Vážení návštěvníci, tento web nyní funguje v úsporném režimu. Může se tedy stát, že některé zde prezentované údaje již nemusí být s postupujícím časem aktuální. Děje se tak v důsledku nedostatku finančních prostředků na údržbu bohaté databáze, přičemž na roční základní provoz by byla potřebná částka přibližně 107 tisíc korun. Pokusíme se v roce 2018 udržet aktuálních co nejvíce dat, jde však nyní o dobrovolnou a časově neurčenou práci. O budoucnosti webu v dalším období budeme informovat. Za možné nedostatky se omlouváme.
MENU

Editorial

Rekonstrukce státu: Senát schválil nezávislou kontrolu financování politických stran -

Rekonstrukce státu: Senát schválil nezávislou kontrolu financování politických stran

Praha, 24.08.2016 - Senátoři dnes schválili novelu zákona o sdružování v politických stranách. Ta přináší několik významných novinek pro fungování a hospodaření politických stran v ČR. Strany budou muset od začátku příštího roku povinně vést transparentní účty, jejich hospodaření bude kontrolovat nově zřízený nezávislý úřad, zákon zavádí i limity pro výše daru, které může strana přijmout od jednoho dárce. Novelu volebních zákonů, které upravují předvolební kampaně, senátoři doplnili o několik upřesňujících pozměňujících návrhů a s nimi je posílají do sněmovny, kde o nich budou hlasovat poslanci.

"Výsledek dnešního hlasování je velkou zprávou pro českou politiku. Pravidla pro fungování stran a jejich financování se tu nezměnila od začátku 90. let. Nedochází sice již k velkým kauzám s tajemnými sponzory stran, na nejasnosti kolem financování stran i případy jejich skrývané podpory však narážíme takřka každoročně," říká předseda sdružení EconLab Jiří Skuhrovec, jeden z garantů platformy Rekonstrukce státu, která má toto téma zařazené mezi devítku zákonů, které dlouhodobě sleduje a prosazuje.

Česká republika také dnešním dnem přestává být jedním z pěti států Evropské unie, ve kterém dosud neprobíhá nezávislá kontrola politického financování. Od začátku ledna příštího roku tak na základě dnes přijaté novely vznikne nezávislý úřad se sídlem v Brně, který bude dohlížet na financování stran a kampaní namísto poslanců Kontrolního výboru, kteří mají dohled na starosti dnes. Náklady na provoz pětičlenného úřadu by měly být nenápadným zlomkem stamiliónů, které strany od státu dostávají.

Zákon, který i zahraniční odborníci zabývající se tímto tématem označují za jeden nejkvalitnějších, které v této oblasti v poslední době vznikly, se podařilo přijmout i díky dlouhodobé aktivitě neziskových organizací, odborníků a aktivních občanů. "Zástupci organizací sdružených v Rekonstrukci státu i její sympatizanti z řad občanů se po dobu několika let pravidelně obraceli na své poslance a senátory, zasílali jsme naše stanoviska k jednotlivým návrhům, iniciovali vznik výzkumů, představovali téma v médiích a vysvětlovali veřejnosti. Velký dík patří všem, kdo se během těchto let do podpory této změny zapojili," doplňuje Pavel Franc z organizace Frank Bold, další z garantů Rekonstrukce státu.

Novely volebních zákonů, které měly přinést například zavedení limitů pro náklady na jednotlivé typy kampaní, nebo povinné označování předvolební inzerce či registraci třetích osob, které by chtěly do kampaně zasáhnout, senátoři vrací s pozměňovacím návrhem do sněmovny. Návrh zpřesňuje předkládanou novelu v otázce registrace třetích osob zapojených do kampaně (pozměňovací návrh vznikl přímo na ministerstvu vnitra, které zákony připravovalo). Dá se proto předpokládat, že poslanci přijmou návrh v senátním znění.

Poslanci by mohli o novelách volebních zákonů hlasovat už během říjnové schůze.

Otevírá se první e-shop s politickou mocí v ČR! Nakupujte vliv, dokud to jde. -

Otevírá se první e-shop s politickou mocí v ČR! Nakupujte vliv, dokud to jde.

Praha, 17.08.2016 - Koupit si vliv v České republice nikdy nebylo jednodušší. Zbývá ale už možná jen několik dní. Rekonstrukce státu dnes exkluzivně otevírá na adrese vyprodejvlivu.cz nový e-shop, na kterém si v posledních dnech výprodeje s jedinečnými slevami můžete nakoupit svůj vliv u vybraných špičkových politiků.

Nabídka tohoto serveru je opravdu bohatá. Vliv pro sebe i členy svých rodin si můžete zajistit u takových matadorů, jakými jsou Bohuslav Sobotka nebo Miroslav Kalousek, můžete nakupovat i stoupajících hvězd politického nebe, jakými jsou Andrej Babiš nebo Milan Chovanec a nebo vsadit na jistotu a nakoupit u Zdeňka Škromacha nebo Michala Haška. Začínající hráči mohou vyzkoušet zajistit si vliv u Dominika Feriho nebo Matěje Hollana, kdo by chtěl vsadit na černého koně, vybere si zřejmě Tomia Okamuru.

