BLA BLA nevolím

Aktuality - Česká politika

Novinky.cz: Stát v tichosti prodává svůj majetek mimo veřejné dražby

PONDÉLÍ, 30.03.2015

"Stát už několik let v tichosti prodává svůj kdysi pečlivě střežený majetek mimo veřejné dražby. A to přesto, že je vládní úředníci označují za nejtransparentnější způsob zpeněžování státního a obecního majetku."

Více na Novinky.cz.

Echo24.cz: Koalice couvá. Státní firmy nechá Babišovi

ČTVRTEK, 26.03.2015

"Andrej Babiš koncentruje v jedné osobě politickou, ekonomickou i mediální moc v rozsahu, jaká nemá v naší zemi po roce 1989 obdoby, hřímal na březnovém sjezdu ČSSD její šéf a premiér Bohuslav Sobotka. A jeho spolustraníci horlivě přemýšleli, jakými způsoby ministra financí a šéfa hnutí ANO omezit. V odbojné náladě padaly i nápady připojit se k návrhu TOP 09, který přesouvá firmy s majetkovou účastí státu z vlivu ministerstva financí pod resort průmyslu a obchodu. Po sjezdu je ale všechno jinak. Babiš pohrozil koncem v koalici a jeho partneři se stáhli. O odvaze sociálních demokratů si velké iluze nedělá navrhovatel zákona a 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek."

Více na Echo24.cz.

HN.cz: Ať Okamura odejde z hnutí a vrátí mu 760 tisíc, požaduje Úsvit

ÚTERÝ, 24.03.2015

"Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura by měl opustit stranu a vrátit jí 760 tisíc korun. Podle komise, která kontrolovala hospodaření partaje, Okamura zanedbával své povinnosti a porušoval stanovy."

Více na HN.cz.

ČT24.cz: Bělobrádek: Chce to rozvahu, abychom nedopadli jako jiné rychlokvašky

PONDĚLÍ, 23.03.2015

"Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek považuje za klíčové, aby strana ve svém vývoji postupovala s rozvahou při volbě toho, jakým směrem a jak rychle se bude ubírat. Řekl to mimo jiné v rozhovoru pro Týden v politice. Po partnerských stranách z vládní koalice se také lidovci chystají na svůj volební sjezd, který proběhne 23. a 24. května ve Zlíně."

Více na ČT24.cz.

Aktuálně.cz: Sněmovní náhrady: Na kolik vás přišel váš poslanec?

ČTVRTEK, 19.03.2015

"V roce 2014 bylo poslancům a poslankyním vyplaceno na náhradách celkem 262,3 milionu korun. Podívejte se, kolik kdo peněz čerpal a na co je použil."

Více na Aktuálně.cz.

Finanční noviny.cz: Jurečka chce až 20 specialistů na daňové úniky z vína

ÚTERÝ, 17.03.2015

"Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce vyčlenit 15 až 20 odborníků z celní správy, kteří by se zaměřovali na daňové úniky z vína. Podporu v koalici prý má. Řekl to dnes novinářům během jednání kabinetu. Daňové úniky jen u vína přesahují podle Jurečky dvě miliardy korun ročně."

ČT24.cz: NKÚ začíná zveřejňovat smlouvy, činí tak i většina ministerstev

PONDĚLÍ, 16.03.2015

"Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) dnes začíná zveřejňovat své smlouvy. Činí tak krátce po výzvě premiéra Bohuslava Sobotky, který počátkem března požádal ministerstva a další státní instituce, aby své kontrakty zveřejňovaly bez ohledu na to, že zatím nevznikl registr smluv, který by jim to ukládal. Mluvčí NKÚ Jaroslav Broža však upozornil, že prezident úřadu zadal přípravu systému již před Sobotkovým projevem. Podle zjištění České televize podobně jako NKÚ již činí velká část státních institucí, některá již léta."

Více na ČT24.cz.

Lidovky.cz: Tvrdá zkušenost Milana Chovance. Delegáti ho na sjezdu vyškolili

SOBOTA, 14.03.2015

"Premiér Bohuslav Sobotka může být po pátku spokojený. Hladce obhájil pozici v čele sociální demokracie a delegáti sjezdu nakonec zvolili ministra vnitra Milana Chovance statutárním místopředsedou strany. Bylo to ale dost hořké vítězství, Chovanec uspěl až napodruhé a i nové kolo volby pro něj nebyl jednoznačný úspěch."

Více na Lidovky.cz.

