Vážení návštěvníci, tento web nyní funguje v úsporném režimu. Může se tedy stát, že některé zde prezentované údaje již nemusí být s postupujícím časem aktuální. Děje se tak v důsledku nedostatku finančních prostředků na údržbu bohaté databáze, přičemž na roční základní provoz by byla potřebná částka přibližně 107 tisíc korun. Pokusíme se v roce 2018 udržet aktuálních co nejvíce dat, jde však nyní o dobrovolnou a časově neurčenou práci. O budoucnosti webu v dalším období budeme informovat. Za možné nedostatky se omlouváme.
MENU

Ing. Bc. Jiří Crha

* 21. 4. 1960      
Jak je tato rubrika vytvářena?

Leitmotivem je snaha o uvádění podstatných informací do vzájemných souvislostí. Informace jsou řazeny dle chronologického, institucionálního a tematického principu.

Rubrika je
Rubrika není
Nabízíme

Kandidatura 2012


Crha navrhnul čtyřmilionový strop na volební kampaně

Jiří Crha prezentoval v březnu 2012 nápad na zavedení peněžního stropu pro předvolební kampaně. „V době, kdy prosazujeme úsporná opatření, musíme šetřit i na vlastních mnohdy megalomanských a nesmyslných kampaních. Chci se v nejbližších dnes sejít s představiteli dalších stran a pokusit se domluvit nějaký strop, který nesmí náklady na kampaň přesáhnout,“ sdělil Crha. Strop by podle Crhy neměl přesáhnout čtyři miliony korun:  „Před minulými krajskými volbami jsme za kampaň utratili asi deset milionů. Ušetřené peníze bychom letos mohli využít například na podporu sportu nebo dobročinné účely,“ tvrdil Crha.
Lídr konkurenční ČSSD Michal Hašek Crhův nápad podpořil: „Určení maximální výše výdajů na kampaň navrhujeme už několik měsíců. A to nejen při krajských volbách, ale i u parlamentních a senátních,“ uvedl Hašek. Návrh podpořili i lidovci a komunisté, přičemž obě strany dávají na kampaň mnohem menší sumy než je zmiňovaný strop.
Politolog Michal Pink nicméně upozornil na úskalí takového závazku: „Byla by to krásná gentlemanská dohoda. Ale výdaje se těžko měří,když nějaký tajný sponzor nabídne straně billboard třeba zadarmo. V jiných zemích je běžné, že komise obchází místa, kde jsou reklamy umístěné a přepočítává jejich hodnotu podle běžných cen. Jen tak může být boj skutečně vyrovnaný,“ tvrdí Pink.
Jiří Crha se podobnému způsobu nebrání. „Vše však záleží na jednáních s dalšími stranami. Zároveň chceme, aby strany začaly zveřejňovat své sponzory “ prohlásil Crha. To dělá například už TOP 09, která seznamy donorů zveřejňuje na internetu.
(Deník.cz, 15.03.2012)

Ředitel krajského úřadu


Crha hájí organizační přesuny na krajském úřadě, vadí mu ale nárůst úředníků věnujících se mediální prezentace hejtmanství

Server IDNES.cz v článku sledujícím chod Jihomoravského krajského úřadu zmínil výrazný nárust zaměstnanců odboru "kancelář hejtmana", ke kterému došlo od roku 2006. Tehdy do úřadu spadalo 17 pracovníků, v roce 2012 už 40. Změna podle iDNES.cz nastala na konci roku 2008 po nástupu Michala Haška do čela kraje. iDNES.cz napsal: „Mluvčí kraje Klement to vysvětluje organizačními změnami. "Dvě oddělení z odboru správního a organizačního a z odboru vnějších vztahů se převedla právě na odbor kanceláře hejtmana," popsal Klement.
Podle něho rozhodnutí přišlo právě od bývalého ředitele Crhy. "Přesun byl efektivní, například někteří lidé ze správního odboru dělali zápisy ze zastupitelstva, takže bylo logické, aby přešli do kanceláře hejtmana," podotkl Crha.
Hašek měl také jinou představu o mediální prezentaci kraje než předchozí lidovecký hejtman Stanislav Juránek. "Vytvořila se funkce tajemníka hejtmana a na něj se nabalili další lidé, vyvíjeli větší mediální činnost. Nešlo o desítky, jen o jednotky zaměstnanců. Tím spíš, že je krize, ale musí úřady šetřit," vadí Crhovi.“
(iDNES.cz, 01.05.2012)