“Je to jedinečná šance, která je ale časově omezená. Výprodej vlivu může skončit už 24. srpna, pokud senátoři schválí nová pravidla pro financování stran a kampaní.  Ta můžou výrazně omezit nekontrolované a neprůhledné získávání vlivu u politických stran,” říká Pavel Franc z organizace Frank Bold, jeden z pěti garantů Rekonstrukce státu.

Od dnešního dne tak můžete navštěvovat stránku vyprodejvlivu.cz a získávat na ní vliv od vybraných politiků.

Michal Hašek vám tak umožní třeba “zatopit premiérovi, uspořádat spanilou jízdu motorkářů z totality, nebo jen jednoduše ,cinknout' evropskou dotaci. Všechny zakázky vyřizuje neexistující mluvčí.”

“Investice do Dana Ťoka je bezpečným způsobem, jak získat vliv a zhodnotit peníze. Rádi byste se postarali o výběr mýta na našich silnicích nebo položili pár kilometrů asfaltu v Českém ráji, zařaďte s Danem Ťokem nejvyšší rychlost a pořádně to rozjeďte,” nabízí zase e-shop nákup vlivu současného ministra dopravy.

Rekonstrukce státu

TZ: Iniciativa Průhledná doprava přispěla k přípravě nominačního zákona a navrhla ministru dopravy jak zlepšit přípravu dálnic -

TZ: Iniciativa Průhledná doprava přispěla k přípravě nominačního zákona a navrhla ministru dopravy jak zlepšit přípravu dálnic

Praha, 29.07.2016 - Tři studie problematických dálničních staveb, Desatero problémů a zároveň doporučení či výzva ministrovi dopravy – to jsou některé výsledky více než rok trvajících snah iniciativy Průhledná doprava (1) (www.pruhlednadoprava.cz) upozornit na dlouhodobé systémové problémy dopravních investic a navrhnout možná řešení k nápravě.  Některé návrhy se setkaly s kladnou odezvou a opatření se již zavádějí do praxe. Prostřednictvím Analýz a doporučení ke zlepšení procesu nominací a vlastnické politiky státu vůči svým podnikům a organizacím pak Průhledná doprava přispěla také ke schválení věcného záměru zákona o nominačním procesu vládou v červnu tohoto roku.

Celou tiskovou zprávu Dopravní federace NNO a Naši politici, o.s. naleznete na webu Průhledná doprava.cz.

TZ: Situace v dozorčích radách se bez zásahu ministra neobejde -

TZ: Situace v dozorčích radách se bez zásahu ministra neobejde

Praha, 30.06.2016 - Manažer zodpovědný za podezřelé zakázky, trestně stíhaný politik či úředník ve střetu zájmů. V Českých drahách a jejich dceřiné společnosti ČD Cargo končí často nepříliš důvěryhodní lidé. Nevládní organizace navrhují ministerstvu dopravy nečekat na nový zákon, který stejně většinu problémů nevyřeší. Celá tisková zpráva a další informace v příloze.

Přesně před týdnem vláda schválila věcný záměr zákona o nominacích (1), který počítá i s vybudováním nového výboru pro posuzování kandidátů do dozorčích rad. Nevládní organizace sdružené v iniciativě Průhledná doprava (2) ale vyzývají Ministerstvo dopravy, aby na nový zákon nečekalo a připravilo vlastní řešení pro obsazování svých dozorčích rad. Návrhy opatření a doporučení v podobě Výzvy Průhledná doprava organizace ministrovi předložily již v únoru tohoto roku (3).  

„Možné přijetí zákona může trvat ještě dlouho (návrh zákona má být předložen vládě do konce tohoto roku a poté musí být projednán parlamentem) a navíc řadu problémů ani řešit nebude, například personální nominace do ČD Cargo. ČD Cargo jako dceřiná společnost pod nový zákon spadat nebude, přitom ale svým významem zdaleka předčí řadu jiných státem vlastněných podniků, které se pod literou zákona ocitnou,“ upozorňuje Petr Bouda z organizace Frank Bold. (...)

Odkaz na pokračování tiskové zprávy a doporučení Průhledné dopravy najdete ZDE.

