MENU

Ing. Andrej Babiš

* 2. 9. 1954, Bratislava      
Jak je tato rubrika vytvářena?

Leitmotivem je snaha o uvádění podstatných informací do vzájemných souvislostí. Informace jsou řazeny dle chronologického, institucionálního a tematického principu.

Rubrika je
Rubrika není
Nabízíme

Údajná spolupráce s StB

Babiš měl být agentem s krycím jménem Bureš
Slovenská média a v návzanosti na ně i české noviny zveřejnily informaci, podle níž měl Andrej Babiš před listopadem 1989 působit jako agent komunistické Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš. Andrej Babiš takové tvrzení odmítl a reagoval podáním žaloby. (iDNES.cz, 22.10.2013)

Babiš měl docházet do konspiračního bytu
List SME si ze slovenského Ústavu paměti národa následně vyžádal dva další spisy - spis "Oko" a "Voják". V druhém spisu byl zmíněn rovněž tajný bytu, do něhož měl agent s krycím jménem Bureš v době od února do října 1984 docházet. List SME tvrdil, že oba dokumenty potvrzují vědomou spolupráci Babiše s StB.Podle Miroslava Lehkého, někdejšího náměstka českého Ústavu pro studium totalitních režimů, pokud někdo konspirativní byt navštěvoval, naznačuje to na vědomou spolupráci. "Agent tam docházel na základě hesel a byl předem poučený, kdy má do bytu dorazit a co říct, pokud by ho někdo potkal," řekl Lehký.
(iDNES.cz, 22.10.2013)

Estébák si na Babiše vzpomenul, Babiš uvedl, že jej nezná
List se zároveň pokusil oslovit autora zprávy , někdejšího důstojníka StB Andreje Kuľhu. Ten o spise odmítl hovořit, ale připustil, že Babiše zná. Sám Babiš tvrdil naopak, že muže, o němž podle spisu Oko agent Bureš podával zprávu, nezná. "To jméno jsem v životě neslyšel a v životě jsem se s ním nesetkal, nevím, co o něm kde říkal nějaký operační pracovník," uvedl Babiš.
(iDNES.cz, 22.10.2013)

Babiš tvrdí, že v době údajné spolupráce, byl v cizině a chce to u soudu dokázat
Babiš vyloučil, že by byt StB navštěvoval. "Nikdy jsem žádnou spolupráci nepodepsal, nikdy jsem nikoho neudával a nikdy jsem nebyl v žádném estébáckém bytě," reagoval lídr hnutí ANO. Andrej Babiš argumentoval tím, že v době údajné spolupráce s Bezpečností, byl v zahraničí, což mu mají potvrdit i svědectví. Babišovi advokáti zpochybnili věrohodnost spisu Voják i další důkazy předložené slovenským ÚPN u soudu. Nemají podle nich žádnou důkazní hodnotu.
(iDNES.cz, 22.10.2013)Podnikání Andreje BabišeZačátek podnikání
Andrej Babiš začínal své podnikání v obchodu s hnojivy. V této oblasti působil již před rokem 1989.  V roce 1994 získal od Citibank úvěr ve výši čtyř milionů dolarů a začal ke své obchodní síti připojovat sklady, zemědělské podniky a posléze i výrobu hnojiv a dalších chemikálií.
(Forbes Česko, 5.4.2012)

