Vážení návštěvníci, tento web nyní funguje v úsporném režimu. Může se tedy stát, že některé zde prezentované údaje již nemusí být s postupujícím časem aktuální. Děje se tak v důsledku nedostatku finančních prostředků na údržbu bohaté databáze, přičemž na roční základní provoz by byla potřebná částka přibližně 107 tisíc korun. Pokusíme se v roce 2018 udržet aktuálních co nejvíce dat, jde však nyní o dobrovolnou a časově neurčenou práci. O budoucnosti webu v dalším období budeme informovat. Za možné nedostatky se omlouváme.
MENU

JUDr. Pavel Telička

* 24. 8. 1965, Washington, USA      
Jak je tato rubrika vytvářena?

Leitmotivem je snaha o uvádění podstatných informací do vzájemných souvislostí. Informace jsou řazeny dle chronologického, institucionálního a tematického principu.

Rubrika je
Rubrika není
Nabízíme

Názory na evropskou problematiku


Česko by nemělo k euru přistoupit hned, jak bude moci, ale až po dlouhodobém plnění Maastrichtských kritérií
Pavel Telička se vyjádřil v otázce přístupu k euru rezervovaně. Připomněl, že Česko zatím neplní příslušná kritéria pro přijetí měny. Telička konstatoval, že dosáhnout kritérií nějaký čas potrvá. Poté by Česko podle Pavla Teličky mělo prokázat schopnost jejich dlouhodobější dodržování a neusilovat o vstup do eurozóny okamžitě jako to udělalo například Řecko nebo Španělsko. Během přípravy Česka by eurozóna zatím měla vyřešit své problémy. Telička upozornil, že Česko se k přijetí eura zavazovalo v jiné ekonomické eurozóny. Příprava Česka a eurozóny by tak měly minimalizovat rizika s přijetím společné měny.
V této souvislosti volební lídryně hnutí Úsvit Klára Samková na sociální síti kriticky připomněla skutečnost, že přistoupení k euru vyjednával za Česko právě Pavel Telička.
(Euro, 22.03.2014; Novinky.cz, 06.03.2014)

Je třeba zefektivnit evropské orgány a zvýšit jejich transparentnost
Pavel Telička kritizoval EU jako nedostatečně akceschopnou a pomalou, což se podle něj projevilo částečně v souvislosti s děním na Ukrajině. Telička konstatoval, že považuje za nezbytně nutné zásadní zefektivnění evropských orgánů, zvýšení transparentnosti i odpovědnosti a do určité míry i politické legitimity.
(Novinky.cz, 06.03.2014)

Telička souhlasí s postojem EU vůči Ukrajině, reakce ale být rychlejší
Pavel Telička v březnu 2014 v zásadě podpořil tehdejší postoje EU vůči dění na Ukrajině, s tím, že Unie měla být ve své reakci rychlejší i akceschopnější.
(Novinky.cz, 06.03.2014)

Telička: Unie by měla regulovat jen tam, kde to je výhodné. Není ale pravda, že její normy jsou nějakým diktátem
Pavel Telička nesouhlasí s tím, že by normy EU představovaly jakýsi diktát Bruselu. Zároveň vyjádřil názor, že EU by měla regulovat jen tam, kde to přináší nějakou přidanou hodnotu. Rozhodovací pravomoce mají být tam, kde je to nejefektivnější a nejblíže občanům. Telička se ale zastal EU v její roli, kterou má při udržování společných hodnot, fungování vnitřního trhu, bojem s nekalou konkurencí, ochraně spotřebitelů a v dalších oblastech. Celkově hodnotil Telička situaci jako převážně pozitivní, měl zato, že ji zkreslují pouze některá hloupá rozhodnutí nebo nekompetentní komentáře některých médií.
(Novinky.cz, 06.03.2014)

Kritika Klausova výroku o české roli v EU
Pavel Telička ostře zkritizoval výrok bývalého prezidenta Václava Klause, který uvedl, že Česká republika neznamená v Unii vůbec nic. "Až ho potkám, tak se ho zeptám, zda za to necítí také odpovědnost. Přece jen byl deset let prezidentem," řekl Pavel Telička, podle kterého Česko může být rádo, že v Unii je."Zakořenili jsme v prostoru stability, právních jistot a přes všechny problémy i prosperity," argumentoval Telička.
(iDNES.cz, 02.05.2014)