Manažer zodpovědný za podezřelé zakázky, trestně stíhaný politik či úředník ve střetu zájmů. V Českých drahách a jejich dceřiné společnosti ČD Cargo končí často nepříliš důvěryhodní lidé. Nevládní organizace navrhují ministerstvu dopravy nečekat na nový zákon, který stejně většinu problémů nevyřeší. Celá tisková zpráva a další informace v příloze. - See more at: http://www.nasipolitici.cz/cs/ke-stazeni/tiskove-zpravy#sthash.auZAHpgO.dpuf
Manažer zodpovědný za podezřelé zakázky, trestně stíhaný politik či úředník ve střetu zájmů. V Českých drahách a jejich dceřiné společnosti ČD Cargo končí často nepříliš důvěryhodní lidé. Nevládní organizace navrhují ministerstvu dopravy nečekat na nový zákon, který stejně většinu problémů nevyřeší. Celá tisková zpráva a další informace v příloze. - See more at: http://www.nasipolitici.cz/cs/ke-stazeni/tiskove-zpravy#sthash.auZAHpgO.dpuf
Pražská Rada opět kompletní. I u nás na webu -

Pražská Rada opět kompletní. I u nás na webu

Praha, 25.05.2016 - Po téměř půl roce dohad a jednání byla před měsícem znovuustavena kompletní Rada hl. m. Prahy. Oproti té z roku 2014 v ní nenajdeme Matěje Stropnického, přesto byla doplněna převážně zkušenými politiky. Jaká je tedy jejich minulost a předpoklady pro tuto funkci?

Mgr. Petra Kolínská (SZ, v Radě za Trojkoalici)
Absolventka Filozofické fakulty UK. Dlouholetá členka Strany zelených, v níž v letech 2010–2012 působila jako 2. místopředsedkyně, se pohybuje ve volených zastupitelských funkcích od roku 2006. Tehdy byla poprvé zvolena do zastupitelstev MČ Prahy 6 a hl. m. Prahy. V komisích a výborech se zaměřuje na dopravu, životní prostředí či transparetní veřejnou správu. V roce 2014 se stala na Praze 6 místostarostkou, z pozice však byla v listopadu 2015 odvolána. V dubnu letošního roku byla zastupiteli zvolena náměstkyní primátorky Adriany Krnáčové a nahradila tak v této pozici již dříve odvolaného Matěje Stropnického.

Mgr. Ing. Irena Ropková (ČSSD)
Inženýrka z VŠE a magistra z Právnické fakulty UK vstoupila do politiky jako členka ČSSD v roce 2010 na Praze 3, kdy byla zvolena zastupitelkou. Od počátku se zde věnuje práci ve Finančním výboru a již od konce volebního období v roce 2014 je zde rovněž radní pro oblast sportu a tělovýchovy. V komunálních volbách téhož roku byla navíc zvolena zastupitelkou hl. m. Prahy a s gescí pro školství a sociální politiku vstoupila do magistrátní rady. Přestože byla z funkce v říjnu následujícího roku odvolána, opět do ní byla zvolena v dubnu roku 2016.

Daniel Hodek (ČSSD)
Další ze zástupců sociální demokracie, jejíž organizaci na Praze 1 dlouhodobě předsedá. Od roku 2006 je v MČ nepřetržitě zastupitelem a místostarostou. V témže roce byl zvolen rovněž do Zastupitelstva hl. m. Prahy a v dubnu 2016 doplnil s dohledem nad oblastí sociální politiky a pohřebnictví jedenáctičlennou Radu. Již od 90. let se profiluje jako podnikatel a spoluvlastník či jednatel několika společností s různými obory činnosti.

Ing. Karel Grabein Procházka (ANO 2011)
Absolvent z VŠE se od počátku 90. let věnuje podnikání v oblasti organizování kongresové turistiky. V hnutí ANO 2011 zastává funkce na oblastní a krajské útovni. V roce 2014 byl zvolen pražským zastupitelem i zastupitelem na Praze 1. Na mandát v MČ však vzápětí rezignoval, aby se mohl věnovat práci na magistrátu. Od roku 2016 je pak radním pro oblasti správy majetku a majetkových podílů nebo podpory podnikání. Na Praze 1 je přesto členem dvou komisí Rady MČ.

Kompletní aktuální složení Rady hl. m. Prahy v tomto volebním období (bez titulů, za zvolený subjekt):

Adriana Krnáčová (ANO 2011) - primátorka,

Eva Kislingerová (ANO 2011) - náměstkyně primátorky,

Petr Dolínek (ČSSD) - náměstek primátorky,

Petra Kolínská (Trojkoalice) - náměstkyně primátorky,

Libor Hadrava (ANO 2011) - radní,

Radek Lacko (ANO 2011) - radní,

Jana Plamínková (Trojkoalice) - radní,

Jan Wolf (Trojkoalice) - radní,

Irena Ropková (ČSSD) - radní,

Daniel Hodek (CŠSD) - radní,

Karel Grabein Procházka (ANO 2011) - radní. (yy)

Sněmovní aktivita nově u každého poslance -

Sněmovní aktivita nově u každého poslance

Praha, 09.05.2016 - Zajímalo Vás, jak je ten který poslanec ve Sněmovně aktivní, ale nedokázali jste si srovnání jeho práce s ostatními zákonodárci představit? U nás na webu se nyní můžete v jejich činnosti přehledně zorientovat.

Díky partnerům z KohoVolit.eu vznikl jednoduchý přehled poslanecké aktivity, který jsme pod stejnojmennou záložku vložili ke všem dvěma stům profilům sněmovních zákonodárců.

Vedle strukturovaného životopisu, profilujících informací a kauz, mapy vztahů a kandidatury ve volbách tak nově naleznete další zásadní informaci, díky níž se o poslancích dozvíte zase trochu víc.