Převzetí Agrofertu
Redaktor Jaroslav Spurný popsal počátky podnikání Andreje Babiše takto: „Ještě v roce 1998 byl Babiš neznámým podnikatelem, který přišel k větším penězům čtyři roky předtím zásluhou podrazu svých slovenských zaměstnavatelů, kterým za zády zprivatizoval společnost Agrofert, jeho dnešní vlajkovou loď. V roce 1997 přišel složitým obchodem, po kterém zůstal nesplacený půlmiliardový dluh, k podniku Lovochemie. Ale vedle Pavla Tykače nebo Baraka Alona hrál stále druhou, možná třetí ligu.“
Andrej Babiš popisuje převzetí Agrofertu takto:
„Na Slovensku probíhala privatizace slovenské chemie a Mečiarovci chtěli ovládnout Petrimex. Prostřednictvím českých akcionářů jsem držel rovnováhu, ale po převzetí Spolany Neratovice Harvardskými fondy jsme tuto rovnováhu ztratili. Když mi 27. dubna 1995 v půl deváté ráno volali z vrátnice, že je tady zástupce Spolany z Harvardských fondů p. Boris Vostrý (je na něj mezinárodní zatykač, toho času vydaný za útěk v Belize), věděl jsem, že je to ztracené. Odpoledne nás všechny vyhodili, odvolali a já už jsem se do Petrimexu nikdy nevrátil.
Jelikož jsme to čekali, začátkem r. 1995 došlo k navýšení kapitálu v Agrofertu švýcarským investorem tak, aby Mečiarovci nemohli tuto firmu ovládnout. Hned po tom, kdy nás vyhodili, svolávali valnou hromadu Agrofertu, avšak když jsme jim sdělili, že nemají 100% podíl, dělali všechno možné, aby Agrofert zlikvidovali. Následný soud potvrdil, že vstup švýcarského investora byl v pořádku a do roka  za mnou odešly z Petrimexu desítky lidí, skoro celá moje bývalá obchodní skupina. Slovenské chemičky akcionáři Petrimexu nepodrželi a Petrimex de facto do dvou let od našeho vyhazovu zbankrotoval.“
(Respekt, 18.5.2009; web ANO2011.cz ke dni 16.4.2012)

Forbes: Majetek za 1,4 miliardy dolarů
Babiš málokdy opomene zdůraznit, že „na rozdíl od pražských kmotrů nemá na kontě žádné miliardy“ a že veškerým jeho majetkem je 28 listinných akcií reprezentujících 100 procent základního jmění Agrofertu.
Časopis Forbes Česko majetek Andreje Babiše odhadl v dubnu 2012 na 1,4 miliardy dolarů. Babiš byl podle Forbesu na 913. příčce z nejmajetnějších lidí planety.
(Forbes Česko, 5.4.2012)

Dobročinnost
„Andrej Babiš, majitel holdingu Agrofert, se loni rozhodl rozdělit 11 milionů ze svých peněz do různých oblastí. „Na děti dává peníze hodně lidí. I proto jsme si vybrali třeba projekt Podepsáno srdcem, jenž pomáhá starším s Alzheimerovou chorobou,“ řekl Babiš HN. Loni v prosinci založil Nadaci Agrofert Holding se širokým zacílením.“
(Hospodářské noviny,23.3.2012)


Privatizace UnipetroluRespekt: Při první privatizaci Babiš nezaplatil, přesto byl vpuštěn do druhé
Redaktor Jaroslav Spurný popsal první kolo privatizace Unipetrolu takto:
„V roce 1998, po nástupu Zemanovy vlády, si Babiš padl do oka s ministrem průmyslu Grégrem. Spojoval je stejný nápad. Privatizovat strategický petrochemický holding Unipetrol do jedněch rukou a to nejlépe českých. Pak už to šlo rychle. Babiš s přispěním majitele, tedy státu, ovládl zdravou část krachujícího Chemapolu, pak další chemičky a Zemanova vláda přiklepla v roce 2001 v privatizaci „Babišovu“ Agrofertu nakonec i Unipetrol. Babiš (který za podnik nabídl o tři miliardy méně než konkurenční britský uchazeč) ale nakonec za firmu nezaplatil a za rok ji státu „vrátil“. Přesto jej vláda – tentokrát Grossova – skandálně pustila do nové privatizace Unipetrolu.“
(Respekt, 18.5.2009)

Babiš: První privatizaci jsem nedokončil – bál jsem se krachu a stát nedodržel dohodu
Andrej Babiš o svém stažení z první privatizace Unipetrolu napsal: „Po povodních v r. 2002,  po chlorovém skandálu ve Spolaně a vývoji hospodaření Chemopetrolu jsem se lekl a volil jsem menší zlo, tzn. veřejnou ostudu, že jsem privatizaci nedokončil. Bál jsem se, že bych následně zkrachoval jako Chemapol, který zde zanechal 16 mld. Kč dluhů. Druhou stranu smlouvy, kterou jsem uzavřel se státem, stát nebyl schopen naplnit, ale já raději mlčel, protože jsem věděl, že pokud budu kopat, ve druhém kole privatizace nemám šanci uspět (pan Rusnok o tom ví své).“

Nikdo nevysvětlil, proč vláda odmítla firmy nabízející o 4 miliardy více než PKN Orlen
V roce 2004 Špidlova vláda schválila prodej chemického koncernu Unipetrol za téměř 15 miliard polské firmě PKN Orlen. Týdeník Respekt k tomu poznamenal, že nebylo vysvětleno, proč ze soutěže vypadly nabídky dalších firem, které nabízely za Unipetrol až o 4 miliardy více.
(Respekt, 16.2.2012)