Místo administrativních kvót proti nekontrolované migraci raději ochranná opatření v rovině pojistek
V únoru 2014 si obyvatelé Švýcarska velmi těsným rozdílem odhlasovali v referendu zavedení kvót pro imigranty. Server iDNES.cz přinesl v této souvislosti názory vybraných politiků na toto opatření. V úvodu článku server konstatoval, že podle politiků zavedení kvót není možné kvůli členství v EU, která tuto otázku řeší globálně. Pavel Telička k otázce kvót uvedl: "Nejsem obecně příznivcem kvót. Nenazírám na ně pozitivně, ať už se týkají žen či imigrantů. Vidím řešení v rovině pojistek, aby nekontrolovaná imigrace nepůsobila negativně na české obyvatele. To se ale nepodaří pomocí kvót, to jsou administrativní opatření a ta jsou většinou obcházena. Je to věc ochranných opatření, která daná situace vyžaduje."
(iDNES.cz, 10.02.2014)

 

Evropská komise?


Podle Babiše je Telička vhodný kandidát na eurokomisaře
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš naznačil, že Pavel Telička je pravděpodobným kandidátem ANO na funkci člena Evropské komise, v níž má Česká republika své místo. Pavel Telička konstatoval, že momentálně je lídrem voleb do Evropského parlamentu s úkolem obstát ve volbách a ničím jiným se nezabývá. Potvrdil nicméně, že možnost kandidatury do Evropské komise s ním Andrej Babiš řešil. Podle Teličky by bylo v případě vítězství ANO ve volbách do EP legitimní, aby navrhlo pro české zastoupení v komisi svého nominanta.
(iDNES.cz, 12.05.2014)

Sobotka tvrdí, že Telička by byl jako bývalý lobbista a  eurokomisař ve střetu zájmů 
ČSSD dala najevo, že pro obsazení funkce člena Evropské komise bude navrhovat svého kandidáta Pavla Mertlíka. Šéf strany a předseda Sobotka se v této souvislosti vymezil proti Pavlu Teličkovi, jehož nominaci pro tuto funkci zvažovalo hnutí ANO. Sobotka argumentoval tím, že kandidát za Českou republiku musí mít co největší šanci na podporu při schvalování v Evropském parlamentu a tu by podle něj měl větší Mertlík. U Teličky vnímal Sobotka jako problém skutečnost, že v předchozím období působil na evropském poli jako lobbista, což by mohlo vytvářet střet zájmů a snížit případně i podporu při schvalování v Evropském parlamentu.
(iDNES.cz, 12.05.2014)

Politika


Kritika za sestavování kandidátky pro evropské volby 
Server iDNES.cz v březnu 2014 informoval o určitém napětí uvnitř hnutí ANO, které měl vyvolat způsob, jakým si některé známé osobnosti přivedené Andrejem Babišem počínaly při sestavování kandidátek do supervolebního roku. Podle iDNES.cz směřovala patrně nejsilnější kritická reakce k Pavlu Teličkovi, který si na ní dosadil své bývalé spolupracovníky. Návrhy straníků údajně ignoroval. "Rozhodně mi tento způsob nekonvenoval a nejsem sám. Ale bylo to rozhodnutí předsednictva. Nejsem šťastný ani z toho, že zatím nevidím žádný program," komentoval poslanec Ivan Pilný, bývalý ředitel českého Microsoftu. Teličku kritizoval i kandidát na pražského primátora Jan Kasl, ten však v Praze sám čelil podobným výtkám.
Pavel Telička s kritikou za sestavení kandidátky nesouhlasil a domníval se, že jejím motivem jsou spíše neuspokojené osobní ambice.
(iDNES.cz, 31.03.2014)

