepsalo prvních 25 kandidátů na poslance

18.04.2010 - "Desetibodový kodex má podle sdružení umožnit odlišení politiků bez rozdílu stranické příslušnosti, kteří se veřejně přihlásí k principům transparentní politiky. Signatáři kodexu se zavazují mimo jiné k tomu, že nebudou dávat nesplnitelné sliby ..."

Neviditelný pes – Občanské sdružení Naši politici o.s. představuje projekt „Parlamentní volby 2010“ (rubrika Na okraj)

24.03.2010 -