Čtyři časové osy s počátkem aktuálního volebního období zobrazují u každého poslance jeho návrhy zákonů ať už jako hlavního autora či spolunavrhovatele a interpelace ústní a písemné. Celkově je pak aktivita u každé z kategorií zhodnocena barevným semaforem, kdy těm méně aktivním svítí tečka červená, průměrně aktivním oranžová a nejpilnějším z poslanců zelená.

Konkrétní návrhy a interpelace lze pak zjistit na časové ose. Zde se však některé datem podání překrývají, a proto je zobrazený výčet spíše orientační, číselné vyjádření u každé kategorie však odpovídá realitě. Jde tak o jednoduchý a přehledný nástroj, jak si v rychlosti na základních údajích ověřit, zda daný poslanec čas strávený ve Sněmovně jen tak prosedí, či zda se své práci opravdu věnuje. Inu, přesvědčte se sami. (yy)

Téma volební korupce znělo pražským Edenem -

Téma volební korupce znělo pražským Edenem

Praha, 29.04.2016 - Naši politici se dlouhodobě zaměřují na boj s volební korupcí a jeho nedílnou součástí se staly odborné a edukativní semináře. Včera vystoupil náš předseda Michal Voda společně s Petrem Leyerem z Transparency International, aby na konferenci v pražském Iris Hotelu Eden přednášeli na téma "Volební korupce a její dopady na fungování veřejné správy".

Konference proběhla pod společným projektem Obchod s bídou a jejím cílem bylo jej představit, poodhalit principy naší práce a předvést konkrétní praktické nástroje k řešení situací, kdy dochází ke kupování voličských hlasů.

Po představení Obchodu s bídou (více si můžete přečíst ZDE) se Michal Voda (předseda z. s. Naši politici) věnoval průběhu dosavadního boje s volební korupcí. Poukázal na to, že zmanipulování volebních výsledků je velmi snadné a o to obtížnější je pak proti tomu bojovat. Často je k získání důkazů třeba doslova špionské techniky a odvážných a odhodlaných lidí. Jak však sám upozornil, je sehnání obojího docela těžká záležitost.

Získání důkazů v den voleb je ale vždy až závěrečná fáze, které předchází časově náročné přípravy. "Podstata práce neleží v monitoringu voleb, ale již mnohem dříve v práci s komunitou, což se médiím těžko vysvětluje," řekl Michal Voda a společně s Petrem Leyerem z Transparency International se poté věnovali tématu opatřování důkazů podrobněji. Je totiž třeba, aby v konečné fázi u soudu obstály. Na to je třeba myslet od samého počátku a přizpůsobit tomu celý proces.

V další části Petr Leyer přednášel o právní praxi, volebních právních předpisech a definoval některé z hlavních aspektů podplácení voličů neboli kupování hlasů.

Nárůst volební korupce byl zaznamenán od komunálních voleb v roce 2010. Od té doby se objevují stále sofistikovanější způsoby, jak ve volbách dosáhnout požadovaného výsledku. Policie však nedisponuje dostatečnými prostředky, aby mohla podobným aktivitám čelit, a proto zde nastupuje občanská společnost.

Petr Leyer hovořil o potřebě upravit trestní řád, aby mohla policie sama shánět důkazy a nemusela tak být občanskou společností nahrazována. Mimo to je však třeba upravit také trestní zákoník nebo volební zákony.

V závěru semináře ještě Michal Voda předvedl některé konkrétní nástroje, které jsou součástí běžné práce nejen při odhalování korupce, ale i při pátrání po jiných nekalých aktivitách. Na konkrétním případě jedné z kauz z dílny Centra nezávislé investigace (CNI) pak předvedl jejich praktické využití. (yy)

Novému zákonu hrozí, že si opět vyláme zuby na anonymních firmách  -

Novému zákonu hrozí, že si opět vyláme zuby na anonymních firmách

Praha, 19.04.2016 - Sledujeme pro vás, kde se veřejnosti aktuálně nabízí či naopak uzavírají cesty k novým informacím. Navrhovaná novela zákona o praní špinavých peněz, kterou vláda poslala do Sněmovny, představuje spíše ten druhý případ. Navíc se zdá, že slibované odkrývání skutečných vlastníků firem opět skončí ve ztracenu.

Navrhovaná novela zákona má přinést zásadní novinku v podobě tzv. rejstříku konečných vlastníků. Stát by se tak měl v případě potřeby dozvědět, kdo je skutečným majitelem soukromé firmy, která například čerpá veřejnou zakázku.

Ve skutečnosti se to ale nedozví, pokud to skutečný vlastník nebude chtít. Rejstřík budou totiž plnit svými daty samy firmy a zákon nepočítá s jakoukoli systematickou kontrolou. Pokud se soukromá společnost rozhodne uvést nepravdivý údaj nebo jej pouze „zapomene aktualizovat“, nebude prakticky šance, jak to zjistit.

