MENU

MUDr. František Adamec

* 6. 9. 1951, Vyškov      
Jak je tato rubrika vytvářena?

Leitmotivem je snaha o uvádění podstatných informací do vzájemných souvislostí. Informace jsou řazeny dle chronologického, institucionálního a tematického principu.

Rubrika je
Rubrika není
Nabízíme

Ne poplatky, ale solidaritu k potřebným
V březnu 2009 se František Adamec vyjádřil k praxi navracení zdravotních poplatků formou darovací smlouvy, která v kraji tou dobou již dva měsíce fungovala:
„Už teď vidíme, že jsme se dostali z extrému do extrému. Nejdříve se platilo za všechno a teď se neplatí za nic,“ uvedl Adamec. Nejlepší by podle něj bylo, kdyby kraj poplatky za pacienty nehradil, ale kdyby byl systém zároveň shovívavý k sociálně potřebným, píše Vyškovský deník.. „To se týká hlavně poplatků za recepty v lékárnách,“ vysvětlil Adamec.
(Vyškovský deník, 4.3.2009)

Proti krajské koalici ČSSD-ODS
- František Adamec komentoval vytvoření koalice ČSSD s ODS v Jihomoravském kraji:
„Určitě je to dobrý obchod pro zástupce obou stran, ale není to dobrý obchod pro voliče. Uvidím, zda koalice vydrží vládnout celé čtyři roky. Přece jenom se jedná o strany z opačného politického spektra,“ řekl Adamec.
(Vyškovský deník, 18.11.2008)

Jak vyplácet zdravotní poplatky
- jako stávající radní pro oblast zdravotnictví Jihomoravského kraje se vyjádřil k problému, jak by měl kraj pod novým sociálnědemokratickým vedením plnit volební slib ČSSD o zrušení zdravotních poplatků, respektive jejich proplácení:
„Nevím o žádném odpovídajícím mechanismu. Nejprve je zapotřebí vyřešit, jak bychom zabránili diskriminaci pacientů. Ta by podle mého názoru nastala, pokud by museli poplatky platit v nemocnicích státních a městských, ale v krajských ne,“ řekl František Adamec, který měl až do zvolení nové rady zdravotnictví na starosti.
Vyúčtování by ovšem podle Františka Adamce mělo probíhat mezi krajem a pacientem, nikoli mezi krajem a nemocnicí.
 „V opačném případě by mohlo jít o nedovolenou veřejnou podporu. V každém případě by s sebou taková změna nesla velkou administrativní zátěž,“ vysvětlil Adamec.
(MF Dnes, 21.10.2008)

Adamec popírá úvahy o privatizaci nemocnic
- Stanislav Juránek v době výkonu funkce hejtmana Jihomoravského kraje zvažoval podle informací MF Dnes privatizaci některých krajských nemocnic. Později vzal svá slova zpět. MF Dnes dále informuje:
“ Letos v květnu krajští radní jednali o možném provozování nemocnice se soukromou společností PP Hospitals. „Šlo jen o předběžnou konzultaci. Kdyby se rada rozhodla přece jen řízení Nemocnice Ivančice svěřit soukromníkovi, vypíše výběrové řízení,“ uvedl tehdy radní František Adamec (KDU-ČSL), který má zdravotnictví na starosti. Nyní radní úvahy o privatizaci popírá.“
(MF Dnes,  03.07.2008)

Čunka předsedou strany
- v listopadu 2006 vysvětlil František Adamec svůj postoj k případnému zvolení tehdejšího – v médiích kontroverzně příjímaného – vsetínského starosty Jiřího Čunka do funkce předsedy strany:
„Nebojí se mluvit o nepříjemných tématech, je charizmatický a má za sebou kus práce na Zlínsku a ve Vsetíně. Jeho zvolení je pro nás velkou nadějí, že se budeme moci přestat zabývat problémy své strany a začneme se zabývat politikou,“ prohlásil Adamec
(MF Dnes, 25.11.2006)

Převod nemocnic na obchodní společnosti
- v roce 2005 se odehrála určitá forma závodu mezi státem a jihomoravským krajem o převod nemocnic na obchodní společnosti. Takový převod zakázal parlament tzv. blokačním paragrafem novely zákona. Jihomoravský kraj se pokusil zařídit zápis nemocníc ještě před vydáním sbírky zákonů – a tedy vstoupením novely v platnost. To se krajským právníkům ovšem nepodařilo.František Adamec dal najevo, že iniciativa kraje tím nekončí: 
„Do dvou týdnů bychom chtěli požádat o zápis společností do obchodního rejstříku. Právníci se pokusí formulovat vše tak, aby to nebylo v rozporu s takzvaným blokačním paragrafem schválené novely zákona,“ uvedl Adamec.
(MF Dnes, 06.10.2005)

Adamec kritizuje možný střet zájmů stranického kolegy
- v roce 2006 se František Adamec vyjádřil kriticky k situaci, kdy jeho stranický kolega Pavel Švejnoha obdržel zakázku od města Rousínov, kde je Švejnoha zároveň zastupitelem. Podle zakázky měl pro radnici připravit výběrové řízení na dodavatele, který ve městě vybuduje rehabilitační centrum za zhruba čtyřicet milionů korun.
Zatímco podle starosty Rousínova Františka Havíře, rovněž člena KDU-ČSL, nedošlo ke střetu zájmů,  František Adamec považoval situaci za nešťastnou:
„Takových střetů zájmů by se i jinde našlo dost. Například ve vyškovské radě sedí podřízená ředitele zdejšího zooparku, kam jdou z městského rozpočtu miliony korun. Tím ale nechci omlouvat to, co se stalo v Rousínově. Nevím, jestli je to protizákonné, ale v každém případě to nepovažuji za šťastné,“ řekl Adamec s tím, že doporučí, aby výběrové řízení připravila jiná firma.
Starosta Havíř argumentoval dobrými referencemi firmy, která podobné soutěže řídí i pro okolní obce a zdůraznil, že její nabídka byla výrazně levnější než u konkurce. Firma nemá mít podle starosty vliv na výběr dodavatele.
(MF Dnes, 31.01.2006)