Paroubek nabízel Teličkovi post volebního lídra v Praze i angažmá ve vládě
V roce 2005 nabídl tehdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek Pavlu Teličkovi post lídra kandidátky ČSSD v Praze pro nadcházející volby . Paroubek zmínil i možnost, že by po volbách Telička šel do vlády. "Mluvili jsme o tom, jaké varianty přicházejí v úvahu, pokud bych uvažoval o vstupu do veřejného života, a shodli jsme se, že v horizontu jednoho týdne by tato věc měla být uzavřena," komentoval jednu z těchto schůzek Telička. Paroubek naznačil, že i kdyby se s Teličkou nedohodli nyní, byla by možnost případného budoucího angažmá například v souvislosti s českým předsednictvím Evropské unie v roce 2009. Pavel Telička se s Jiřím Paroubkem několikrát sešel, řešili spolu vnitropolitickou situaci České republiky, její zahraniční politiku a postup vůči EU. Telička sdělil, že není ještě rozhodnutý zda a jak by v politice chtěl působit. Dal nicméně najevo, že do ČSSD vstupovat nebude. Později média informovala, že Paroubkovu nabídku nakonec Telička nepřijal.
(iDNES.cz, 06.11.2005 a 10.11.2005)

Na kandidátku chtěli Teličku Evropští demokraté a Sdružení nezávislých kandidátů
Po nabídce ČSSD na vstup do politiky na kandidátní listině odmítl Pavel Telička také Evropské demokraty a Sdružení nezávislých kandidátů. Vstup do politiky Telička podle svých slov vážně zvažoval. IDNES.cz k tomu dále napsal: „Nevylučoval prý ani vlastní projekt. A v takovém případě by jednal o bližší spolupráci právě s SNK a ED, jejichž spojení označil za životaschopné. "Momentálně však jedna ani druhá varianta již nejsou reálné," dodal Telička.“
(iDNES.cz, 11.12.2005)

Telička: Členství v KSČ byl hřích mládí, prošel jsem sebereflexí
Pavel Telička v dubnu 2004 absolvoval jakožto nastupující člen Evropské komise povinné slyšení v Evropském parlamentu. Poslance podle serveru Novinky.cz nejvíce zajímala Teličkovo někdejší členství v KSČ v osmdesátých letech 20. století. Telička uvedl, že v době, kdy byl členem KSČ mu bylo 23-26 let. Označil to za „hřích mládí“ a bránil se tím, že každý se má právo mýlit. „Od té doby údajně prošel obdobím sebereflexe a rád by byl nadále posuzován podle svých konkrétních zásluh,“ popsal Teličkovo vyjádření server Novinky.cz. Pro server iDNES.cz Telička uvedl: „Nemá smysl, abych to zdůvodňoval a ospravedlňoval se. Prostě jsem udělal rozhodnutí, které bylo dáno částečně prostředím, ve kterém jsem byl vychováván, částečně určitou naivní představou, že bych mohl přispět k nějaké změně. Holt chyby se dělají a snad mám za sebou i něco jiného než tohle.“
(Novinky.cz, 14.04.2004; iDNES.cz, 25.02.2004)

Podnikání v poradenství


Člen dozorčí rady společnosti figurující ve sporu s nájemníky bytů OKD
Pavel Telička byl v letech 2008-2011 členem dozorčí rady společnosti RPG byty s.r.o. Ta se stala po privatizaci společnosti OKD vlastníkem bytového fondu této někdejší státní firmy. Právě v uvedeném období se rozvinul spor společnosti RPG byty s.r.o. s nájemníky jejích bytů, respektive spor mezi nájemníky a koncovým majitelem společnosti podnikatelem Zdeňkem Bakalou. Sdružení nájemníků BYTYOKD.cz obviňovalo majitele bytového fondu z porušení privatizační smlouvy z roku 2004. V ní se tehdy společnost OKD zavázala byty přednostně nabídnout nájemníkům za netržních podmínek. Petr Handl, ředitel vnějších vztahů realitní skupiny RPG Real Estate, (vlastník společnosti RPG byty, s. r. o.) s to odmítal. Handl uvedl, že privatizační smlouva pouze dává předkupní právo majitelům bytů (za cenu stanovenou při doprivatizaci v roce 2004 nebo místně a časově obvyklou při privatizaci obecních bytů) v případě rozdělení domů na bytové jednotky a následného prodeje jednotlivých bytů. A dodal, že toto právo společnost nájemníkům neupírá, ale že se k prodeji bytů nechystá.
(Novinky.cz, 14.05.2014; ČT24.cz, 04.04.2014; Palrmanentní listy.cz, 11.04.2011)