Hrozí tak, že se zopakuje situace známá z českého obchodního rejstříku. Ten mají firmy podnikající v Česku plnit množstvím informací, většina z nich však zákonou povinnost neplní. Beztrestně, plošná kontrola totiž neexistuje.

Důvod, proč stát rezignoval na prověřování toho, co mu firmy do jeho rejstříků bez ohledu na zákon dodají či nedodají, je zřejmý. Množství dat je enormní, jejich prověřování proto nákladné. Jenže nový zákon současně vzdal i jiný způsob, jak takovou kontrolu zajistit. Tedy data zveřejnit a dát je pod všeobecný dohled. To evropská směrnice na rozdíl od české varianty umožňuje.

Ani veřejnost sice nezvládne nahradit plošnou kontrolu, ale tady už přeci jen vznikají pro nepoctivé hráče velká rizika. Významné či třeba podivně vedené zakázky by zcela jistě přitahovaly zájem veřejnosti k tomu, kdo z nich profituje.

Ostatně, zákon lze obejít ještě elegantnějším způsobem. Odtajněn má být totiž pouze vlastník minimálně čtvrtinového podílu ve firmě, ne menší. To, že jeden vlastník může skrytě ovládat několik „menších“ podílů, zákon už nijak neřeší. Aby to nebylo jednoduché, například vlastník 10 % podílu může mít i 90 % zisku na základě dohody akcionářů, která nemusí být dostupná ani orgánům činným v trestním řízení.

Sečteno a podtrženo, zákon půjde obejít relativně snadno. A tyto pokusy jej obejít nebude mít navíc ani kdo kontrolovat. (nap)

O poslancích si u nás počtete zase trochu víc -

O poslancích si u nás počtete zase trochu víc

Praha, 01.04.2016 - Hledat na internetu, s jakou je daný politik spojen kauzou, jak se zachoval v kritické situaci hlasování či co prohlásil na adresu svých kolegů, může zabrat dost cenného času. V našich profilech však najdete všechny tyto informace na jednom místě a u stále více zákonodárců.

Před dvěma měsíci jsme psali o skoro dvaceti nově doplněných "Profilujících informacích a kauzách" k profilům našich poslanců. Nyní si aktuální informace počtete už o šedesáti z nich, tedy téměř třetině Poslanecké sněmovny, a mnozí další mají nějaké ty "profilovky" z minulosti.

S tvorbou rubriky nám pomáhá skupina stážistů, kteří na základě přesně zadaných instrukcí odvádí výbornou práci, za kterou jim patří velké díky. Tentokrát již nebudeme vypisovat kompletní seznam všech jmen, takže jen namátkou ty nejzajímavější profily.

Nově si můžete podrobně přečíst např. o...

Tomio Okamura (SPD), poslanec PČR

Miloš Babiš (ANO 2011), poslanec PČR

Jaroslav Faltýnek (ANO 2011), poslanec PČR, zastupitel Prostějova

Miroslav Kalousek (TOP 09), poslanec PČR, předseda strany

Vlasta Bohdalová (ČSSD), poslankyně PČR, zastupitelka Jihočeského kraje

Jan Farský (SLK), poslanec PČR, radní Semil 

Petr Bendl (ODS), poslanec PČR, zastupitel Bratronic

Vojtěch Adam (KSČM), poslanec PČR, zastupitel Jihomoravského kraje a Ivančic

Na profily a profilující informace a kauzy dalších poslanců se můžete podívat v skrze Poslaneckou sněmovnu.

Nejsme jen web o politicích aneb tentokrát o „Průhledné dopravě“  -

Nejsme jen web o politicích aneb tentokrát o „Průhledné dopravě“

Praha, 14.03.2016 - Za osm let  existence „Našich Politiků“ se naše činnost rozrostla do řady oblastí, které považujeme za důležité i zajímavé. Jednou z nich je spolupráce s dalšími nevládními organizacemi v projektu „Průhledná doprava“. Oč tu vlastně jde?

Resort dopravy ukusuje každoročně jeden z největších podílů státních výdajů i evropských dotací a zákonitě tak patří mezi největší zadavatele veřejných zakázek v ČR. Ty přitom potkávají stále stejné závažné problémy, ať už jde o výběr a přípravdu staveb nebo zadání a následné řízení dané zakázky. Nová vedení resortu přichází s dílčími recepty, ale řada klíčových problémů jakoby zůstala v jejich stínu. Znovu tak hrozí, že se nevyhneme zopakování starých chyb.

Konec netransparentních nominací...

Jednou z nich je už sám výběr těch, kteří mají obří investice řídit a dohlížet na ně. Jmenování podle stranických knížek, kontroverzní osoby či politiky řízené personální veletoče destabilizující klíčové manažerské pozice jakoby zmizely z předních stránek novin. S uklidněním politické scény se zklidnily časy i v jindy kauzami stíhané dopravě. Kdo by si dnes pamatoval, jak se v čele ŘSD vystřídalo za jediný rok pět ředitelů a ochromená organizace načas úplně přestala zvládat čerpání dotací a přípravu investic? Kdo by počítal politiky v radách SFDI a SŽDC nebo se ptal, kteří z současných ředitelů do své funkce došli bez výběrového řízení? Věděli jste například, že i za současné koalice se do čelné funkce v problémy stíhaného ŘSD dostal ministerský úředník, jehož jméno skloňovala média v korupčních kauzách ministerstva obrany?

