Vážení návštěvníci, tento web nyní funguje v úsporném režimu. Může se tedy stát, že některé zde prezentované údaje již nemusí být s postupujícím časem aktuální. Děje se tak v důsledku nedostatku finančních prostředků na údržbu bohaté databáze, přičemž na roční základní provoz by byla potřebná částka přibližně 107 tisíc korun. Pokusíme se v roce 2018 udržet aktuálních co nejvíce dat, jde však nyní o dobrovolnou a časově neurčenou práci. O budoucnosti webu v dalším období budeme informovat. Za možné nedostatky se omlouváme.
MENU

Editorial

Stránky fungují v úsporném režimu -

Stránky fungují v úsporném režimu

Vážení návštěvníci, tento web nyní funguje v úsporném režimu. Může se tedy stát, že některé zde prezentované údaje již nemusí být s postupujícím časem aktuální. Děje se tak v důsledku nedostatku finančních prostředků na údržbu bohaté databáze, přičemž na roční základní provoz by byla potřebná částka přibližně 107 tisíc korun. Pokusíme se v roce 2018 udržet aktuálních co nejvíce dat, jde však nyní o dobrovolnou a časově neurčenou práci. O budoucnosti webu v dalším období budeme informovat. Za možné nedostatky se omlouváme.

Druhé kolo je tu. Vyhraje Miloš Zeman, nebo Jiří Drahoš? -

Druhé kolo je tu. Vyhraje Miloš Zeman, nebo Jiří Drahoš?

Praha, 26.01.2018 - Volební průzkumy ukazují mimořádně vyrovnané preference a zdá se, že rozhodnout může každý hlas. Stane se tedy prezidentem České republiky na dalších pět let stávající hlava státu Miloš Zeman, nebo se voliči rozhodou pro změnu v podobě profesora Jiřího Drahoše?

Volby by měly proběhnout standardně na stejném místě jako v prvním kole pouze s tím rozdílem, že hlasovací lístky obdržíte až ve volební místnosti podobně jako při volbe do Senátu. Hlasovat pak můžete v pátek od 14:00 do 22:00 hodin, v sobotu potom od 08:00 do 14:00 hodin.

Po uzavření místností začne sčítání hlasů. Dle informací ČSÚ můžeme na oficiální výsledky paradoxně čekat déle než v prním kole, v pozdních odpoledních hodinách by už však mělo být jasno jestli bude v březnu pokračovat Miloš Zeman, nebo započne Jiří Drahoš.

Do druhého kola jde Miloš Zeman a Jiří Drahoš -

Do druhého kola jde Miloš Zeman a Jiří Drahoš

Praha, 13.01.2018 - Do druhého kola prezidentské volby 2018 postoupili dle předpokladu kandidáti Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Stávající prezident získal celorepublikově 38,56 % (1 985 547 hlasů) podpory, vyzyvatel Drahoš 26,60 % (1 369 601 hlasů). Rozhodující kolo volby se bude konat za 14 dní 26. a 27. ledna. Celkové výsledky najdete na volby.cz.

Blíží se volba prezidenta ČR -

Blíží se volba prezidenta ČR

Praha, 08.12.2017 - Už jen pár týdnů a půjdeme zase s lístkem k urnám. Tentokrát si budeme 12. a 13. ledna 2018 volit nového prezidenta České republiky. Do klání o nejvyšší ústavní post se přihlásilo devět platných kandidátů, a proto bude letošní rozhodování pro mnohé opět nelehké. Na našich stránkách se Vám budeme snažit rozhodování o trochu usnadnit tím, že připravíme kvalitně zpracované životopisné profily všech vyzyvatelů.

Na tyto volby jsme bohužel nezískali žádnou finanční podporu, proto je veškerá naše práce posledních týdnů a měsíců postavená na dobrovolnické bázi. Omluvte proto prosím, že aktualizace či zveřejnění některých údajů může trvat déle než obvykle, jelikož na webu pracujeme pouze ve svém volném čase, kterého bohužel mnoho nezbývá.

Prvního kola prezidentské volby se zúčastní (profily budeme postupně doplňovat):

prof. Ing. Jiří Drahoš, DrSc., dr. h. c. mult., vysokoškolský profesor, bývalý předseda Akademie věd ČR.

Mgr. Pavel Fischer, bývalý velvyslanec ve Francii.

Mgr. Petr Hannig, předseda Rozumných, skladatel, producent.

MUDr. Bc. Marek Hilšer, Ph.D., lékař, vědec, VŠ pedagog.

Mgr. Michal Horáček, Ph.D., spisovatel, textař, producent, antropolog.

RNDr. Jiří Hynek, manažer, tajemník Realistů.

Ing. Vratislav Kulhánek, dr. h. c., manažer, bývalý předseda ČSLH.

Ing. Mirek Topolánek, bývalý premiér, poslanec PČR a předseda ODS, podnikatel, manažer.

Ing. Miloš Zeman, prezident ČR, čestný předseda SPO, bývalý premiér, poslanec PČR a předseda ČSSD.

