Vážení návštěvníci, tento web nyní funguje v úsporném režimu. Může se tedy stát, že některé zde prezentované údaje již nemusí být s postupujícím časem aktuální. Děje se tak v důsledku nedostatku finančních prostředků na údržbu bohaté databáze, přičemž na roční základní provoz by byla potřebná částka přibližně 107 tisíc korun. Pokusíme se v roce 2018 udržet aktuálních co nejvíce dat, jde však nyní o dobrovolnou a časově neurčenou práci. O budoucnosti webu v dalším období budeme informovat. Za možné nedostatky se omlouváme.
MENU

Vítězslav Jonáš

* 27. 5. 1955, Moravský Krumlov      
Jak je tato rubrika vytvářena?

Leitmotivem je snaha o uvádění podstatných informací do vzájemných souvislostí. Informace jsou řazeny dle chronologického, institucionálního a tematického principu.

Rubrika je
Rubrika není
Nabízíme


Senátorem Parlamentu ČR


Obhajoba senátorského mandátu a priority
Současný senátor Vítězslav Jonáš (ODS) má jako prioritu zaměstnanost. "Pro Třebíčsko je zásadní nejenom prodloužení provozu Jaderné elektrárny Dukovany, ale i přichystání výstavby jejího pátého bloku," tvrdí senátor. Na Třebíčsku jsou totiž podle něj na dukovanskou elektrárnu navázány výzkumné ústavy a servisní firmy, kde pracuje zhruba šest tisíc zaměstnanců.
(Lidové noviny, 19.09.2012)

Návrh pouze jednoho platu při kumulaci funkcí
Nový senátorský návrh požaduje, aby poslanci a senátoři nepobírali dva platy a vychází z faktu, že řada poslanců a senátorů souběžně se svou prací funguje v zastupitelstvu. Nově by se tak podle úpravy Vítězslava Jonáše (ODS), Petra Pakosty (BEZPP) a dalších senátorů měli při přijetí funkce v parlamentu stát neuvolněným členem zastupitelstva.
Jako důvody svého návrhu uvádí senátoři především to, že není možné plnohodnotně vykonávat dvě práce na plný úvazek najednou. "Souběh výkonu výše uvedených funkcí je tak v zásadě vždy na úkor jedné z nich, o čemž svědčí například i vysoká absence poslanců a senátorů při hlasování v Parlamentu České republiky," myslí si předkladatelé.
(parlamentnilisty.cz, 12.08.2012)

Malé školy můžou mít stejnou kvalitu jako velké, důležité je financování
Podle senátora Vítězslava Jonáše mohou mít i malé vesnické školy zajištěnu stejně kvalitní výuku jako školy ve městech. "Je to vždy o lidech a o přístupu. Samozřejmě si uvědomuji, že financování regionálních škol je obtížné. Často se na mě obracejí ředitelé s žádostí o pomoc. Neměli bychom se vydat cestou rušení vesnických škol, ale naopak bychom se měli snažit je udržet. Společně se zřizovateli hledáme různé možnosti financování," říká senátor Jonáš a dodává, že oblasti školství na Třebíčsku se bude věnovat i během prázdnin a toto téma chce projednávat se zřizovateli škol.
(Horácké noviny, 03.07.2012)

Senátor chce pro obce podíl z daní elektráren
Profit napsal: "Obce a kraje by měly podle třebíčského senátora Vítězslava Jonáše dostávat část podílu z daní, které státu odvádějí elektrárny na jejich území. Místopředseda senátního hospodářského výboru Jonáš, v jehož senátorském obvodu leží dukovanská jaderná elektrárna, kvůli tomu navrhl novelu zákona o rozpočtovém určení daní.
Kraje, na jejichž území tyto elektrárny jsou, by podle Jonáše měly dostávat 35 procent ze spotřební daně odvedené z výroby elektřiny, přičemž devět desetin tohoto podílu by mělo připadnout obcím v zóně havarijního pásma. Navíc by obce v sousedství elektrárny měly dostávat 15 procent z výnosu daně z elektřiny, navrhuje senátor s tím, že pro předlohu získal podporu hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka."
(Profit, 02.03.2009)

