Vážení návštěvníci, tento web nyní funguje v úsporném režimu. Může se tedy stát, že některé zde prezentované údaje již nemusí být s postupujícím časem aktuální. Děje se tak v důsledku nedostatku finančních prostředků na údržbu bohaté databáze, přičemž na roční základní provoz by byla potřebná částka přibližně 107 tisíc korun. Pokusíme se v roce 2018 udržet aktuálních co nejvíce dat, jde však nyní o dobrovolnou a časově neurčenou práci. O budoucnosti webu v dalším období budeme informovat. Za možné nedostatky se omlouváme.
MENU

Editorial

Co dnes dělají bývalí premiéři? Máme profily

Praha, 08.01.2016 - S počátkem nového roku jsme zavítali do minulosti a aktualizovali profily většiny bývalých českých premiérů. Kam se poděl Jiří Paroubek, co dnes dělá Jan Fischer či v čem podniká Mirek Topolánek? V politice zůstal už jen málokdo z nich.

Ing. Jiří Rusnok, předseda vlády v letech 2013–2014
Po aféře Petra Nečase, která vedla k pádu jeho kabinetu, byla prezidentem Zemanem jmenována Úřednická vláda Jiřího Rusnoka, který byl premiérem přes půl roku. Na nové zaměstnání však po skončení vlády dlouho nečekal, od února 2014 je členem bankovní rady České národní banky a mluví se o něm jako o jejím budoucím guvernérovi.

RNDr. Petr Nečas, předseda vlády v letech 2010–2013
Vládu Petra Nečase provázel jeden skandál za druhým, a když se kauzy začaly týkat i premiéra samého, stálo ho to předsednické křeslo a ODS následně také spoustu voličů. Nečas se oženil se svou bývalou asistentkou a vrchní ředitelkou sekce kabinetu jeho vlády. Od roku 2014 přednáší na vysoké škole CEVRO Institut, založil si také živnostenský list a vlastní společnosti NESTAC Consulting s.r.o. a STENI MARTETOON A&C, s.r.o.

Ing. Jan Fischer, předseda vlády v letech 2009–2010
Období druhé úřednické vlády v české historii přišlo po pádu Topolánkova kabinetu během předsednictví Evropské unii. Fischer byl premiérem dlouhých patnáct měsíců. Poté dva roky působil jako viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj, rok pracoval v CE Group. V roce 2013 jej vybral do svého týmu Jiří Rusnok, a tak se Fischer znovu vrátil do české vlády, tentokrát jako 1. místopředseda a ministr financí. Po skončení angažmá se v roce 2014 vrátil do CE Group, v současné době je však již v důchodu.

Ing. Mirek Topolánek, předseda vlád v letech 2006–2007 a 2007–2009
Dnes již bývalý člen ODS začal krátce po svém vládním angažmá podnikat v energetice. Nejprve se stal jednatelem European Engineering & Consulting Company, s.r.o., poté byl přes dva roky spolumajitelem a jednatelem European Capital Partners Investment s.r.o. Od roku 2011 předsedá dozorčí radě Elektrárny Opatovice, působí v Teplárenském sdružení ČR a od roku 2014 je manažerem slovenské firmy Daniela Křetínského eustream, a.s.

Ing. Jiří Paroubek, předseda vlády v letech 2005–2006
Za působení Jiřího Paroubka ve vedení ČSSD (2006–2010) vyhrála strana všechny volby, včetně těch parlamentních v roce 2010. Paroubkovi se však vládu sestavit nepodařilo, a proto rezignoval na post předsedy strany. Kvůli neshodám z ČSSD o rok později vystoupil a pokoušel se získat úspěch s novým subjektem LEV 21, později spojeným s Národními socialisty. Straně se však nedařilo více prosadit a po neúspěchu v evropských volbách v roce 2014 Paroubek opustil také vedení NS - LEV 21. V současné době přednáší na vysoké škole, obchoduje s akciemi a věnuje se ekonomickému poradenství.

JUDr. Stanislav Gross, předseda vlády v letech 2004–2005
Nejmladší český premiér zůstal po svém politickém angažmá až do roku 2011 členem ČSSD, ale stáhl do soukromí, začal podnikat a věnoval se advokacii. Pozadí jeho vládnutí vzbuzovalo ještě roky poté mnoho otázek, především pak nabytí vysokého obnosu a pořízení luxusního bytu, které nebyl schopen nikdy vysvětlit. Letos v dubnu to bude rok, co zemřel po dlouhodobé nemoci.

PhDr. Vladimír Špidla, předseda vlády v letech 2002–2004
Během jeho působení v čele koaliční vlády vstoupila Česká republika do Evropské unie. Následně se stal vůbec prvním českým komisařem v I. Barrosově Evropské komisi, jímž byl šest let, od roku 2009 působil také jako místopředseda Strany evropských socialistů. Od roku 2011 se věnuje řízení think tanku Masarykovy demokratické akademie. V roce 2013 se vrátil do stínové vlády ČSSD jakožto možný ministr životního prostředí, žádný post však nezískal. V roce 2014 se stal vedoucím Odboru poradců a poradkyň předsedy vlády Bohuslava Sobotky.

A co další čeští premiéři?* Ing. Miloš Zeman, předseda vlády v letech 1998–2002, se z politiky na delší dobu stáhl, aby se v roce 2010 stal předsedou Strany Práv Občanů ZEMANOVCI. V roce 2013 byl zvolen prezidentem ČR, jímž je dodnes. Předseda první přechodné vlády doc. Ing. Josef Tošovský v roce 1998 v naší databázi jako jediný chybí. Dle dostupných zdrojů je od prosince 2000 předsedou Institutu pro finanční stabilitu v Basileji. Zbývá už tedy pouze prof. Ing. Václav Klaus, CSc., předseda vlád v letech 1992–1996 a 1996–1998. V době opoziční smlouvy byl čtyři roky předsedou Poslanecké sněmovny. V roce 2003 byl zvolen prezidentem ČR a mandát o pět let později obhájil. V roce 2012 založil Institut Václava Klause, o.p.s., v němž se angažuje s mnoha dalšími odborníky na různá společenská témata. Médii mnohokrát probleskly spekulace o jeho návratu do politiky, ty se však nikdy nepotvrdily. (yy)

*Profily posledních dvou budou teprve aktualizovány.