Sněmovní volby 2017 už za týden -

Sněmovní volby 2017 už za týden

Praha, 13.10.2017 - Čtyři roky za námi a nejdůležitější volby jsou opět tady. Přesně za týden se v pátek 20. října otevřou ve dvě hodiny odpoledne volební místnosti. Hlasovat budete moci tradičně až do 22:00 hod. a v sobotu pak mezi 08:00 a 14:00 hod. Přestože jsme k sněmovním volbám nepřichystali žádný konkrétní projekt, najdete u nás na webu desítky profilů lídrů kandidátek a stovky dalších kandidátů stran a hnutí, které mají dle dlouhodobých průzkumů největší šanci dostat se do poslaneckých lavic. Pokud se tedy chcete podívat, co dělal Váš poslanec poslední čtyři roky, jakou má minulost či zda je lídr kandidátky strany ve Vašem kraji tou správnou volbou, prolistujte náš web a snad Vám v rozhodování trochu pomůžeme. (yy)

„Hazard zvyšuje kriminalitu“ říká nová studie NFPK a Našich politiků -

„Hazard zvyšuje kriminalitu“ říká nová studie NFPK a Našich politiků

Praha, 02.03.2017 - Nadační fond proti korupci a spolek Naši politici společně vypracovali studii, která prokazuje, že provozování „hracích automatů“ v hernách, kasinech či různých typech restauračních zařízení zvyšuje kriminalitu.

Více si můžete přečíst v tiskové zprávě, u níž naleznete přiloženou také podrobnou studii, která srovnala ukazatele kriminality a hazardu u všech měst České republiky s více jak pěti tisíci obyvateli.

Noví hejtmané. Kdo jsou lídři našich krajů? -

Noví hejtmané. Kdo jsou lídři našich krajů?

Středa, 18.01.2017 - Po říjnových volbách do krajských zastupitelstev vznikly nové koalice, které výrazně překreslily dosavadní politickou mapu s krajskou nadvládou ČSSD. S náskokem šesti procent volby vyhrálo hnutí ANO 2011 s 21,05 procenty hlasů. Voličské preference se však napříč politickým spektrem celorepublikově značně roztříštily.

Sociální demokracie zvítězila jen ve dvou ze třinácti krajů a skončila na druhém místě s 15,25 procenty, avšak díky úspěšnému vyjednávání si udržela hned pět postů hejtmanů. První hnutí ANO 2011, vítěz v devíti krajích, získalo nakonec také pět hejtmanů a na mnoha místěch muselo do opozice. Po jednom vítězství získali STAN v Libereckém kraji a KDU-ČSL ve Zlínském kraji. V obou případech výhry proměnili v post hejtmana.

Relativně úspěšně může volby hodnotit také KSČM. Přestože ve volbách získala pouze 10,55 procent hlasů, skončila celkově třetí a v Ústeckém kraji obhájila post hejtmana. Čtvrtá ODS s 9,47 procenty se po letech nadvlády sociální demokracie vrátila hned v několika krajích do nově složené koalice. Pátá byla celorepublikově KDU-ČSL s 6,3 procenty následovaná STAN s 4,02 procenty hlasů. Mandáty v zastupitelstvech pak získalo ještě dalších sedm subjektů, které často kandidovali ve volebních koalicích.

Na našem webu jsme měli již před volbami lídry kandidátek všech potenciálních hejtmanů, nyní po ustanovení krajských koalic jsme profily aktualizovali a vy se u nás můžete podívat na svého hejtmana se vším všudy.

Profily nově zvolených hejtmanů v krajích:

Středočeský kraj
Ing. Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011)

Jihočeský kraj
Mgr. Jiří Zimola (ČSSD)

Plzeňský kraj
Josef Bernard (ČSSD)

Karlovarský kraj
Mgr. Jana Vildumetzová (ANO 2011)

Ústecký kraj
Oldřich Bubeníček (KSČM)

Liberecký kraj
Bc. Martin Půta (STAN)

Královéhradecký kraj
PhDr. Jiří Štěpán, Ph.D. (ČSSD)

Pardubický kraj
JUDr. Martin Netolický, Ph.D. (ČSSD)

Kraj Vysočina
MUDr. Jiří Běhounek (nestr. za ČSSD)

Jihomoravský kraj
JUDr. Bohumil Šimek (nestr. za ANO 2011)

Olomoucký kraj
MUDr. Oto Košta, Ph.D. (ANO 2011)

Moravskoslezský kraj
prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc. (nestr. za ANO 2011)

Zlínský kraj
Jiří Čunek (KDU-ČSL)

TZ: Miliarda z veřejných peněz prosazená nestandardním lobbingem -

TZ: Miliarda z veřejných peněz prosazená nestandardním lobbingem

Praha, 31. října 2016 - Těsně před volbami, 5. 10. 2016, vláda schválila zákonné navýšení minimální mzdy pro řidiče veřejných linkových autobusů. Celkově více jak jednu miliardu korun musí najít ve svém rozpočtu kraje, s možným přispěním státu. Jedná se ovšem o peníze především pro soukromé dopravce. Soukromí dopravci se na navýšení mezd až o 40 % podílet nebudou. Prosazení tohoto těžko vysvětlitelného kroku je navíc postaveno na nestandardním lobbingu. Centrum nezávislé investigace (CNI) a Krajské Protikorupční pracoviště v Liberci (KPKP) proto podrobně zmapovali celý příběh, který ilustruje současnou nerovnost ve vztahu mezi soukromými dopravci a veřejnou správou.