Poradenství ve sporu s Pentou o privatizaci ostravské OKD
Společnost Charles Capital vlastněná Zdeňkem Bakalou si najala Teličkovu konzultantskou firmu BXL Consulting, aby se podílela na vyřešení sporu kolem privatizace ostravské OKD. Vláda tehdy odprodala svůj menšinový podíl v  OKD většinovému vlastníkovi, společnosti Karbon Invest. Podíl vzápětí od Karbonu odkoupila Bakalova společnost Charles Capital. Podle Penty stát prodal Karbonu svůj podíl příliš levně, Penta rovněž tvrdila,  že šlo o nedovolenou veřejnou podporu, porušení hospodářské soutěže a zvýhodnění společnosti Karbon Invest. Stížnost mířila k Evropské komisi, která mohla transakci zrušit a přimět Česko k vyhlášení veřejné soutěže na prodej podílu v OKD. 
(ipoint.cz, 05.04.2005)

Telička se jako poradce pro evropské právo podílel na vysvětlování podezřelé privatizace OKD
Mf DNES v dubnu 2014 připomněla dřívější angažmá Pavla Teličky pro OKD a účast na vysvětlování podezřelé privatizace tohoto podniku. Pavel Telička MF DNES vysvětlil, že pro akcionáře OKD pracoval od roku 2005 jako soukromý poradce. "A ano, podíleli jsme se na přípravě strategie proti stížnosti uEvropskékomise na privatizaci. Dávali jsme spíše taktické rady, ale nikdy jsme v té věci nelobbovali v orgánech EU," konkretizoval tehdejší práci Telička. K tomu dodal, že  "nikdy nikoho v hnutí ANO nepřesvědčoval, aby zaujal jakékoliv stanovisko k případu OKD".
(iDNES.cz, 06.04.2014)

Poradenství pro NWR v oblasti evropského práva
Té poskytovala Teličkova společnost BXL Consulting poradenství v problematice právních předpisů Evropské unie. NWR za to platila měsíčně částku 25 tisíc eur, tedy zhruba 700 tisíc korun. Teličkova společnost měla podle smlouvy možnost mimo to vyžadovat proplacení výloh s tímto poradenstvím spojeným i jednorázové odměny za splnění úkolu. Vyčíslení těchto dalších benefitů z výroční zprávy není možné vyčíst.  Ze smlouvy nicméně podle propočtů deníku Právo vyplývá, že mezi listopadem 2006 až květnem 2013 BXL Consulting inkasovala za poradenství nejméně 1 975 000 eur, tedy cca 53 325 000 korun. Pavel Telička v této souvislosti konstatoval, že odměny byly standardní a že se nejednalo o lobbistické služby.
(Novinky.cz, 14.05.2014)

Před volbami opustil Bakalou spoluvlastněnou NWR
Pavel Telička byl od dubna 2011 rovněž nevýkonným členem představenstva Zdeňkem Bakalou spoluvlastněné společnosti NWR. V souvislosti s volbami oznámil svůj odchod, projednán měl být na zasedání správní rady 14. května 2014.
(Novinky.cz, 14.05.2014)

Jak vznikla spolupráce Telička komentovat nechce, nebylo by to od poradenské společnosti solidní
Deník Právo se zajímal, jak  celá spolupráce Teličky s Bakalovou firmou vznikla. To však Pavel Telička komentovat nechtěl:  „Žádná solidní profesionální poradenská firma neposkytne informace v zastoupení svého klienta,“ řekl Právu.
Babiš: Spolupráce je v pořádku, v době privatizace OKD Telička pro NWR nepracoval
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš, za nějž Pavel Telička kandidoval do Evropského parlamentu neviděl v Teličkově angažmá u Zdeňka Bakaly problém. Babiš připomněl, že v době problematické privatizace OKD  Telička pro NWR nepracoval.
(Novinky.cz, 14.05.2014)

