Vážení návštěvníci, tento web nyní funguje v úsporném režimu. Může se tedy stát, že některé zde prezentované údaje již nemusí být s postupujícím časem aktuální. Děje se tak v důsledku nedostatku finančních prostředků na údržbu bohaté databáze, přičemž na roční základní provoz by byla potřebná částka přibližně 107 tisíc korun. Pokusíme se v roce 2018 udržet aktuálních co nejvíce dat, jde však nyní o dobrovolnou a časově neurčenou práci. O budoucnosti webu v dalším období budeme informovat. Za možné nedostatky se omlouváme.
MENU

prof. Ing. Jan Hálek, CSc.

* 24. 4. 1943, Olomouc      
Jak je tato rubrika vytvářena?

Leitmotivem je snaha o uvádění podstatných informací do vzájemných souvislostí. Informace jsou řazeny dle chronologického, institucionálního a tematického principu.

Rubrika je
Rubrika není
Nabízíme

Školy nebudou mít navýšení odměn pro učitele
V dubnu 2010 informoval Radiožurnál o výhradě Jana Hálka k novele vysokoškolského zákona:
„Nárok na placené přesčasy by měli mít i učitelé, kteří neodučí celý úvazek. Změnu, do kterou do vysokoškolského zákona vlepili poslanci, dnes schválil i Senát. Potřebnou podporu sněmovna získala i přes výhrady některých senátorů.
Poslanci chtěli vyřešit situaci, kdy učitel nemůže odučit svůj úvazek například proto, že má žáky na horách, nebo mu třída odmaturuje. Háček je v tom, že za hodinu suplování dostane zhruba třikrát víc než za svoji. Podle občanského demokrata Jana Hálka na to školy nebudou mít peníze.“
(Radiožurnál, Ozvěny dne, 22.4.2010)

K senátorské funkci plný úvazek na fakultě
V článku věnovanému politikům zastávajícím více funkcí najednou zmínil Olomoucký deník rovněž senátora Jana Hálka: „Senátor za ODS Jan Hálek stíhá na plný úvazek vyučovat na Lékařské fakultě Univerzity Palackého. „Od září budu mít úvazek kratší. Obě funkce souběžně stíhám, ale věnuji se jim i o sobotách a nedělích,“ řekl Hálek, který na fakultě pobírá plat v řádech statisíců ročně. Přesnou výši zveřejňovat nemusí,“ napsal Olomoucký deník.
V srpnu 2008 byl Hálek pověřen dočasným vedením Fakulty zdravotnických věd.
(Olomoucký deník, 13.3.2008 a  28.8.2008)

Náročná léčba těžké nemoci
Jan Hálek se potýkal s vážnou nemocí. Olomoucký deník o těžké etapě v životě Jana Hálka uvedl:
„Když se senátor a vysokoškolský profesor Jan Hálek (ODS) vloni dozvěděl, žemá těžkou krevní chorobu a před sebou možná jen rok a půl života, jako každý člověk s tak závažnou diagnózou zažil šok.
Podstoupil náročnou chemoterapii a jeho život se v jednu chvíli ocitl na vlásku. To když oslabený organismus vypověděl službu a přišla sepse. Nakonec nemoc i komplikace s pomocí lékařů a medikamentů zdolal a nyní tento houževnatý sportovec opět sedá na kolo a nabírá nemocí ztracenou kondici.“
(Olomoucký deník, 26.4.2007)

Proti krajské vládě s ČSSD
V roce 2004 se olomoucký senátor Jan Hálek vyslovil proti případné spolupráci s ČSSD na krajské úrovni:
„Já jsem pro pravicovou koalici ODS a lidovců. Vidím, že je tam většina, která by byla schopná spolupracovat. Nedovedu si dost dobře představit po těch útocích o modrých tunelech, že by teď ODS s ČSSD spolupracovaly. Voliči by byli asi zklamaní, zřejmě vycítili polarizaci a volili ODS možná právě proto.“
(Mf Dnes, 15.11.2004)