Reflex: Babiš pomáhal svými kontakty na Grosse PKN Orlen
 „V pozadí prodeje stál Andrej Babiš s firmou Agrofert, který Unipetrol dva roky předtím od Zemanova kabinetu privatizoval, ale pro údajně příliš vysokou cenu od privatizace po roce upustil,“ napsal týdeník Respekt.
Respekt dále připomněl, že PKN Orlen měl s Babišem dohodu. Podle ní měla polská firma v případě úspěšné privatizace za pomoc Babišovi prodat podíl v Unipetrolu. Tento slib ale Orlen nedodržel a Babiš následně vysoudil 2,7 miliardy odškodného. (O roztržce Andreje Babiše s polskou stranou viz níže – pozn. red.)
Podle šetření polské policie využil PKN Orlen Babišovu pomoc kvůli jeho kontaktům na Stanislava Grosse.
(Respekt, 16.2.2012)
Polské šetření: Při privatizaci se uplácelo na obou stranách hranice
„ Podle svědectví vysokého polského státního úředníka byla při prodeji na obou stranách hranice rozdána miliarda korun na úplatcích. Vyšetřování možné korupce se na české straně nikdy vážně nerozjelo, kauzu zametla pod koberec i parlamentní vyšetřovací komise,“ napsal Respekt.
“Vliv Agrofertu musel být obrovský, když dokázal přimět českou vládu k tomu, aby odmítla nabídku, která byla o 40 procent vyšší než nabídka PKN Orlen," citovala ČTK ze zprávy vyšetřovací komise polského parlamentu
(Respekt, 16.2.2012; iDnes.cz, 26. 9. 2005)
 
Babiš: Příběh o korupci si vymyslel Mrázkův spolupracovník Spyra, který mě vydíral
„Do druhého kola jsem si sehnal strategického partnera PKN Orlen a tento příběh je všeobecně známý, když mě Poláci v závěru podvedli a nedodrželi podepsané smlouvy. Příběh o korupci v privatizaci Unipetrolu si vymyslel blízký spolupracovník zastřeleného podnikatele Mrázka pan Spyra, který byl Policií ČR zatčen v naší centrále, protože mě vydíral a požadoval 10 mil. Kč úplatek za to, že zastaví mé údajné trestní stíhání v Polsku.“
(web Ano2011.cz ke dni 16.4.2012)

Babiš odmítá spojení s kauzou „5 na stole v českých“
Někteří novináři mě dokonce spojují s kauzou „5 na stole v českých“, se kterou nemám absolutně nic společného, a která se odehrála po privatizaci Unipetrolu, a byla čistě akcí některých podnikatelů spojených s novým majitelem Unipetrolu – PKN Orlen.
(web Ano2011.cz ke dni 16.4.2012)

Za roztržkou Babiš – PKN Orlen měla stát pro Poláky nevýhodná smlouva
Po úspěšné privatizaci Unipetrolu PKN Orlen stál před rozhodnutím, zda porušit či dodržet smlovy, které, které ve prospěch Babiše uzavřel krátce před privatizací předchozí management. Obě varianty byly podle serveru Finační noviny.cz rizikové. 
Nedodržení smlouvy vedlo k arbitrážím, kde Andrej Babiš vysoudil na polské straně 2,7 miliardy odškodného.
Variantu dodržení smlouvy popsal server iHNed.cz takto: „Pak by Babiš dostal prosperující Kaučuk, Chemopetrol a podíly v dalších třech smluvně požadovaných firmách Unipetrolu za třetinu jejich reálné hodnoty. Například Kaučuk se ve smlouvách s Babišem oceňoval na 1,6 miliardy korun. Orlen ho po čase prodal polské chemičce Dwory za 5,5 miliardy. Pokud by od Poláků tato aktiva dostal s domluvenou slevou Agrofert, musel by Orlen pro změnu počítat se žalobami menšinových akcionářů za poškození Unipetrolu.“
"Je to až neuvěřitelná záležitost," komentoval pro server iHNed.cz ředitel makléřské společnosti Cyrrus Jan Procházka. Nikdo podle něj tehdy nemohl vědět, jak se bude vyvíjet hodnota firem Unipetrolu."Ale Orlen měl zkrátka co nejdřív Babišovi zaplatit smluvně danou pokutu za porušení těch smluv a pak ty peníze vymáhat od manažerů, kteří to s Babišem za těch velmi podivných podmínek podepsali," uvedl Procházka.
iHNed.cz k tomu dodal: „Důvody, které tehdy vedly šéfy Orlenu k uzavření smlouvy s Babišem, nikdo dodnes přesně nepopsal. I proto se k tomu přidávají spekulace o korupci, kterou čeští ani polští detektivové ale nikdy neprokázali.“
(iHNed.cz, 2.7.2009)