Konzultantem ministra Bárty a ministra Jankovského
V září 2010 ministerstvo dopravy potvrdilo, že Pavel Telička se stane konzultantem ministra Víta Bárty (VV) pro agendu týkající se Evropské unie. Pavel Telička v této souvislosti připomněl, že ministerstvu dopravy již poradenství poskytoval v době, kdy Česká republika předsedala Evropské unii. V novém angažmá by služby poskytoval ještě spolu s několika dalšími lidmi z firmy BXL Consulting, kterou spoluvlastní. Server Novinky.cz k tomu dodal, že Telička měl současně působit i jako člen expertního týmu Ministerstva pro místní rozvoj, tehdy vedeným Kamilem Jankovským (VV). Server iDNES.cz ke spolupráci Teličky s ministerstvem dopravy uvedl, že BXL Consulting „dostává za poradní služby pro ministerstvo dopravy nadstandardní odměnu 140 tisíc korun měsíčně. První český eurokomisař si údajně s vedením úřadu denně telefonuje.“ Telička odměnu pro společnost hodnotil tak, že se "pohybuje na výrazně spodní hranici toho, co poskytují firmy se sídlem v Bruselu". iDNES.cz to komentoval s tím, že v porovnání s odměnami poradců na ministerstvu financí či průmyslu a obchodu jde o velmi vysokou částku. Server iDNES.cz dále konstatoval, že ani ministerstvo dopravy ani Telička příliš vzájemnou spolupráci nekonretizovali. Ministr Vít Bárta uvedl, že si Teličku najmul kvůli kontaktům do EU a zkušenostem eurokomisaře. Mluvčí ministerstva uvedla, že Telička radí v oblasti dopravní politiky a realizace dopravních projektů. Jako příklad jmenovala dopravní superkoncepci či Teličkův podíl na organizaci návštěv zahraničních dopravních expertů v ČR.  Pavel Telička k činnosti firmy pro ministerstvo uvedl přesun finančních prostředků z operačních fondů z železnice na silnice, otázku konkurenceschopnosti či "čtení myšlenek" unijním institucím. K přímému zveřejnění smlouvy své společnosti s ministerstvem by svolil jen tehdy, kdyby byly zveřejněny i další smlouvy resortu.
Podle iDNES.cz začala vzájemná spolupráce již před volbami, kdy se Telička zúčastnil semináře prezentovaného VV jako důležitou programovou akci. Pavel Telička nicméně odmítl, že by byl jakkoli napojen na stranu Věci Veřejné. "Já tu stranu nevolil, tak nevím, proč bych ji měl podporovat," konstatoval Telička
(Novinky.cz, 10.09.2010; iDNES.cz, 24.01.2011)

Další informace


Kauza Český dům: Telička žádá projednání nové smlouvy v kolegiu, Generální sekretář ji zatím podepisuje
Po vypuknutí tzv. kauzy Český dům v Moskvě byl Pavel Telička, náměstek ministra zahraničí Jana Kavana (ČSSD), pověřen vyšetřením celého skandálu okolo nestandardní smlouvy. Tu prověřovala současně i policie.  Ministerstvo zahraničí však nejenže nevýhodný pronájem Českého domu ve prospěch soukromé společnosti Hotel Český dům nezastavilo, ale podepsalo dodatek ke smlouvě, který naprostou většinu výhod pro soukromého nájemce zachoval. To se týkalo i nízkého nájemného 28 milionů korun. Dodatek podepsal generální sekretář ministerstva Pavel Jaroš. O novém dodatku přitom nebyl Pavel Telička informován. "Trvám na tom, aby dodatek projednalo kolegium ministra," konstatoval Telička. V té chvíli však dohoda o narovnání už byla pár hodin podepsaná, připomněl server iDNES.cz. Mluvčí ministra Kavana Aleš Pospíšil oznámil, že dodatek smlouvy prošel řádným připomínkovým řízením a souhlasili s ním všichni náměstci. Náměstci Pavel Telička a Martin Palouš ovšem tvrdili opak. "Smlouvu jsem neviděl a nic o ní nevím," řekl Palouš.
(iDNES.cz, 06.09.2001)