Kvůli volbám odvolán z funkce náměstka ministra školství
Ministr školství Eduard Zeman v roce 1998 odvolal Jana Hálka z funkce náměstka ministra. Důvodem byla Hálkova kandidatura do Senátu. Hálek oznámil, že zřejmě na ministra podá žalobu. Jan Hálek se domníval, že dšlo k porušení jeho ústavních práv a svobody.
"Nejde o moji osobu, jde o precedens pro ostatní státní správu, která má stejné problémy," komentoval zvažovanou stížnost Hálek.
Ministerstvo Hálkovo odvolání zdůvodnilo tím, že Jan Hálek údajně před volbami těžil z toho, že je náměstkem ministra. "V situaci, kdy se má do praxe zavádět nový zákon o vysokých školách, jde o zřetelný konflikt s pracovními povinnostmi. Zdůrazňuji, že ministr nepřihlížel ke stranické příslušnosti Jana Hálka a jeho práce v úřadě si vážil," prohlásil Jaroslav Soural z tiskového odboru ministerstva.
Jan Hálek byl na pozici náměstka nahrazen kvestorem Západočeské univerzity Josefem Průšou, který byl zároveň lídrem sociálních demokratů pro komunální volby v Plzni a šéfem západočeské sociální demokracie. Průša podle ministerstva nicméně přislíbil, že rezignuje na jakoukoli politickou aktivitu, která by mohla znamenat střet zájmů. Josef Průša se rozhodl sice nadále kandidovat do plzeňského zastupitelstva, nicméně vzdal aspiraci na kandidaturu do vedení města. . "Pan Průša tedy chce svůj čas zcela využít k plnění úkolů náměstka pro vysoké školy a vědu," uvedl k tomu Soural.
Jan Hálek své odvolání považoval za čistě politické rozhodnutí: . "Odvolání následovalo poté, co jsem odmítl odstoupit z kandidatury do senátních voleb. Považuji to za omezování ústavního práva občana kandidovat do zastupitelských orgánů," prohlásil Hálek.
(Mf Dnes, 03.10.1998 a 01.10.1998)

Podmínka pro Hájkovu kandidaturu: ODS musí vysvětlit své financování
Jan Hálek si pro kandidaturu do Senátu za ODS dal podmínku:
" Ještě před volbou jsem uvedl, že si vyhrazuji možnost odvolat svoji kandidaturu, pokud nebudou řádně nejen pojmenovány, ale i vyřešeny otázky kolem financování ODS," uvedl Hálek. " Pokud se tak nestane do konce května, svoji kandidaturu stáhnu,“ dodal Jan Hálek. Mf Dnes připomněla, že v dubnu by měl být hotový audit zahraničních odborníků, který si ODS zadala.
Jan Hálek si postěžoval na to, že od médií a stranických kolegů dostává ohledně sponzorování ODS rozdílné informace: " Kladu si otázku, čemu věřit. Odchod Bohdana Dvořáka, s nímž se znám ještě z dob založení KAN, mě v mojí víře dost nalomil. Kdyby se vše nevyřešilo, tak bych nemohl kandidaturu z osobních důvodů přijmout a reprezentovat tuto stranu," prohlásil Hálek.
(Mf Dnes, 28.01.1998)

Kandidatura v roce 1996
Jan Hálek se o post olomouckého senátora ucházel již v roce 1996. Tehdy jej ovšem porazil jeho největší rival bývalý rektor Univerzity Palackého Josef Jařab.
(Mf Dnes, 28.01.1998)

Nominace pro Senát
Pro senátní volby v roce 1998 byl Jan Hálek nominován oblastním sněmem ODS – získal hlasů 34 ze 41 hlasů delegátů.
(Mf Dnes, 26.01.1998)Informace zařazené bez uvedení konkrétního zdroje:

- podílel se na senátním návrhu zákona zužujícího imunitu zákonodárců
- předkladatel četných pozměňovacích návrhů k novele vysokoškolského zákona, zastánce vytvoření nového zákona
- zastánce zavedení školného společně s legislativou upravující půjčky pro studenty

V r. 2004 zodpověděl anektu MF Dnes:
- Na dotaz, zda by podpořil výstavbu další jaderné elektrárny odpověděl v r.2004: "K rozhodnutí o stavbě je zapotřebí složitých analýz, které nemám k dispozici, proto nyní nepodporuji další stavby." (cit. MF Dnes)

v anketě podpořil:

- snížení trestní odpovědnosti na 14 let, nikoli však hranice pro legální započetí sexuálního života

- registrované partnerství s výjimkou okolo záležitostí adopcí

- povolení euthanazie pod podmínkou transparentní legislativy

- zavedení přímé volby prezidenta