Agrofert

Chemie v Agrofertu
V holdingu Agrofert chemičky vydělávají nejvíce peněz – dohromady vykázaly hrubý zisk 7,8 miliardy (před konsolidací), z toho nejvíc vydělává německá továrna SKW Piesteritz, dále pak Deza a Duslo.
„S velkým odstupem je to naše nejlepší investice. Loni jsme tam vydělali 125 milionů eur, paní Merkelové pošlu 40 milionů na daních,“ uvedl Andrej Babiš, podle něhož je fabrika jedním z největších spotřebitelů zemního plynu v Německu vůbec a vyváží se z ní hnojiva do celého světa. Zároveň v Německu vlastní Agrofert Deutschland a menší zemědělské podniky, celkem v zemi zaměstnává asi tisíc pracovníků, dodala Mf Dnes. 
(Forbes Česko, 5.4.2012; Mf Dnes, 4.4.2012)

Další portfolio Agrofertu
 Ztrátová je naopak v rámci holdingu výroba červeného masa.V portfoliu holdingu lze nalézt desítky bývalých zemědělských družstev s téměř 100 tisíci hektary půdy, chovy zvířat, mlékárny, mlýny, pekárny, zpracovatele masa, ale i výrobu biopaliv nebo firmu na dovoz zemědělských strojů. „Agrofert tak dnes ovládá celý řetězec firem „od vidlí až po vidličku“ a v českém zemědělství a potravinářství nemá co do velikosti konkurenci,“ komentoval podnikání Andreje Babiše časopis Forbes Česko.
 Podle webových stránek Agrofert Holding a.s. Představuje největší skupinu v českém a slovenském zemědělství a potravinářství a druhou největší skupinu v ČR v oboru chemie. Holding je největším českým investorem v teritoriu Slovenska a Německa.             
(Forbes Česko, 5.4.2012; webové stránky www.agrofert.cz ke dni 15.4.2012)

194 firem ovládaných Andrejem Babišem v roce 2011
Časopis Forbes Česko konstatoval, že počet vlastněných Andrejem Babišem je rozsáhlý a navíc se dosti mění. Forbes Česko napsal: „Firem, které Babišův Agrofert přímo nebo zprostředkovaně ovládá, bylo ke konci roku 2011 sto devadesát čtyři a letos jich ještě minimálně osm přibylo. Když Babiš v roce 1993 svoji firmu zakládal, měl kolem sebe tři lidi. Dnes jich je 28 tisíc a tržby celého holdingu Agrofert loni po konsolidaci dosáhly rekordních 128 miliard korun. Víc už má jen Škoda Auto, za kterou stojí německý kapitál, a ČEZ, kde má většinu stát.“
Podle webových stránek akciové společnosti Agrofert „ v současnosti sdružuje Agrofert Holding a.s. více než 230 subjektů ze sektoru chemie, zemědělství, potravinářství a pozemní techniky s vlastním kapitálem převyšujícím 34 mld. Kč.
(Forbes Česko, 5.4.2012; webové stránky www.agrofert.cz ke dni 15.4.2012)

Finanční kondice Agrofertu
Hrubý konsolidovaný zisk holdingu Agrofert dosáhl v roce 2011 rekordní částky 8,1 miliardy korun.
S ohledem na vysokou ziskovost je Agrofert při své expanzi relativně málo zatížený úvěry.  Cizí zdroje představují jen polovinu kapitálu podniku (například v ČEZ je poměr cizích zdrojů k vlastním 60:40). 
(Forbes Česko, 5.4.2012)


Výsledky Agrofertu v roce 2011
Tržby 128 mld. Kč
Hrubý zisk 8,1 mld. Kč
Zaměstnanci 27 797
bankovní úvěry 23,1 mld. kč
hotovost 4 mld. kč
Přijaté dotace
2007 432 mil. Kč
2008 640 mil. Kč
2009 713 mil. Kč
2010 595 mil. Kč
2011 Min. 500 mil. Kč
(Zdroj: Agrofert/ Forbes Česko, 5.4.2012)