Požadavek na zakotvení minimální mzdy pro řidiče ve veřejných soutěžích vzešel z odborové organizace soukromého dopravce BusLine a.s., která je dlouhodobě známá kritizovanými smlouvami s Libereckým krajem a Dopravním podnikem města Liberec a Jablonec nad Nisou i vztahy s místní politickou reprezentací. Podle podrobné analýzy majetkové struktury BusLine, kterou CNI a KPKP zpracovali (článek a analýza), je patrné, že v pozadí firmy je stále klíčovou postavou Jiří Vařil, který byl ve společnosti BusLine donedávna předsedou představenstva a figuruje přitom ve společnostech, které poskytly firmě BusLine nemalé prostředky. Tatáž osoba je přitom členem Výboru pro dopravu v Libereckém kraji a nově také dopravním expertem v Asociaci krajů ČR.

A právě Asociace krajů ČR hrála v celém případu zásadní roli, neboť tato instituce přednesla Vládě požadavek na zvýšení mezd. V rámci nátlaku byla dokonce vyhlášena stávková pohotovost mimo jiné u soukromého dopravce BusLine v rámci takzvané Jablonecké výzvy. “Jiří Vařil figuruje na všech frontách a je nutno si položit otázku, zdali zastupuje zájmy společnosti BusLine, iniciátora zvýšení mezd Asociaci krajů ČR anebo zájmy Libereckého kraje, který se bude podílet na financování zvýšení mezd řidičů,“ dodává analytička CNI Šárka Trunkatová.

Výsledná dohoda je natolik výhodná pro soukromé dopravce, že s přihlédnutím k celému příběhu je nutné se ptát, zda nakonec za požadavkem odborů nestál sám dopravce. Těmto spekulacím nahrávají také široké konexe Jiřího Vařila napříč politickými stranami i ovládnutí odborů vedením firmy. Tento krok narušuje veřejné soutěže o dotace na veřejnou autobusovou dopravu. Řidiči si zaslouží vyšší mzdy, nicméně musí je hradit sám dopravce. „Během veřejné soutěže musí dopravce podat takovou nabídku, ze které bude schopen adekvátně zaplatit své vlastní řidiče. Soukromí dopravci, kteří ve své nabídce počítali s adekvátní mzdou pro své řidiče, mohli veřejnou soutěž nespravedlivě prohrát a dochází zde tedy k dalšímu plýtvání s veřejnými prostředky,“ vysvětlil analytik Nadačního fondu proti korupci Janusz Konieczny.

Cílem CNI a KPKP není zpochybnit nárok na adekvátní ohodnocení řidičů, které je v současné době neúnosné, ale poukázat na nesystémovost a neprůhlednost přijatého řešení. Vláda se sice tímto krokem před volbami pochlubila, ale zatím není jisté ani to, kdo peníze na platy poskytne v roce 2017. Jisté je pouze navýšení ceny, kterou stát a veřejný rozpočet vydá na zajištění veřejné dopravní obslužnosti.

Odkaz na článek na webu CNI.

Začínají volby a u nás najdete svého budoucího hejtmana -

Začínají volby a u nás najdete svého budoucího hejtmana

Praha, 07.10.2016 - Profil budoucího hejtmana všech třinácti krajů najdete již dnes u nás na webu. Tedy s největší pravděpodobností. Máme totiž většinu životopisů osmi lídrů kandidátek stran s největší šancí uspět ve volbách ve všech třinácti krajích dle debat na ČT24. A z "top 5" každého kraje máme dokonce všechny!

Volební místnosti se tradičně otevřou dnes od 14. hodiny. Hlasovat můžete do 22:00, opět půjde hlasovat v sobotu od osmi ráno a místnosti se uzavřou zítra dvě hodiny po poledni. Vybírat si voliči budou také ve třetině senátních obvodů své zástupce v horní komoře Parlamentu na dalších šest let. V prvním kole volby však bude některý z nových senátorů zvolen jen výjimečně a proto budou muset voliči k urnám ještě o týden později.

Mimo profilů kandidátů se u nás můžete podívat na srovnání hospodaření krajských rad v letech 2013–2015 v nejrůznějších kategoriích.