...nebo jen klid před bouří?

Současný klid tyto a další otázky odsunuje do pozadí zájmu veřejnosti i politiků. Zůstává však otázka, na jak dlouho. Netransparentní systém personálních nominací zůstal skoro beze změny, nestalo se nic, co by bránilo opakování starých chyb. Jakmile skončí období politické stability, čeká (nejen) oblast dopravy zatěžkávací zkouška.

Dá se tomuto předejít a řešit to alespoň trochu efektivně, tedy bez složitého procesu změny zákonů? Společný tým vytvořený s kolegy z Dopravní federace, Frank Bold a Oživení podrobně analyzoval personální řízení klíčových organizací v posledních pěti letech, srovnával zahraniční praxi i zkušenosti odorníků. A takovou cestu právě zkouší ministerstvu dopravy nabídnout. 

Podrobnosti o tom, jak dnes vypadá například cesta do dozorčí rady Českých drah nebo na co od začátku nestačí Vládní výbor pro personální nominace, i to jaké konkrétní pounaučení z chyb se dnes nabízí, si můžete více přečíst na Průhledné dopravě. O tom, jak se ministr Dan Ťok k věci postaví, vás budeme informovat. (nap)

Odpovědi politiků už nejsou jen výsadou měsíce před volbami -

Odpovědi politiků už nejsou jen výsadou měsíce před volbami

Praha, 07.03.2016 - Začalo to před pár týdny a od té doby se s reakcemi na naše dopisy s dotazníky jakoby roztrhl pytel. Že by to mělo být samozřejmé? Možná v ideálním politickém světě.

Těhle pár odstavců je vlastně takovou pochvalou českým politikům. V loňském roce jsme aktualizovali profily lidí ze všech možných institucí, a tak se letos věnujeme více tvorbě nových životopisů. A že je stále co zpracovávat.

Počet reakcí stoupá

Profily sestavujeme zásadně z veřejně dostupných zdrojů, které považujeme za dostatečně důvěryhodné a relevantní. Přesto, anebo možná právě proto po každém zpracování podrobného životopisu politika vždy ještě oslovíme s prosbou o verifikaci stávajícího a doplnění údajů chybějících či neúplných.

Za osm let, co profily zpracováváme, je trend stále stejný. Politiky oslovíme, a pokud není minimálně měsíc před volbami, zareaguje na náš dopis sotva jeden z deseti.

V posledních týdnech však pozorujeme zajímavý a pozitivní trend. Odpovědí přibývá, objevují se dokonce i jednotlivé žádosti o nové založení profilu, a to přitom do nejbližších voleb zbývá ještě téměř deset měsíců.

Bez komunikace to prostě nejde

Že by šlo o náhodu, příliš nevěříme, a důvodů je hned několik. V posledních letech provází českou politickou scénu takřka permanentní předvolební kampaň. Pouze v roce 2015 jsme měli relativní "klid zbraní", přičemž další bezvolební rok nás při současném nastavení čeká až v roce 2027.

Politici jsou tak stále v permanenci a je takřka nutností být aktivními a komunikativními, aby byli vidět a slyšet. S tím souvisí i profesionalizace zákulisí politického dění. Snad každá politická strana má dnes nějakého správce sociálních sítí a webových stránek, kde se s potencionálními voliči komunikuje nejvíce. Diskuze se ve velkém přenáší právě do mediálního a internetového prostoru a důraz na kdysi tak významné osobní setkání je zdá se tentam.

Do volených funkcí kandiduje rok od roku také více nováčků, a to ať už za malá regionální hnutí, či za velké organizované uskupení. V menších místních hnutích je vněší komunikace samozřejmá, jelikož na ní často popularita těchto subjektů stojí. U těch větších je to pak už záležitost počátečního entuziasmu jednotlivců anebo chytrostí marketingových specialistů, kteří tu správnou míru angažovanosti naordinují každému dle potřeby.

Tak nebo tak z toho můžeme mít radost. Vždy přinášíme kvalitní a jedinečné profily, obohacení informacemi od oněch konkrétních osob z nich však dělá ještě jedinečnější. Tímto děkujeme za všechny odpovědi a věříme, že počet reakcí v budoucnu ještě poroste. (yy)

Osm let s Našimi politiky. A co dál? -

Osm let s Našimi politiky. A co dál?

Praha, 10.02.2016 - Uteklo to rychle, letos v únoru jsme tu pro Vás přesně osm let. Za tu dobu jsme připravili řadu významných projektů, představili tisíce životopisných profilů a napsali ještě víc řádků analýz a investigativních článků. A rozhodně v tom hodláme pokračovat, tak si přečtěte o našich milnících a co do budoucna ještě plánujeme.