 
Zemědělské dotace
Časopis Forbes Česko připomněl, že s rostoucím množství půdy vlastněným Agrofertem, stoupá i objem dotacích, které firma dostává. V roce 2010 šlo o v České republice bezkonkurenční částku 595 milionů.  „Pokud jsme největší, čerpáme i nejvíc dotací, na tom není nic zvláštního,“ komentoval tento údaj Andrej Babiš.
(Forbes Česko, 5.4.2012 )

 

ZemědělstvíTendr na výkup ZZN Nový Jičín: Podle odborníku nabídnutá částka neodpovídá reálné ceně, podle znaleckého odhadu ji přesahuje
Týdeník Euro informoval o průběhu tendru na prodej státního výkupu ZZN Nový Jičín. V soutěži zvítězil s nejvyšší cenovou nabídkou kroměřížský Navos ze skupiny Agrofert.
„Před podpisem obou ministrů nechce fond sdělovat cenu, s níž Navos výběrové řízení vyhrál. Podle zdrojů týdeníku Euro se pohybuje kolem 35 milionů korun. Odborníci to vzhledem ke kondici prodávaného podniku považují za furiantskou cenu. Fond odmítá rovněž upřesnit částku, jakou prodávaný novojičínský výkup ocenil znalecký posudek. Nepřesahuje ovšem dvacet milionů korun,“ napsal týdeník Euro. 
Týdeník připomněl, že Navos tendr již v roce 2009, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže prodej zrušil. Babišův Navos již v ZZN Nový Jičín vlastní pětinový podíl, uvedlo Euro. 
(Euro, 10.4.2012)


Lesní hospodářstvíAndrej Babiš v lesním hospodářství
Andrej Babiš ovládl významné lesnické společnosti Wotan a Uniles a podle týdeníku Ekonom by mohl dokonce převzít i  největší soukromou firmu v tomto oboru Less & Forest. Týdeník Euro k tomu poznamenal:
„Majitel Agrofertu již navázal neveřejné partnerství s vlastníkem holdingu Less Janem Mičánkem. Jeho firma, která je v oboru lídrem, propadla v minulém roce do hluboké ztráty. A Babiš Mičánkovi pomáhá. Půjčil mu peníze, které si pojistil Mičánkovými akciemi. “
Podle zdrojů, které Euro hodnotilo jako důvěryhodné půjčil Babiš částku 200 milionů korun.  „Mnozí ji vnímají jako předplatné, které majitele Agrofertu přivede na čelnou pozici v oboru, uvedlo Euro. Týdeník připomněl, že Jan Mičánek hledá strategického partnera, který by mu ponechal rozhodující slovo v řízení firmy. Za takového považuje právě Babiše. „To bych si docela přál,“ citovalo Euro Mičánka. „Babiš sice opakovaně tvrdil, že firmu nechce, tento krok ale zapadá do jeho strategie pohlcovat firmy s velkými obraty, které na tom nejsou finančně nejlépe,“konstatoval týdeník.  
(Ekonom,12.4.2012; Euro, 12.3.2012)

Názory na tendry státního podniku Lesy ČR
„Politika Lesů je teď zaměřena jen na tvorbu maximálního zisku na úkor podnikatelů. Ředitel Sýkora se na lesnictví dívá jako na fabriku. Smluvní podmínky mezi Lesy a firmami jsou absolutně nevyvážené a hraničí se zneužitím dominantního postavení státního podniku,“ řekl týdeníku Ekonom Andrej Babiš.
Andrej Babiš v otázce tendrů státního podniku Lesy ČR míní, že koncepce tendrů je správná, ale musí se přepracovat systém tvorby cen dřeva, protože neodpovídá poměrům na trhu. Upravit by se měl i zákon o veřejných zakázkách, aby zamezil odstupování vítězů tendrů z jednotlivých zakázek a jejich přeprodávání jiným firmám.
„Lesnické firmy zaznamenaly loni miliardové ztráty - na rozdíl od finančních skupin, které za obskurních podmínek profitují z peněz Lesů ČR,“ uvedl Babiš v narážce na miliardy, které má státní podnik uloženy na účtech.
(Ekonom,12.4.2012)