Níže nabízíme přehled vždy osmi lídrů v jednotlivých krajích a našimi profily:

Středočeský kraj
Ing. Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011),
Ing. Miloš Petera (ČSSD),
Mgr. Bc. Vít Rakušan (STAN),
Mgr. Martin Kupka (ODS),
MUDr. Petr Tiso, MBA (TOP 09),
Ing. Zdeněk Štefek (KSČM),
Mgr. Josef Vacek (KDU+SZ+SNKED),
Mgr. Luboš Zálom, DiS. (Svob.+SsČR)

Jihočeský kraj
Mgr. Jiří Zimola (ČSSD),
Ing. Radka Maxová (ANO 2011),
RSDr. Petr Braný (KSČM),
Bc. Jiří Švec (STAN+HOPB+TOP 09),
RNDr. Jan Zahradník (ODS),
Mgr. Pavel Talíř (KDU-ČSL),
Pavel Hroch (JIH 12),
JUDr. Svatomír Mlčoch (SZ)

Plzeňský kraj
Ing. Miloslav Zeman (ANO 2011),
Josef Bernard (ČSSD),
Ing. Karel Šidlo (KSČM),
Mgr. Ivana Bartošová (Koal. p. PlK),
MUDr. Richard Pikner, Ph.D. (TOP 09),
Mgr. Martin Baxa (ODS),
Ing. Pavel Čížek (STANPatrSvobSs),
Ing. Lukáš Bartoň, Ph.D. (Piráti)

Karlovarský kraj
Mgr. Jana Vildumetzová (ANO 2011),
JUDr. Martin Havel (ČSSD),
Ing. Eva Valjentová (KSČM),
Ing. Petr Kulhánek (STANKOAKDUTOP09),
Ing. Karel Jakobec (ODS),
Josef Janů (Piráti),
Ing. Lubomír Vítek (SZ),
Ing. Jaroslav Bradáč (SPD+SPO)

Ústecký kraj
Ing. Petr Urbánek (ANO 2011),
Oldřich Bubeníček (KSČM),
Jaroslav Foldyna (ČSSD),
MUDr. Sáša Štembera (S.cz),
PaedDr. Jiří Kulhánek (ODS),
Ing. Michal Kučera (TOP 09),
Ing. Petr Liška (STAN),
Daniel Pitek (P+SZ)

Liberecký kraj
Bc. Martin Půta (SLK),
Ing. Jitka Volfová (ANO 2011),
Mgr. Pavel Svoboda (ČSSD),
Bc. Stanislav Mackovík (KSČM),
Ing. Dan Ramzer (ODS),
Bc. František Gábor (TOP 09),
Ing. Lidie Vajnerová, MBA (BLK),
Jana Hnyková (ÚNKBPI),
Bc. Zuzana Kocumová (ZměnaLBK)*

Královéhradecký kraj
Ing. Klára Dostálová (ANO 2011),
PhDr. Jiří Štěpán, Ph.D. (ČSSD),
RSDr., Ing. Otakar Ruml (KSČM),
doc. MUDr. Leoš Heger, CSc. (TOP 09),
Ing. Vladimír Derner (Koal. p. KHK),
brig. gen. Mgr. Martin Červíček (ODS),
Mgr. Martina Berdychová (STAN+VČ),
Mgr. Martin Hanousek (P+SZ)

Pardubický kraj
Ing. Jan Řehounek (ANO 2011),
JUDr. Martin Netolický, Ph.D. (ČSSD),
Ing. Roman Línek, MBA (Koal. p. PaK),
Ing. Jan Foldyna (KSČM),
Michal Kortyš (ODS),
Mgr. Hana Štěpánová (STAN),
PharmDr. Jiří Skalický, Ph.D. (TOP 09),
Ing. Jakub Kutílek (Pro otevř. kraj)

Kraj Vysočina
MUDr. Jiří Běhounek (ČSSD),
Ing. Josef Pavlík (ANO 2011),
Milan Plodík (KSČM),
Ing. Jaromír Kalina (KDU-ČSL),
Bc. Libor Honzárek (ŽV-TOP 09+SZ),
Mgr. Zdeněk Geist (ODS),
Ing. Jan Veleba (SPD+SPO),
Ing. Lukáš Vlček (STAN+SNK-ED),
Ing. Zdeněk Kopecký (NEZ+Změna)*

Jihomoravský kraj
JUDr. Bohumil Šimek (ANO 2011),
JUDr. Michal Hašek (ČSSD),
Ing. Roman Celý, BA (Hons), DiS. (KDU-ČSL),
Mgr. Ivo Pojezný (KSČM),
Ing. Jan Vitula (TOP 09+ŽTB),
Ing. Jiří Hlavenka (P+SZ),
Ing. Bc. Jiří Crha (ODS),
Mgr. et. Mgr. Martin Maleček (STAN+SOM)

Olomoucký kraj
MUDr. Oto Košta, Ph.D. (ANO 2011),
Mgr. Jiří Zemánek (ČSSD),
RSDr. Alexander Černý (KSČM),
Mgr. Ivo Slavotínek (Koal pro OlK),
Mgr. Dalibor Horák (ODS),
Ing. Radim Sršeň, Ph.D. (STAN+ProOl),
MUDr. Jitka Chalánková (TOP 09),
Ing. Radim Fiala (SPD+SPO)