Ředitel krajského úřadu zrušil dvěma zastupitelům mandát, porušovali zákon o střetu zájmů. Oba politici se hájili údajnou nesmyslností zákona a poukazovali na to, že ve střetu zájmů nejsou
Ředitel Krajského úřadu Jihomoravského kraje Jiří Crha zrušil v červnu 2005 mandáty dvěma vyškovským zastupitelům. Začal totiž platit nový zákon o střetu zájmů, podle něhož nesměla jedna osoba vykonávat současně mandát zastupitele a zároveň vést příspěvkovou organizaci placenou z peněz, o kterých rozhodovalo právě zastupitelstvo. V případě odvolaných zastupitelů se jednalo o ředitele základní školy a ředitele zooparku. Podle ředitele krajského úřadu Crhy bylo zrušení mandátů posledním možným řešením. Oba muže odmítla odvolat zastupitelstva i starostové a oba politici se odmítali dobrovolně vzdát mandátu.  Oba politici  se hájili, že pokud nějaké výhody získali, nebyly to výhody pro ně osobně, ale pro žáky, resp. pro vyškovské obyvatele. Navíc měli za neférové, že zákon začal platit uprostřed volebního období. Na dotaz serveru iDNES.cz, zda čekal, že ředitel krajského úřadu přikročí k odebrání mandátů, odvolaný zastupitel a ředitel vyškovské základní školy Miroslav Brtníček odpověděl s kritickou výtkou vůči postupu Jiřího Crhy: „Abych řekl pravdu, tak ne. Zákon mu k tomu žádný termín neukládá. Z jeho slov jsem sice pochopil, že tuto záležitost řešit bude, ale předpokládal jsem, že se bude řídit zdravým rozumem a nebude postupovat jako úředník.“
(iDNES.cz, 03.06.2005)

 

Místostarosta Blanska


Město pomohlo zachránit blanenské kino s dlouhou historií
V říjnu 2011 informoval server iDNES.cz o záchraně blanenského kina, jehož tradice sahala až do roku 1921. Díky digitalizaci se zdvojnásobil počet diváků, provozovatel chystal i živé přenosy nejrůznějších sportovních zápasů a koncertů. Kino prošlo vylepšením i v diváckém zázemí,  modernizace se dočkaly sedačky i sociální zařízení, došlo i na rekonstrukci hlediště a bylo dodáno nové promítací plátno. Vše završila digitalizace za více než tři miliony korun, na kterou město získalo dotaci 800 tisíc. Právě rozhodnutí digitalizovat kino rozhodlo o jeho záchraně – jinak by hrozilo, že přijde o výběr filmů k promítání. "Doufám, že po digitalizaci bude návštěvnost dlouhodobě lepší, lidé u nás uvidí filmy i v den premiéry a nemusejí čekat, až k nám z velkých kin dorazí kopie. Dělali jsme ji hlavně proto, aby kino nemuselo zavřít, ve městě ho určitě chceme zachovat. A i kdyby drobná ztráta i po digitalizaci byla, jsme připraveni ji dokrýt," slíbil místostarosta Blanska Jiří Crha.
(iDNES.cz, 29.10.2011)

Město koupilo hotel za 30 milionů, bylo ochotno dát i víc než trojnásobek. Hotel překážel revitalizaci, panovala obava ze zřízení ubytoven v centru města
V roce 2011 získalo Blansko v dražbě o zchátralý hotel Dukla v centru města -  za 30,5 milionu korun. "Před dražbou jsme se na radě města shodli, že budeme přihazovat až do výše sta milionů korun. Tuto částku jsme samozřejmě tajili," řekl ČTK blanenský místostarosta, občanský demokrat Jiří Crha. Město totiž chtělo revitalizovat své centrum a počítalo s demolicí hotelu. Svou roli hrála obava, že hotel bude koupen soukromým subjektem za účelem vybudování ubytovny pro sociálně nepřizpůsobivé. Vyvolávací cena hotelu začínala na 15 milionech korun. Radnice si přála hotel koupit za sumu přibližující se pětadvaceti milionům korun.
(iDNES.cz, 27.09.2011)