ČT24.cz: ČSSD si volí vedení – zjizvená válkou růží a palbou z Hradu

PÁTEK, 13.03.2015

"Sociální demokraté se po dvou letech scházejí na volebním sjezdu. V roce 2013 v Ostravě větřili silné vítězství ve volbách a Michal Hašek deklaroval loajalitu staronovému předsedovi Bohuslavu Sobotkovi. Utrpěné podzimní vítězství a následná krize v Lidovém domě, při které se Hašek pokusil o Sobotkův pád, odkryla vnitrostranický štěp, jejž se nepodařilo zahladit dodnes. Jakou cestu strana oranžových růží ušla?"

Více na ČT24.cz.

Deník.cz: Senátoři předběhli Babiše. Chtějí dozor

STŘEDA, 11.03.2015

"Sliby se mají plnit. Tuto prostou skutečnost se rozhodlo šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi připomenout devět senátorů. Navrhli totiž novelu zákona o státním podniku a majetku České republiky. Týká se jednoho ze zákonů iniciativy Rekonstrukce státu, k nimž se Andrej Babiš před sněmovními volbami vehementně hlásil. Občanští aktivisté soudí, že způsob, jakým byly doposud obsazovány dozorčí rady státních a polostátních podniků, vykazuje značné korupční znaky. „Rozhodli jsme se nečekat na ohlášený posun v Babišově přístupu a vypracovat vlastní návrh," řekl Deníku senátor Libor Michálek."

Více na Deník.cz. Naše analýza ZDE.

iDNES.cz: Babiš chce zveřejnit všechny již nyní platné smlouvy státu

PONDĚLÍ, 09.03.2015

"Ministru financí Andreji Babišovi dochází trpělivost s tím, že politici dosud nedokázali v parlamentu prosadit zákon o registru smluv. „Je to triviální. Stát uzavře smlouvu a ta je platná, účinná zveřejněním,“ řekl Babiš. A chce ještě víc. Stát by podle něj měl zveřejnit všechny smlouvy, které již dříve uzavřel."

Více na iDNES.cz.

Echo24.cz: ANO je naprosté evropské unikum

PÁTEK, 06.03.2015

"Přelomovost sněmu ANO spočívá v těchto ohledech: 1) poprvé od listopadu 1989 je nejsilnějším a vládním uskupením autoritářský subjekt, 2) poprvé tento subjekt disponuje významným přímým vlastnictvím médií, díky kterým může podstatným způsobem ovlivňovat veřejné mínění a atmosféru ve společnosti, 3) poprvé se politický subjekt může opírat o obrovskou ekonomickou sílu, o kterou se žádná jiná politická strana nemohla opřít, 4) poprvé je na politické scéně subjekt se silnými ekonomickými zájmy přímo spojenými se státem. Tyto primáty pasují ANO na naprosté evropské unikum."

Více na Echo24.cz.

Deník.cz: Hospodám klesne daň. Zpozdí se kontrola tržeb?

STŘEDA, 04.03.2015

"Velká šance, že se vyberou daně. Nebo taky velký průšvih, při němž budou podnikatelé nadávat a v obchodech se začnou tvořit fronty.

Oběma výsledky může skončit chystaná Elektronická Evidence Tržeb (EET), tedy dálkový dohled nad útratami, kdy každý obchodník či hostinský bude povinně vydávat účtenku za nákup opatřenou unikátním kódem. Tento kód získá obchodník tím, že jeho počítač, kasa či mobilní telefon s tiskárnou budou přes internet napojeny na počítač finanční správy."

Více na Deník.cz.

ČT24.cz: Sobotka krátce před sjezdem kritizuje Haška i Zemana

PONDĚLÍ, 02.03.2015

"remiér a předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka se před stranickým sjezdem znovu ostře pustil do aktérů lánského puče. Podle něj byla tehdy ohrožena existence strany. Sobotka to píše ve zprávě pro kongres, kterou mají schvalovat delegáti. Jihomoravský hejtman Hašek podle Sobotky po neúspěšné kandidatuře na šéfa strany v roce 2011 vytvářel uvnitř ČSSD paralelní mocenské centrum, čímž stranu oslaboval. Od Sobotky to schytal i prezident Zeman – od roku 2003 prý některými kroky stranu rovněž poškozoval."

Více na ČT24.cz.

iDNES.cz: Konflikt Pilného s ANO, vytkl sněmu zákulisní režii. Babiše naštval

NEDĚLE, 01.03.2015

"V Ivanu Pilném, jenž prohrál boj o místo ve vedení ANO a před tím prosazoval výrazně pravicový program s placením za VŠ, „bouchly saze“. „Já jsem říkal, že ve vedení by měli být lidé, kteří se mohou o svoji minulost opřít, mají nějaké zkušenosti, ne takoví ti šíbři,“ řekl na sněmu Pilný. Naopak šéf ANO Andrej Babiš má z výsledků sněmu dobrý pocit."

Více na iDNES.cz.