Moravskoslezský kraj
prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc. (ANO 2011),
Miroslav Novák (ČSSD),
JUDr. Josef Babka (KSČM),
Mgr. et. Mgr. Lukáš Curylo (KDU-ČSL),
Ing. Jakub Unucka, MBA (ODS),
doc. Ing. Petr Jančík, Ph.D. (STAN+Ostravak),
Mgr. Herbert Pavera (TOP 09),
Ing. Lukáš Černohorský (Piráti)

Zlínský kraj
Margita Balaštíková (ANO 2011),
Jiří Čunek (KDU-ČSL),
PaedDr. Petr Navrátil (ČSSD),
MUDr. Miroslav Adámek (STAN),
Ivan Mařák (KSČM),
Jan Pijáček (ODS),
Vlastislav Navrátil (TOP 09),
Ivo Valenta (Svob.+SsČR)

Superdebata lídrů ČT24
prof. PhDr. Petr Fiala, Ph.D., LL.M. (ODS),
Mgr. Bohuslav Sobotka (ČSSD),
Ing. Andrej Babiš (ANO 2011),
MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D. (KDU-ČSL),
Ing. Miroslav Kalousek (TOP 09),
Mgr. Petr Gazdík (STAN),
Tomio Okamura (SPD),
JUDr. Vojtěch Filip (KSČM),
PhDr. Matěj Stropnický (SZ),
PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. (Piráti)

*Liberecký kraj a Kraj Vysočina měly v debatě devět zástupců kvůli procentuální rovnosti uskupení na osmém místě. (yy)

Srovnání hospodaření krajských rad v posledních letech -

Srovnání hospodaření krajských rad v posledních letech

Praha, 05.10.2016 – Dluhy všech krajů v ČR dosahují 51 miliard korun. Pro srovnání, zhruba stejnou částku dostávají každoročně od státu v rámci rozpočtového určení daní. Některým krajským radám se daří dluhy výrazně snižovat, často je to však na úkor investic v kraji. Spolek Naši politici porovnal výdaje všech třinácti krajů za současného vedení a nabízí výsledky srovnání v různých oblastech.

Snižování dluhu na úkor investic?

Pardubický a Středočeský kraj získaly v součtu nejvíce bodů ve srovnání provozních nákladů úřadů, investic v kraji a vývoje zadlužení. A to i přesto, že jsou investice středočeských radních v přepočtu na obyvatele druhé nejmenší v republice. V letech 2013–2015 však dokázali možná právě proto snížit o 24 procent zadlužení kraje a na hlavu mají také nejnižší náklady na provozování úřadu.

„Čísla, která nám po prozkoumání závěrečných účtů zůstala, nešlo často kvůli rozdílným velikostem krajů prostě jen porovnat mezi sebou, a proto jsme se rozhodli je přepočítávat na počet krajských obyvatel,“ upřesňuje metodiku rozboru předseda spolku Naši politici Tomáš Trenkler.

Na opačné straně tabulky najdeme kraj Jihomoravský. Přestože jsou v přepočtu na obyvatele druzí nejefektivnější ve správě úřadu, dluh pod Haškovou vládou narostl o 37 procent, což je v daném období nejrychleji se zadlužující region. Tempu zadlužování navíc neodpovídala míra investic, ve kterých se kraj ocitl až na 11. místě.

Mzdové náklady odpovídají velikosti krajů

Tři největší kraje co do počtu obyvatel podle údajů ČSÚ vynaložily v roce 2015 na mzdové a s nimi související výdaje zdaleka nejvyšší částky. Nejméně je to nepřekvapivě u kraje Karlovarského. Při přepočtu na jednoho obyvatele územního celku se však pořadí zcela obrátí a upozorní na sebe Kraj Vysočina.

„Vysočina je třetí nejméně lidnatý kraj, přesto má až šesté nejnižší mzdové náklady. V těchto stamilionových částkách nejde o zásadní rozdíly, přesto budou neveřejné platy politiků a vysokých úředníků budit vždy silné emoce,“ doplňuje Trenkler.

Za banky a telefony se platí rozdílně

Srovnání výdajů krajů na služby peněžních ústavů včetně komerčního pojištění v roce 2015 ukazuje obrovské rozdíly ve vynaložených částkách. Zatímco v Moravskoslezském kraji vyplatili za služby přes 36 milionů korun, na Vysočině zaslali bankám za jejich služby jen necelých 900 tisíc korun. Nutno však poznamenat, že část pojištění tvoří např. u Moravskoslezského kraje více než 99 procent celkové částky.

Účetní analytik spolku Naši politici Kamil Dvořák výsledky srovnání komentuje: „Velká nevyrovnanost (nejen) v této položce svědčí o tom, že mnohé kraje mají, diplomaticky řečeno, velké rezervy v hospodaření s veřejnými penězi. V této položce přitom nejsou započítány náklady na splátky úvěrů ani na platby úroků“

Podobné rozdíly nalezneme u krajů také například v nákladech na telekomunikace a radiokomunikace. Ty se dlouhodobě snižují, na Vysočině však za tyto služby zaplatili v roce 2015 přes pět milionů korun. Z celkové částky 23 milionů v součtu všech krajů v témže roce jde jednoznačně o nejvyšší sumu.