Stručné vzpomínání

Projekt Naši politici vznikl v počátku roku 2008 jako nástroj napomáhající transparentnosti české politiky. Od té doby nabral značných rozměrů. Pro každé proběhnuvší volby jsme zpracovávali desítky a stovky podrobných profilů kandidátů, mezi kterými jste si mohli vybírat toho pro Vás nejlepšího. Dnes naše databáze nabízí tisíce životopisů politiků aktivních či bývalých a každým dnem se rozšiřuje.

Profily ale nejsou všechno, a tak jsme přibližně od roku 2010 začali pracovat v analytické oblasti a watchdogu. Naší rukou vznikla již slušná řádka odborných analytických textů, které přověřovaly transparentnost radnic, evropské dotace, obsazování kontrolních orgánů státních podniků či mnoho dalších konkrétních oblastí policko-společenského života.

V neposlední řadě pro nás byly stěžejní projektové koalice a spolupráce s podobně zaměřenými neziskovými organizacemi. První z nich bylo v roce 2011 občanské sdružení KohoVolit.eu, které dnes znáte především díky volebním kalkulačkám. Následovaly Transparency International, zIndex, NFPK a mnohé další, s kterými dnes spolupracujeme mj. také na Rekonstrukci státu, ale především na jednotlivých projektech.

Během let jsme spustili několik unikátních webů. Prvním bylo Budování státu, které v době ještě neexistujících rozklikávacích rozpočtů umožňovalo nahlédnout detailněji do struktury státního financování. Následoval web FondyEU.eu, kde můžete dodnes přehledně vyhledávat přidělené evropské dotace, a v loňském roce jsme spustili ivestigativní portál Centrum nezávislé investigace, na němž úspěšně odhalujeme naše pátrací výstupy.

Určitě nekončíme, ba naopak

Naší práci věříme a přesvědčuje nás o tom i Váš zájem v podobě stabilní návštěvnosti či pozitivních komentářů. Letošní rok je po kratší odmlce opět volebním, a proto se můžete těšit na mnoho novinek.

Již koncem ledna jsme představili rekonstruovanou podobu našich stránek. Upravili jsme je tak, aby pro Vás byly atraktivnější a nabídly více zajímavého obsahu. V plánu jsou ale i další vylepšení, kterými se zatím nechte překvapit.

Co můžeme prozradit, je, že se vyplatí nadále sledovat CNI. V šuplíku čeká rozpracovaných několik velmi poutavých a důležitých kauz, které budeme postupně zveřejňovat v podobě investigativních článků na webu.

Samozřejmě nelze zapomenout na již zmíněné volby. Na podzim nás čeká výběr nových krajských zastupitelů a třetiny senátorů Parlamentu ČR. Už nyní u nás na webu naleznete díky bohaté databázi mnoho potenciálních kandidátů do voleb, s blížícím se podzimem však počet podrobných profilů poroste tak, abychom mohli již tradičně nabídnout co možná nejširší spektrum možných budoucích hejtmanů a senátorů.

Závěrem děkujeme našim podporovatelům, bez nichž by náš projekt nemohl existovat po  materiální stránce, a především VÁM, čtenářům, že na naše stránky hojně chodíte a jste nám věrni.

(redakce Našich politiků)

Jeden a půl tuctu nových "profilovek" -

Jeden a půl tuctu nových "profilovek"

Praha, 03.02.2016 - Nedávno jsme dokončili aktualizaci profilů všech poslanců a senátorů. Tím ale naše práce neskončila. Tento týden jsme k osmnácti životopisům připojili také oblíbenou rubriku "Profilující informace a kauzy" a další budou následovat.

V této sekci, kterou zkráceně nazýváme PIK, najdete vždy podrobnou mediální rešerši relevantních článků, komentářů a analýz z nebulvárních médií. Snažíme se zde uvádět podstatné informace do vzájemných souvislostí, čemuž odpovídá i jejich řazení.

Nově si v profilech můžete podrobně přečíst o...

Ivan Adamec (ODS), poslanec PČR, starosta Trutnova

Jiří Valenta (KSČM), poslanec PČR, zastupitel Plzeňského kraje

Josef Vondrášek (nestr. za KSČM), poslanec PČR, starosta Rožmitálu pod Třemšínem

Zuzana Kailová (ČSSD), poslankyně PČR

Martin Plíšek (TOP 09), poslanec PČR

Pavla Golasowská (KDU-ČSL), poslankyně PČR, zastupitelka Třince

Helena Langšádlová (TOP 09), poslankyně PČR, místopředsedkyně strany

Jan Zahradník (ODS), poslanec PČR, zastupitel Českých Budějovic

Jana Lorencová (nestr. za ANO 2011), poslankyně PČR

Jitka Chalánková (TOP 09), poslankyně PČR, místopředsedkyně strany

Karel Šidlo (KSČM), poslanec PČR, zastupitel Plzeňského kraje

Milada Halíková (nestr. za KSČM), poslankyně PČR, zastupitelka Havířova

Nina Nováková (TOP 09), poslankyně PČR, zastupitelka Brandýsa nad Labem-Stará Boleslav

Robin Böhnisch (ČSSD), poslanec PČR

Stanislav Mackovík (KSČM), poslanec PČR

Václav Votava (ČSSD), poslanec PČR, zastupitel Plzeňského kraje

Pavel Antonín (ČSSD), poslanec PČR, zastupitel Havlíčkova Brodu

Josef Zahradníček (KSČM), poslanec PČR, místostarosta Studence

Nový web Našich politiků je tu! -

Nový web Našich politiků je tu!