Úplatek při volbě prezidenta?
Podezření z nabízeného úplatku ve výši dva miliony korun v souvislosti s volbou prezidenta sdělil Policii ČR předseda senátního klubu SNK Josef Novotný, jehož měly peníze přimět k přispění ke znovuzvolení prezidentem kandidáta, nominovaného ODS, Václava Klause.
V souvislosti se jmény nabízejícími Novotnému úplatek se v médiích objevilo mimo jiné také jméno Vítězslava Jonáše, senátora za Třebíčsko. "K tomu se nemohu vyjadřovat. Už jsem se ovšem setkal se zaručeným názorem, že se jednalo o Jiřího Čunka, který však zastupuje úplně jinou stranu. Takže je to nesmysl," dodal Novotný.
Senátor Jonáš obvinění považuje za něco strašného. "Zatím mě nikdo nekontaktoval, musím pouze čekat," poukázal. Policie ho dosud neoslovila. Jonáš netajil, že to na jeho jméno vrhá špatné světlo. "Nikdy jsem nikoho neuplácel, nemám to ve zvyku," zdůraznil senátor. "Byl bych velice rád, kdyby se vše vyšetřilo v co nejkratší době, aby pravda vyšla na povrch. To by mě v očích veřejnosti očistilo," dodal senátor Jonáš.
(Jihlavské listy, 26.02.2008)

Uvnitř strany ODS


Předseda by mohl být Přemysl Sobotka
Vítězslav Jonáš, člen Výkonné rady ODS, senátor, místopředseda oblastního sdružení ODS Třebíč odpověděl na otázku, kdo podle něj bude příštím předsedou občanskodemokratické strany: "Jméno neřeknu, říct jméno má hodně rizik. Nejsympatičtější je mi v současnosti Přemysl Sobotka."
(MF DNES, 30.10.2008)

Senátor Jonáš prohrál v boji o post předsedy OS
Havlíčkobrodský deník informoval: "Poměrem hlasů 57 ku 30 zvítězil Stanislav Cejpek v boji o post předsedy oblastního sdružení ODS na Třebíčsku. Porazil senátora Vítězslava Jonáše, který stál v čele ODS šest let. ,Mým cílem je nyní uklidnit situaci v naší straně. Hlavní je komunikace,' informoval Cejpek.
Občanští demokraté jsou na Třebíčsku roztříštěni především kvůli situaci, která vznikla po komunálních volbách na třebíčské radnici. ODS tvoří menšinovou koalici s ČSSD a lidovci. Při hlasování v zastupitelstvu ji podporují komunisté. To se mnohým členům ODS nelíbí a bouří se."
(Havlíčkobrodský deník, 03.03.2007)

Další názory a rozšiřující informace


Češi nejsou rasisti
Senátor Vítězslav Jonáš odpověděl v průzkumu serveru ParlamentníListy.cz, zda je postoj Čechů k Romům oprávněný, nebo zda jsou podle politiků Češi rasisti. "Určitě nejsou Češi rasisti. Bohužel za tento pohled si většinou Romové mohou sami," řekl senátor.
(parlamentnilisty.cz, 18.04.2012)

Kdy se rozrostou Dukovany? Senátor je jeho zastáncem
Konference Energetické Třebíčsko 2011 byla odstartována otázkou, kdy bude započata dostavba jaderné elektrárny Dukovany na pozemcích, které jsou již vykoupeny. Tazatelé ale dostávali pouze neurčitou odpověď. "Dnešní konferencí tak chceme odstartovat tlak celého regionu Třebíčska na stát, aby začal otázku rozšíření Dukovan zodpovědně řešit," zdůraznil senátor Vítězslav Jonáš.V té souvislosti manažer kanceláře hejtmana Vysočiny Zdeněk Kadlec zmínil, že vysočinský plán územního rozvoje s existencí dalšího bloku v Dukovanech počítá. Záležet bude ale na příštích vládách a také na tom, jak se k otázce postaví ČEZ.
Senátor Vítězslav Jonáš je dlouhodobě zastáncem rozšíření Dukovan. Loni přitom podle informací serveru iDNES.cz velmi výhodně prodal pozemek, který bude při stavbě potřeba. Jonáš na obchodu získal přes dva miliony korun. Odmítá přitom, že by šlo o střet zájmů. "Je naprosto logické, že jsem to prodal. A nejen já. Byla to jednak dobrá cena a navíc je to v kontextu podpory jádra. Kdybych neprodal, bylo by to jako sabotáž," sdělil iDNES.cz Jonáš.
(Havlíčkobrodský deník, 22.09.2011)