Cestovné krajů za 60 milionů ročně

Nejvíce peněz na tuzemské i zahraniční cestovné vyplatil Jihomoravský kraj (8,5 milionu korun), nejméně pak kraj Liberecký (bezmála 2,3 miliony korun). Za rok 2015 stály daňové poplatníky všechny takové „krajské výlety“ přes 60 milionů korun.

„V celkové částce nenajdeme meziročně velké rozdíly,“ komentuje čísla Trenkler. „U konkrétních regionů však zaujme navýšení výdajů Středočeského kraje mezi roky 2014 a 2015 o více než 70 procent, a naopak jejich snížení ve Zlínském kraji mezi roky 2013 a 2015 o dvě třetiny,“ upřesňuje výsledky.

Projekt byl podpořen Velvyslanectvím Spojených států amerických a data byla čerpána z Monitoru Státní poklady a ČSÚ. Prezentace srovnání položek byla vybrána náhodně a v budoucnu je v plánu zveřejnit další údaje. „Máme z čeho vybírat, dat je opravdu velké množství. Cílem srovnání není ani tak ukazovat, kdo za co platí více a kdo méně, ale probudit v občanech zájem tázat se, proč tomu tak je,“ dodává Trenkler závěrem.

Více informací včetně grafů a tabulek na: http://www.nasipolitici.cz/cs/projekty/krajske-rozpocty.

Tomáš Trenkler, Kamil Dvořák

Lídři kandidátek Moravskoslezského a Středočeského kraje na ČT24 -

Lídři kandidátek Moravskoslezského a Středočeského kraje na ČT24

Praha, 03.10.2016 - Poslední dva kraje představí své lídry před krajskými volbami. V debatách na ČT24 vystoupí v pondělí a v úterý od 20.00 zástupci předních kandidátek do dvou největších krajů Moravskoslezského a Středočeského. U nás na webu najdete profily téměř všech vystupujících v diskuzích, které Česká televize na svém programu nabízí. Po poslední krajské debatě bude následovat ještě superdebata.

Moravskoslezský kraj
prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc. (ANO 2011),
Miroslav Novák (ČSSD),
JUDr. Josef Babka (KSČM),
Mgr. et. Mgr. Lukáš Curylo (KDU-ČSL),
Ing. Jakub Unucka, MBA (ODS),
doc. Ing. Petr Jančík, Ph.D. (STAN+Ostravak),
Mgr. Herbert Pavera (TOP 09),
Ing. Lukáš Černohorský (Piráti)

Středočeský kraj
Ing. Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011),
Ing. Miloš Petera (ČSSD),
Mgr. Bc. Vít Rakušan (STAN),
Mgr. Martin Kupka (ODS),
MUDr. Petr Tiso, MBA (TOP 09),
Ing. Zdeněk Štefek (KSČM),
Mgr. Josef Vacek (KDU+SZ+SNKED),
Mgr. Luboš Zálom, DiS. (Svob.+SsČR)

Profily budeme průběžně doplňovat a aktualizovat. (yy)

Tento týden nabídne čtyři TV diskuze lídrů kandidátek do krajů -

Tento týden nabídne čtyři TV diskuze lídrů kandidátek do krajů

Praha, 26.09.2016 - V rámci předvolebních debat na ČT24 jsme v polovině. Sedm krajů za námi, šest krajů a nakonec superdebata s představiteli politických stran nás ještě čeká. Tento týden uvidíme hned čtyři další, pouze na státní svátek si odpočineme i od politiky. Níže představujeme většinu lídrů, kteří tento týden v televizním seriálu vystoupí. V dalších článcích pak najdete kandidáty pozvané do již přoběhlých debat.

Olomoucký kraj
MUDr. Oto Košta, Ph.D. (ANO 2011),
Mgr. Jiří Zemánek (ČSSD),
RSDr. Alexander Černý (KSČM),
Mgr. Ivo Slavotínek (Koal pro OlK),
Mgr. Dalibor Horák (ODS),
Ing. Radim Sršeň, Ph.D. (STAN+ProOl),
MUDr. Jitka Chalánková (TOP 09),
Ing. Radim Fiala (SPD+SPO)

Jihočeský kraj
Mgr. Jiří Zimola (ČSSD),
Ing. Radka Maxová (ANO 2011),
RSDr. Petr Braný (KSČM),
Bc. Jiří Švec (STAN+HOPB+TOP 09),
RNDr. Jan Zahradník (ODS),
Mgr. Pavel Talíř (KDU-ČSL),
Pavel Hroch (JIH 12),
JUDr. Svatomír Mlčoch (SZ)

Ústecký kraj
Ing. Petr Urbánek (ANO 2011),
Oldřich Bubeníček (KSČM),
Jaroslav Foldyna (ČSSD),
MUDr. Sáša Štembera (S.cz),
PaedDr. Jiří Kulhánek (ODS),
Ing. Michal Kučera (TOP 09),
Ing. Petr Liška (STAN),
Daniel Pitek (P+SZ)