Praha, 26.01.2016 - Představujeme novou podobu našich stránek. Web jsme zjednodušili, přidali nové funkce a celkově graficky upravili tak, aby více odpovídal současným trendům a především Vám, našim čtenářům.

Záhodno poznamenat, že nešlo o žádné revoluční změny, ale spíše vyladění dosavadního stavu a odmazání přebytečných rubrik, které zbytečně odváděly pozornost od důležitého obsahu a postupem času zastarávaly.

Na hlavní stránce najdete nově přímé tlačítko na podrobné parametrické vyhledávání, které bylo u firem a společností propojeno s výsledky dceřiného webu FondyEU.eu. Upravili jsme také struktury nabídek lišty v záhlaví a níže pak přidali přímé odkazy na naše sociální sítě. Více se na úvodní stránce mazalo, a to ve velkém, což se dotklo mnoha sekcí, jejich pravidelné udržování nás stálo mnoho úsilí, které nyní můžeme zužitkovat jinde.

Nově budeme plnit tuto rubriku Editorialu. Ta by pro Vás mělo znamenat především to, že díky ní budete stále v obraze o tom, na čem zrovna pracujeme, co se nám povedlo či k čemu se právě chceme vyjádřit.

Drobné změny zaznamenaly také životopisné profily. Nově můžete informace o svém politikovi pomocí zabudovaných tlačítek rychle sdílet na sociální síti dle libosti a navíc Vám v postranní liště nabídneme sadu profilů, na které byste se měli určitě také podívat.

Na první pohled to může vypadat, že nejde o velké změny. Jsme ale stejně jako naši čtenáři veskrze konzervativní a o každé novince pro náš web vždycky dlouho přemýšlíme. V brzké budoucnosti se však můžete těšit na další drobnější úpravy, když se pak zadaří, objeví se inovace i značně zásadnější. Svůj názor na aktuální facelift Našich politiků nám můžete napsat na náš Facebook či e-mailem. (yy)

Kongres ODS: Dvě ženy do vedení, Fiala dál předsedou strany -

Kongres ODS: Dvě ženy do vedení, Fiala dál předsedou strany

Praha, 19.01.2016 - Víkendový kongres Občanské demokratické strany přinesl několik změn ve vedení, nic až tak zásadního se ale nestalo. Předseda Petr Fiala své křeslo obhájil sebejistě počtem 436 hlasů od 470 volitelů a nově se do vedení strany dostaly také dvě ženy.

Fiala byl však jediným kandidátem, a tak je zisk téměř 93 procent všech hlasů potvrzením snad jen toho, že je strana vnitřně sjednocená. Staronový předseda občanských demokratů patří mezi zakladatele politologie u nás, působil dvě období jako rektor Masarykovy univerzity a teprve na podzim 2013 vstoupil do ODS, aby mohl oznámit kandidaturu na post nejvyšší a dva měsíce poté byl 18. ledna 2014 zvolen předsedou strany.

Zajímavější je nové zastoupení dvou žen ve vedení. Zastupitelka hl. m. Prahy a bývalá radní Aleksandra Udženija se stala 1. místopředsedkyní strany, starostka Obrnic Drahomíra Miklošová pak řadovou místopředsedkyní.

Obě jsou dlouholetými členkami ODS, a zatímco první jmenovaná se v posledních letech profilovala jako víceméně úspěšná pražská politička, druhá se již téměř deset let soustředí na práci ve vedení malé obce Obrnice, v níž žije vysoké procento Romů a za jejichž integraci obdržela v roce 2013 výroční cenu Rady Evropy Dosta!

Současné vedení ODS - Předsednictvo strany:

Petr Fiala - předseda strany (od 2014)

Aleksandra Udženija - 1. místopředsedkyně (nově)

Martin Kupka - místopředseda (od 2014)

Drahomíra Miklošová - místopředsedkyně (nově)

Evžen Tošenovský - místopředseda (od 2014)

Miloš Vystrčil - místopředseda (od 2014)

Zbyněk Stanjura - předseda poslaneckého klubu PČR

Jaroslav Kubera - předseda senátního klubu

Jan Zahradil - předseda poslaneckého klubu EP (1. místopředseda 2014–2016 a 2002–2004)

Prostudujte si u nás profily a nezpomeňte také na Profilující informace a kauzy, kterými většina profilů disponuje. Odkaz na vedení ODS na webu strany pak ZDE. (yy)