Andrej Babiš v médiíchBezplatný regionální deník
V březnu 2012 Andrej Babiš zahájil projekt bezplatných regionálních novin 5+2, do kterých chce během dvou let investovat půl miliardy korun a mají být ještě v témže roce dosáhnout podle plánů větší čtenosti než deník Blesk.
Týdeník s 32 stranami je distribuován zdarma a do konce roku by se měl rozšířit do dalších regionů. Celkový náklad v Plzeňském a Karlovarském kraji se pohybuje kolem 100.000 výtisků, řekla ČTK ředitelka redakcí Alena Nová.
Celobarevný týdeník 5+2 dny vydává a.s. AGF Media, která vznikla loni v prosinci a vlastní ji Agrofert Holding podnikatele Andreje Babiše. Šéfem projektu je Vladimír Junger, který v letech 1992 až 2002 vedl divizi západočeských deníků Bohemia ve vydavatelství Vltava Labe Press (VLP).
(Forbes Česko, 5.4.2012; ČTK/Lidovky.cz,9.3.2012)

Andrej Babiš proti korupci

Rozšířit pravomoci NKÚ, založit zvlástní protikoruční soud, sledování podezřelých výnosů, zprůhlednit volební kampaně
Andrej Babiš pro časopis Forbes Česko jmenoval konkrétní kroky, které by měly vést k omezení korupčního prostředí v ČR: 
„* Schválit zákon o státní službě, který bude jasně definovat práva a povinnosti státních zaměstnanců a povede k jejich větší odpovědnosti; jsme poslední stát v EU, který ho nezavedl.
* Posílit pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu a rozšířit jeho působnost i na samosprávu, tak aby mohl udělovat tresty a sankce za nehospodárnost a aby kontroloři měli v případě podezření z korupce povinnost podávat trestní oznámení.
* Zřídit speciální protikorupční soud a státní zastupitelství, které by se zabývaly případy korupce ve státní správě a závažnou hospodářskou kriminalitou.
* U veřejných zakázek zavést elektronické dražby.
* Zavést pravidla, aby transakce se státem (nákup, prodej, čerpání fondů) mohly provádět jen firmy, které mají jasného průhledného vlastníka, a to i přes offshorové struktury (tzv. beneficiary owner, který je znám v každé bance, kde má účet).
* Zveřejňovat veškeré obchodní smlouvy a faktury veřejných institucí na internetu jako na Slovensku.
* V případě podezření z korupce sledovat výnosy a zamezit jejich legalizaci.
* Zprůhlednit financování volebních kampaní. Politické strany nesmí být rukojmím svých často mafiánských sponzorů. Politické strany by vůbec neměly být financovány firmami.
Peníze by měly přijímat pouze od jasně dohledatelných fyzických osob. Bude-li zřejmé, které konkrétní osoby dávají peníze kterým politickým stranám a které konkrétní osoby dostávají peníze od státu, přímé rozkrádání eráru bude obtížnější, neboť vše bude probíhat pod stálým dohledem občanů. Rozsvícená žárovka je vždy účinnější než všelijaké zákazy nebo stropy na kampaň. “
(Forbes Česko, 5.4.2012)

Šetření Babišova obvinění, že si mu o úplatek řekl člověk z Klausova okolí, policie odložila
Protikorupční policie odložila v březnu 2012 prošetřování výroku podnikatele Andreje Babiše o údajné korupční nabídce, kterou mu měl učinit člověk blízký prezidentu Václavu Klausovi, podnikatel Václav Petr.  Podle Babišova tvrzení si mu měl Václav Petr v souvislosti se zákonem o biopalivech říci o úplatek. Server iHNed informoval o případu takto:
„"Jmenoval se Vašek Petr...to je údajně majitel Erpetu... Ten říkal, že by něco zařídil," řekl Babiš. Více nechtěl věc rozebírat, protože pro to prý nemá přímý důkaz, u rozhovoru nikdo další nebyl. Petr bývá považován za Klausova blízkého člověka z "tenisového" prostředí. Novelu zákona o ochraně ovzduší Klaus vetoval loni v květnu. “
 Petr Babišovo obvinění jednoznačně popřel a označil je za „absolutní nehoráznost“. „Na základě provedeného prověřování jsme v uplynulých dnech došli závěru, že ve věci nejde o podezření ze spáchání trestného činu,“ řekl ČTK mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.
Deník Právo připomněl, že Jméno Václava Petra se objevilo ve zveřejněných odpošleších 
 Pavla Béma a Romana Janouška v souvislosti s „laděním not“ obou aktérů pro převzetí stavební firmy Navatyp. V tom měl být aktivní jak Václav Petr tak jeho společník Luděk Eremiáš.
(Právo, 27.3.2012; iHNed.cz, 13.11.2011)