Jihomoravský kraj
JUDr. Bohumil Šimek (ANO 2011),
JUDr. Michal Hašek (ČSSD),
Ing. Roman Celý, BA (Hons), DiS. (KDU-ČSL),
Mgr. Ivo Pojezný (KSČM),
Ing. Jan Vitula (TOP 09+ŽTB),
Ing. Jiří Hlavenka (P+SZ),
Ing. Bc. Jiří Crha (ODS),
Mgr. et. Mgr. Martin Maleček (STAN+SOM)

Profily budeme průběžně doplňovat a aktualizovat. (yy)

Profily budeme průběžně doplňovat a aktualizovat. (yy) - See more at: http://www.nasipolitici.cz/cs/aktuality/editorial#sthash.yq9vGPuo.dpuf
Profily budeme průběžně doplňovat a aktualizovat. (yy) - See more at: http://www.nasipolitici.cz/cs/aktuality/editorial#sthash.yq9vGPuo.dpuf
Další čtyři kraje představí na ČT24 své lídry do krajských voleb -

Další čtyři kraje představí na ČT24 své lídry do krajských voleb

Praha, 20.09.2016 - Desítky dalších profilů kandidátů vystupujících tento týden v České televizi najdete u nás na webu. Jedná se nejčastěji o lídry kandidátek, které si do předvolebních debat ke krajským volbám zvou redaktoři ČT24 a každý všední den od 20:00 je můžete zhlédnout na stejnojmené televizní stanici.

V debatách vystoupí zástupci vždy osmi kandidujících subjektů s největší volebním potenciálem dle průzkumu agentury Median a STEM/MARK. V případě procentuální rovnosti dvou subjektů na osmém místě dostanou šanci zástupci obou z nich, což se stalo například v nedávné debatě kandidátů do Zastupitelstva Libereckého kraje.

Od čtvrtka 15. září máme za sebou tři předvolební debaty kandidátů. V následujících dnech nás čeká tedy ještě deset dalších Tento týden to budou postupně ještě diskuze se zástupci kandidátek níže uvedených krajů včetně předpokládaných účastníků, resp. lídrů kandidátek osmi předních stran průzkumu:

Pardubický kraj
Ing. Jan Řehounek (ANO 2011),
JUDr. Martin Netolický, Ph.D. (ČSSD),
Ing. Roman Línek, MBA (Koal. p. PaK),
Ing. Jan Foldyna (KSČM),
Michal Kortyš (ODS),
Mgr. Hana Štěpánová (STAN),
PharmDr. Jiří Skalický, Ph.D. (TOP 09),
Ing. Jakub Kutílek (Pro otevř. kraj)

Královéhradecký kraj
Ing. Klára Dostálová (ANO 2011),
PhDr. Jiří Štěpán, Ph.D. (ČSSD),
RSDr., Ing. Otakar Ruml (KSČM),
doc. MUDr. Leoš Heger, CSc. (TOP 09),
Ing. Vladimír Derner (Koal. p. KHK),
brig. gen. Mgr. Martin Červíček (ODS),
Mgr. Martina Berdychová (STAN+VČ),
Mgr. Martin Hanousek (P+SZ)

Plzeňský kraj
Ing. Miloslav Zeman (ANO 2011),
Josef Bernard (ČSSD),
Ing. Karel Šidlo (KSČM),
Mgr. Ivana Bartošová (Koal. p. PlK),
MUDr. Richard Pikner, Ph.D. (TOP 09),
Mgr. Martin Baxa (ODS),
Ing. Pavel Čížek (STANPatrSvobSs),
Ing. Lukáš Bartoň, Ph.D. (Piráti)

Zlínský kraj
Margita Balaštíková (ANO 2011),
Jiří Čunek (KDU-ČSL),
PaedDr. Petr Navrátil (ČSSD),
MUDr. Miroslav Adámek (STAN),
Ivan Mařák (KSČM),
Jan Pijáček (ODS),
Vlastislav Navrátil (TOP 09),
Ivo Valenta (Svob.+SsČR)

Profily budeme průběžně doplňovat a aktualizovat. (yy)

Profily budeme průběžně doplňovat a aktualizovat. (yy) - See more at: http://www.nasipolitici.cz/cs/aktuality/editorial#sthash.2AgJyEKd.dpuf
Většina lídrů kandidátek před debatami na ČT u nás na webu -

Většina lídrů kandidátek před debatami na ČT u nás na webu

Praha, 15.09.2016 - Dnešním dnem odstartuje od 20:00 na ČT24 seriál debat představitelů stran a hnutí kandidujících v krajských volbách, které se uskuteční za tři týdny. V případě, že půjde o lídry kandidátek, najdete u nás na webu už nyní nejméně 90 ze 104 kandidujícíh politiků. Celkově však máme kandidátů mnohem více.