Názory Andreje Babiše – EU a zahraniční politika

Ano EU, ale zůstat ostražití a aktivní
Andrej Babiš shrnul postoj hnutí ANO2011 k Evropské unii:
„Říkáme „ano“ volnému pohybu pracovních sil, „ano“ volnému obchodu v rámci členských států EU. Říkáme ale jasné „ne“ evropským dluhům. Není přece povinnost Slováků, aby platili za nadstandardní životní úroveň Řeků. Brusel nabízí další řadu podobných paradoxů, které nás trochu přesvědčují o tom, že nekompetence není jen doménou našich politiků. Ale pokud jde třeba o fiskální unii, nechápu, proč se k větší odpovědnosti při sestavování rozpočtů nepřihlásit. I když bych nebyl nadšený z třicetiprocentní firemní daně, jakou platí naše firmy v Německu. Není jasné, jestli časem nebudeme do něčeho podobného tlačeni. Dohody, jakou je fiskální unie, se ale v Bruselu dělají často proto, aby se pak mohly porušovat. Takže Evropské unii říkáme „ano“, ale musíme být ostražití, aktivní, musíme umět nabízet alternativy, umět se domluvit a také prosadit váhu svého slova. Jenom nadávat, to opravdu nestačí.“
(Revue Sondy,12.4.2012 )

Pro podpis fiskálního paktu
Andrej Babiš zaujal kritický postoj vůči rezervovanému postoji Nečasovy vlády vůči protikrizové politice Evropské unie.  „Postoj a především konkrétní kroky vlády a prezidenta naši pozici v EU oslabují. Evropská unie je kolektivní hra a v každé kolektivní hře platí, že hráč, který nepřihrává, se dříve či později ocitne na lavičce, a to i kdyby byl šampion,“ konstatoval Babiš.
Kriticky hodnotil Babiš například nepodepsání fiskálního paktu, který by České republice při její relativně dobré dluhové kondici podle Babiše neuškodil. Praha mohla podle jho názoru naopak  mít díky účasti na paktu usnadněné vyjednávání v oblastech, které jsou pro Českou republiku životně důležité. Babiš vnímá pakt jako pojistku proti plýtvání veřejnými prostředky.
(Forbes Česko, 5.4.2012)

Přijetí eura ano, ale až po vyřešení krize
Andrej Babiš se vyslovil pro přijetí eura pod podmínkou, že fiskální pakt bude reálně fungovat. K přistoupení ke společné evropské měně by podle Babiše mělo ale dojít až po vyřešení současné krize eura. „Do EU směřuje 84 procent našeho exportu, do Německa 30 procent. Pro otevřenou exportní zemi ve středu Evropy, jejíž hlavní obchodní partneři platí eurem, se zavedení eura přímo nabízí. Společná měna by mohla přinést stabilitu jak pro české exportéry, tak importéry, “ řekl k důvodům hovořícím pro euro Babiš.
(Forbes Česko, 5.4.2012)

Pro zlepšení vztahů s Ruskem – příležitost pro český export
Andrej Babiš hodnotí Vladimira Putina jako politika, který vyvedl Rusko z krize jelcinovské vlády. Rusko v tomto stabilizovaném systému podle něj představuje příležitost pro český export. Jako nebezpečí pro Evropu putinovské Rusko nevnímá s ohledem na výhodnout ekonomickou spolupráci. „Jaký by mělo smysl podřezávat slepici, která mu snáší zlatá vejce vpodobě plateb za plyn a ropu,“ konstatoval Babiš. 
Kriticky naopak zhodnotil postoj oficiální české politiky vůči Moskvě s tím, že čeští politici nenavštěvují Rusko, zatímco ostatní evropští politici ano. „Že tato ociální česká politika nepomáhá rozvoji vzájemného obchodu, je snad každému rozumnému člověku jasné,“ komentoval Babiš.  
(Forbes Česko, 5.4.2012)

 