První debaty, která proběhne ve čtvrtek 15. září, se zúčastní politici z Karlovarského kraje. O den později Libereckého a nový týden otevře debata kandidátů do Zastupitelstva Kraje Vysočiny.

Česká televize využila k pozvání průzkum veřejného mínění společnosti Median a STEM/MARK, přičemž z každého kraje vybrala osm nejlépe umístěných uskupení. Třináct debat bude postupně probíhat do 4. října, načež vše završí těsně před volbami superdebata s devíti zástupci kandidátek.

Lídři kandidátek, potenciální kandidáti na hejtmana. Většina u nás na webu a možní účastníci prvních tří krajských debat:

Karlovarský kraj
Mgr. Jana Vildumetzová (ANO 2011),
JUDr. Martin Havel (ČSSD),
Ing. Eva Valjentová (KSČM),
Ing. Petr Kulhánek (STANKOAKDUTOP09),
Ing. Karel Jakobec (ODS),
Josef Janů (Piráti),
Ing. Lubomír Vítek (SZ),
Ing. Jaroslav Bradáč (SPD+SPO)

Liberecký kraj
Bc. Martin Půta (SLK),
Ing. Jitka Volfová (ANO 2011),
Mgr. Pavel Svoboda (ČSSD),
Bc. Stanislav Mackovík (KSČM),
Ing. Dan Ramzer (ODS),
Bc. František Gábor (TOP 09),
Ing. Lidie Vajnerová, MBA (BLK),
Jana Hnyková (ÚNKBPI),
Bc. Zuzana Kocumová (ZměnaLBK)*

Kraj Vysočina
MUDr. Jiří Běhounek (ČSSD),
Ing. Josef Pavlík (ANO 2011),
Milan Plodík (KSČM),
Ing. Jaromír Kalina (KDU-ČSL),
Bc. Libor Honzárek (ŽV-TOP 09+SZ),
Mgr. Zdeněk Geist (ODS),
Ing. Jan Veleba (SPD+SPO),
Ing. Lukáš Vlček (STAN+SNK-ED),
Ing. Zdeněk Kopecký (NEZ+Změna)*

Profily budeme průběžně doplňovat a aktualizovat. (yy)
*Liberecký kraj a Kraj Vysočina měly v debatě devět zástupců kvůli procentuální rovnosti uskupení na osmém místě.

Nová krajská zastupitelstva již za měsíc! -

Nová krajská zastupitelstva již za měsíc!

Praha, 08.09.2016 - Přesně za měsíc budeme znát nové složení třinácti krajských zastupitelstev a naplno se rozjedou vyjednávání o koalicích vládnoucích další čtyři roky. Výsledky budou známy také u výběrů sedmadvaceti senátorů, v prvním kole však vítěze příliš neočekáváme.

Přestože Naši politici pro letošní krajské a senátní volby konané ve dnech 7. a 8. října nevytváří konkrétní projekt, na volby se velmi těšíme a s napětím očekáváme jejich výsledky. Přeci jen jde o hodně. Na úrovni vyšších územně samosprávných celků pracují radní včele s hejtmany s miliardovými rozpočty a právě zde se nejčastěji rozhoduje například o tom, jestli z vaší obce povede nová komunikace do sousední vsi.

Největší favoritem voleb vládní hnutí ANO 2011. Dle posledního průzkumu agentur Median a STEM/MARK by mohlo zvítězit až v devíti ze třinácti krajů. O první příčku se bude prát nejčastěji s ČSSD, v oblasti jižní Moravy může do předních výsledků promluvit také KDU-ČSL a v severních Čechách lze předpokládat výrazný úspěch komunistů. Prosadit se mohou i místní regionální uskupení jako SLK v Libereckém kraji či KpPK v kraji Pardubickém. Výsledky dalších stran budou již značně roztříštěné a bude záležet kraj od kraje, jestli se kandidátům ODS, TOP 09, STAN, SPD a dalším podaří zasednout do tamních zastupitelstev.

Bez zajímavosti není ani statistika ohledně kandidatury současných parlamentářů v krajských volbách. Dle posledních součtů se bude z 200 poslanců o křeslo krajského zastupitele ucházet hned osmdesát a z 81 senátorů může politiku svého kraje řídit hned 24 z nich. Nutno však podotknout, že tři z kandidátů senátorů svůj mandát v horní komoře budou muset nejprve obhájit a třeba místopředseda Senátu Přemysl Sobotka vsadil již pouze na problémy v Libereckém kraji.

Mezi senátními kandidáty nelze příliš očekávat vítězství v prvním kole volby. Vždyť naposledy se takový kousek podařil v roce 2008 Radkovi Sušilovi na Karviné. Vy, kteří si půjdete volit svého nového senátora, si proto určitě dopředu rezervujte čas také o týden později, tedy 14. a 15. října. A jen tak pro zajímavost, hned 19 nynějších senátorů se bude pokoušet svůj mandát obhájit. Všechny samozřejmě najdete u nás na webu, stejně tak jako stovky dalších podrobných profilů. (yy)