Názory Andreje Babiše – ekonomikaProti školnému na vysokých školách
Andrej Babiš shrnul postoj hnutí ANO2011 k otázce školného:
„Principiálně jsme proti školnému na veřejných vysokých školách. Jsou tu ale např. technické vysoké školy, jejichž studenty mohou podporovat firmy, které je pak zaměstnají. To platí i pro učňovské obory či pro střední odborné školy, které z našeho školství úplně mizí. Teď je situace taková, že každý bude mít titul z vysoké školy, ale trh práce nebude mít vysokoškoláka kam zařadit. Je jich prostě moc. Školství je nejdříve potřeba optimalizovat, určit jeho vizi, která musí souviset s vizí hospodářského rozvoje a vůbec budoucností celé země. Bývalý ministr, kterého náš prezident považoval za nejlepšího ministra školství v historii, takovou vizi stoprocentně neměl.“
(Revue Sondy,12.4.2012)

Úspory na investicích, neomezovat sociální výdaje
Andrej Babiš jmenoval kroky k dosažení vyrovnaného státního rozpočtu. Šlo o zastavení rozkrádání veřejných financí, kde Babiš viděl prostor pro úspory desítek, možná i stovek miliard. Další rovinou je pak podle Babiše změny výdajové struktury, kde by měly finance směřovat pouze na projekty s prokazatelným růstovým potenciálem, jako například infrastruktrua. Omezení by se měly týkat investic, nikoliv sociální sféry. „Plošné škrty považuji za nesmyslné, neboť podvazují ekonomický růst,“ řekl Babiš. 
(Forbes Česko, 5.4.2012)

Motivovat majetné k dobrovolným vyšším daním přímou kontrolou nad jejich využitím
Andrej Babiš vyjádřil přesvědčení, že by se při řízení státu dokázal obejít bez zvyšování daní. Babiš konstatoval, že v evropském měřítku nejsou přímé daně v ČR nijak vysoké, za problematické označil ostatní odvody, které zvyšují náklady práce. Ta je podle Babiše klíčová pro konkurenceschopnost a růst České republiky.  Babiš se vyslovil pro zjednoduššení daňového systému. „Je také třeba zabránit tzv. daňovým arbitrážím, jako je např. švarcsystém. Celkovou zátěž je třeba nastavit tak, aby se takové arbitráže nevyplácely,“ konstatoval Babiš.
Andrej Babiš by chtěl zároveň posílit motivaci majetných vrstev občanů k dobrovolnému placení vyšších daní tím, že by byl zaveden systém, ve kterém by měli přehled, kam konkrétně a s jakým účinkem jdou jejich peníze. V současnosti jsou tyto vrstvy demotivovány rozkrádáním veřejných financí.  Podle Babiše by mělo být umožněno, aby majetní lidé mohli financovat veřejné projekty přímo a to zejména na místní úrovni.
(Forbes Česko, 5.4.2012)

 

Názory Andreje Babiše – politikaProti změně volebního systému na většinový
Andrej Babiš nespatřuje zlepšení fungování politického systému v ČR se změnou volby do Poslanecké sněmovny na většinovou. Jako negativní příklad jmenoval fungování tzv. Opoziční smlouvy.  Nutnost vytvářet koalice v poměrném systému mohou naopak přispět k lepší kontrole moci. „Nestabilita vlád spíše než s volebním systémem souvisí se současným mafiánským způsobem řízení a financováním politických stran,“ konstatoval Babiš. 
(Forbes Česko, 5.4.2012)

Liché číslo poslanců 
Andrej Babiš se vyslovil pro změnu počtu poslanců na liché číslo (199 nebo 201), aby nemohlo docházet k vytváření patových situací.
(Forbes Česko, 5.4.2012)

 

Další:


Spolupráce s gen. Karlem Randákem
Andrej Babiš oslovil generála Karla Randáka po jeho odchodu z čela Úřadu pro zahraniční styky a informace s nabídkou spolupráce: “Prostě mi zavolal a nabídl mi, jestli nepotřebuju pomoc,“ uvedl  Karel Randák pro Respekt. Týdeník Respekt ve svém profilovém článku o Karlu Randákovi zmínil možnost, že Andrej Babiš tímto kontaktem mohl usilovat o informace z prostředí bezpečnostních složek. Rozvědka prověřovala v roce 2004 privatizaci společnosti Unipetrol.
 “Ne, o služebních informacích nemluvím nikdy s nikým,“ odmítl generál Randák možnou “vzájemnou pomoc“. Andreji Babišovi prý jen radil v bezpečnostních otázkách, dohodil mu pár lidí do osobní ochranky, uvedl týdeník Respekt.
(Respekt, 4.3.2012)